Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare de baraj ca sunt super nervos inca simt adrenalina in aer cum pot afla a cui este masina dupa numar


mam saturat de nesimtiti si betivi in trafic, vorba aia cum naiba sa nu moara lume daca nu exista 7 ani de acasa



ah ce cuvinte grele as zice
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu daca ai multe sanse.
probabil ca trebuie sa il reclami la politie si ei iti vor da un raspuns. probabil ca o sa pierzi mai mult timp si alergatura si o sa iti faci mai multi nervi. probabil ca o sa se ajunga la tribunal, unde iti trebuie probe. probabil ca nu ai apucat sa il filmezi.
probabil... ca imi dau si eu cu parerea.
sau poate cunosti pe cineva la politie care sa iti spuna, dar nu ar fi legal.

te inteleg perfect pentru ca si eu era sa o patesc dimineata, am tremurat de furie tot drumul pina la munca.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca iti spune careva lucrul asta. Doar sa ai 'cunostinte'.

Uitati o propunere. Facem o lista cu numerele de inmatriculare, descrierile masinilor si a evenimentelor. Un fel de colt al rusinii.
Nu se stie niciodata cum apare prin Google sau se regaseste din alte locuri.

Gen http://urbannews.ro/sosele/ .
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu mas supara sa fac loc unui tembel dar mam saturat ca vorba aia nu e numai asta, mam saturat ca toti se vaita ca vai doamne e nustiu cum si nustiu cum, pai cum pana masii sa fie cind "suntem" o tara de tembeli si neamuri proaste , pe cuvintul meu mia cam ajuns, nimeni si aproape nimeni nu ridica un deget dar vai draga suntem nationalisti pina in adincul oaselor.

"Daca-s fi pentr-o zi presedinte,
V-as amaneta pe toti ,
Si nu ma-ti prinde"


Iertati-mi supararea , sunt doar un om si mai gresesc si eu ......................
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dar ce ti-a facut de te-a suparat asa rau?
In linkul dat de mihai am gasit un subiect pe cat de real pe atat de... neadevarat.
Sunt oameni care nu concep sa lase o masina sa intre in coloana, sau sa faca vreo miscare neortodoxa in trafic. Cei care fac asta sunt asemenea unor comunisti tristi, frustrati de faptul ca ei nu pot sa faca asa sau nu au nevoie de asa ceva.
Sa ne facem educatie rutiera unul altuia este inutil si unde nimic nu se desfasoara dupa niste standarde, de ce as fi eu cel corect, facand 1.5h pana la munca?
Cat timp nu este pusa viata nimanui in pericol eu sustin aceasta miscare de "descurcare in trafic", ma refer stric la a cauta spatii, culoare libere, pana la a profita de adormirea unora la volan.
Cei care au ca principal scop ciomagirea in trafic, nu sunt decat niste redusi mintali care de regula au bani/relatii.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Este alegerea lor sa te lase sau nu sa te bagi in fata lor,ca au ajuns in acel loc inaintea ta, nu prea ai de ce sa te superi.Chiar crezi ca este asa greu sa depasesti o coloana si altii nu ar putea?
Mai depasesc si eu coloane pe linia de tramvai cand ma grabesc dar nu ma oftic daca nu sunt lasat sa intru inapoi deoarece sunt constient ca si acel om care a avut rabdarea sa astepte totusi are o anumita prioritate inaintea mea.
Chestia cu facutul unei manevre neortodoxe in trafic..sti vorba aia cu nimeni nu este mai presus de lege!?!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu era sa fiu calcat pe trotuar (!), pieton fiind, de un astfel de sofer. Saptamana asta. Intentie evidenta, nicidecum neatentie. Asta, pentru ca smecherul a vrut sa 'faca' toti fraierii din coloana, iar eu l-am ignorat si nu m-am dat la o parte (de pe trotuar!). Pur si simplu ma lua pe capota, daca nu saream intr-o parte. Si asa era sa ma agate cu oglinda. Si eu sunt sofer, dar nu asa...

In ziua respectiva am tinut mortis sa fac reclamatie la politie, dar m-am linistit. Incerc sa ma calmez.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va spun si judecati voi daca mam suparat pe drept sau pe nedrept.


Ieri ma intorc la firma unde am sediu si trag masina exact in fata firmei si ma apuc sa desfac la un stergator ca am prins o nuca si mia stricat stergatoru ,oricum asta este alta poveste, si cum mesteream eu la masina binenteles cu capota desfacuta trage unu in fata mea si imi zice ca sami trag masina de acolo ca el vrea sa treaca ca e strada si uite asa scandal si taraboi dar ca sa intelegeti mai bine pun si un desen :



deci masina rosie este a mea celelalte sunt parcate , toata zona delimitata de chenar este asfaltata si reprezinta o parcare, partea hasurata cu rosu este un teren viran proprietate dar batatorit ca nu este nimic construit acolo ca cica se judeca aia,e terenul asta viran face legatura cu alta strada si mai trec masini sau cind este liber pot sa ies si eu din parcare, e ala albastru pe cind eram cu masina defacuta vine si imi zice sa ba dau la oparte ca imi bubuie el masina , pai pana mea mai aveam putin si ma duceam la politie .
Nu zice nimeni inteleg ca se mai obisnuieste sa se treaca dar las-o in durerea mea vii cu amenintari si alte alea , neam dasta de manivela ,dupa cele intimplate da un ocol si baga masina in spatele meu ca si cum mar bloca, si ii zic si eu lu gica contra care insinua ca ma ciocaneste ca ne vedem la proces sa isi ia avocat .

zice-ti voi acuma
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O fi fost beat, sau nu i-a mers in pat cu nevasta-sa, si simtea nevoia sa se dea barbat la cineva. Normal ca ai avut dreptate, si daca ai fi fost parcat ILEGAL acolo, nu ar fi fost normal sa faca demonstratia pe care a facut-o. Iar daca acolo unde tu ai parcat masina nu era un semn care sa dea de inteles ca nu ai voie sa parchezi... TEAPA LUI! Vin in civilizatie tarani de pe toate campurile, tebuie sa te obisnuiesti.

Asta ca "iti bubui eu masina" am patit-o si eu acum doua zile cu un taximetrist care mi-a taiat fata urat intr-o intersectie de sensuri unice, unde trebuia sa-mi cedeze trecerea, cred ca am fost la 10 cm sa nu intru in el, am mai si tras o frana urata rau de tot:| si dupa aia, fiind in spatele lui i-am aratat calm ca e nesimtit fara claxoane, faruri si alte chestii, (el se uita in oglinda retrovizoare) Si si-a bagat masina in marsarier, si a inceput sa vina inspre mine. L-am lasat sa-si termine demonstratia, (nu m-ar fi deranjat sa-mi schimb bara fata) Si apoi m-am dat jos din masina, i-am spus cateva, s-a dat si el, in timp sa-i arat semnul de cedeaza trecerea pe care el nu-l vazuse. I-am mai trantit acolo doua injuraturi, el a mai mormait ceva, s-a urcat in masina si a plecat...
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si daca te trosnea era vina ta ca ar fi zis ca tu l-ai lovit din spate si tot tu suportai paguba.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Era o gramada de lume in jur asa ca el imi suporta mie paguba (pe care el mi-ar fi facut-o, nu eu lui). Si oricum, nu ar fi fost vina mea, lasand laoparte minciunile pe care le-ar fi zis! Ca in romania mori cu dreptatea in mana e altceva.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt aproape la fel de surprins ca si initiatorul topicului, desi motivul este total diferit. Nu am vrut sa mai deschid un alt topic pentru ca subiectele sunt similare (desi antagonice). Sa va povestesc ce am patit azi:

Eram la intersectia dintre Calea Plevnei si Stirbei Voda, venind dinspre liceul Cervantes. Intru in intersectie pe culoarea verde, pe banda a doua. Deoarece era foarte aglomerata intersectia eram mai mult atent la cei de pe banda intai, pentru ca acea banda era oarecum blocata de cei care nu apucasera sa iasa din intersectie. Fiind atent la cei din dreapta, ma pomenesc cum taximetristul de pe banda trei (deci din stanga) incepe sa vireze dreapta spre mine pentru a-i ocoli pe cei care asteptau sa faca stanga in mijlocul intersectiei. Evident, frana, claxon, ne oprim la cativa centimetri unul de celalalt, ii fac semn ca e chior, el ma injura, eu il injur (totul se intampla din masini) dupa care plec. La urmatorul semafor (cel cu Mircea Vulcanescu) ma ajunge din urma. L-am vazut in oglinda ca a oprit in spate dupa care nu i-am mai dat importanta. La un moment dat ma pomenesc cu el in dreptul geamului meu (coborase si venise spre masina fara sa il vad). Deschid geamul convins ca vom continua sa ne injuram reciproc si chiar ma pregateam sa cobor din masina (aveam ceva avantaj ca era cam trei sferturi din dimensiunile mele). Numai ca stupoare: "domnule, imi cer scuze pentru comportamentul de mai devreme. nu imi sta in caracter sa injur, dar, va rog sa ma intelegeti, ma omoara traficul asta din bucuresti". Cred ca daca mi-ar fi dat o palma reactionam infinit mai repede. Dar asa ... m-a blocat. Am balmajit si eu ceva de scuza, ne-am dat mainile si a plecat. Nu am retinut firma, numarul masinii sau orice altceva. Surpiza a fost mult prea mare. Un taximetrist in Bucuresti sa faca asa ceva ... incepe lumea sa se schimbe? Daca mi-ar fi povestit cineva nu as fi crezut.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ha? esti sigur? merita un premiu. bine ca nu l-ai vazut venind, ca poate coborai si iesea mai urit.
daca mai exista astfel de taximetristi e semn ca mai exista speranta.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt sigur, desi nici acum nu prea imi vine sa cred. Stiu doar ca era cu dacie (solenza sau supernova - sigur nu logan) iar pe acoperis avea doar semnul de taxi si cele doua lumini rosie si verde (nu avea cutia aia mare alba gen Cobalcescu). Sper doar sa nu il supere prea multa lume si sa se schimbe si acest om.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Trebea sa-i ceri buletinul si sa-i iei datele!
Puneam mana de la mana si ii faceam omului un cadou-ceva, ca io unu n-am mai auzit una ca asta!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
"domnule, imi cer scuze pentru comportamentul de mai devreme. nu imi sta in caracter sa injur, dar, va rog sa ma intelegeti, ma omoara traficul asta din bucuresti".


Asta a fost tare. Eu cred ca incepe lumea sa realizeze ca nebunia ne asteapta pe toti, din cauza traficului. La mine deja se manifesta...
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Adaug si eu o intamplare Rolling Eyes . Astazi dimineata ma indreptam spre serviciu, abia plecasem de acasa, la intersectia blvd-ului Ctin Brancoveanu cu soseaua Oltenitei , semafor in fata, inainte sa ajung la semafor cu vreo 5 metri s-a facut galben, am pus frana asteptand sa vina verdele . In spatele meu , un conational posesor de Logan s-a pus pe claxonat si injurat, ca de ce n-am trecut , ca el se grabeste s.a.m.d... , l-am lasat in pace(nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita) dar ar fi meritat una dupa ceafa .
Reactia asta am observat ca e des intalnita in Bucuresti , pentru cei ce se grabesc sa se treazeasca mai devreme si sa ne lase naibii in pace .

Adevarul e ca traficul este infect , nu stii niciodata ce aglomeratie o sa gasesti pe strada cand pleci de acasa , multi soferi lipsiti de orice urma de bun simt .

Si ca sa inchei, ieri pe blv-ul Timisoara , inainte de reprez. Renault stateam la semafor pe prima banda cand la un moment dat ma trezesc cu un dobitoc ,ca altfel nu pot sa-i zic, in dreapa mea intre mine si bordura, era la 1-2 centimetri de masina mea. Il claxonez, el scoate capul pe geam , incepe sa rada si da din umeri .........

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul .. ...
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc ce se mai intampla pe soselele tarii:

Sambata eram pe soseaua dintre Tecuci si Barlad. Vremea era destul de rea, ningea, soseaua era acoperita partial de zapada. Cei din zona stiu, terasamentul soselei este inaltat cu 2,5 - 3 metri fata de rest. Din cauza unei manevre gresite, un sofer cu o dacie Nova sau Supernova a scapat masina in sant. Masina nu s-a rasturnat, doar a alunecat pana la baza terasamentului. Omul a coborat, a legat o sufa de masina si a asteptat sa treaca un camion sau un tractor sa il traga de acolo.
Langa el a oprit autocamionul GL 27 ARA (apartine companiei Arabesque - scria mare pe toate partile). Soferul insa a refuzat categoric sa-l ajute spunand ca nu poate. A plecat mai departe, lasand in sant o masina pe care ar fi scos-o in 5 minute.
Eram in spatele camionului, am vazut momentul in care au discutat, am vorbit cu soferul daciei si mi-a spus raspunsul celui de pe camion. Speram ca la intrarea in Barlad sa fie un echipaj de politie - de regula mai stau pe acolo, dar nici urma.

Ce fel de om trebuie sa fii sa pleci mai departe si sa lasi un om in sant?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
De obicei daca vad unul ca se da jos din masina si vine spre masina mea, verific geamurile sa fie ridicate si portierele blocate: sansele sunt de 1 la 100000 sa isi ceara scuze, de obicei se deranjeaza de la volan sa vina sa te trosneasca....
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cozmino a scris: ... un conational posesor de Logan s-a pus pe claxonat si injurat, ca de ce n-am trecut , ca el se grabeste s.a.m.d... , l-am lasat in pace(nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita) dar ar fi meritat una dupa ceafa .
Reactia asta am observat ca e des intalnita in Bucuresti , pentru cei ce se grabesc sa se treazeasca mai devreme si sa ne lase naibii in pace. ...

Oare de ce colegii de trafic din tari cu apa mai calda decat la noi nu se grabesc niciodata ? Ca si ei sunt cetateni europeni, cu griji poate mai presante decat cele al mioriticilor ...
La noi, impresia mea este ca toata lumea se grabeste. UNDE ?
Sa fie daca nu primul la semafor, macar sa fie al doilea ...
Sa fie macar cu 2-3 cm mai in fata ta, ca sa fie primul care pleaca de pe loc ?
Sa nu te lase sa intri sau sa iesi de pe o strada pt. ca, ce sa-i faci, acolo se termina coada la semafor si el acolo a oprit. Ce daca tu il implori sa miste masina macar cu cateva zeci de cm mai in fata/spate, ca sa nu blochezi o intersectie (care nu ar trebui sa se blocheze daca unii dintre noi am fi mai ingaduitori).
Nu stiu, dar parca pe zi ce trece, suntem tot mai rai in traficul, pe care, si noi, il "ajutãm" sa fie asa cum e.
Poate vom apuca sa traim si noi ziua in care sa ne dam seama ca am uitat cum era traficul in RO in anul de gratie 2007, care pare a fi, pana acum, cel mai ingrat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR