Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu naiba are de ceva timp se aude ceva in spate care incerca sa imite un avion cu reactie Smile mai ales in curbe cand le iau cu 60-70-80 km/h. stiu sigur k se aude din spate si se aude numai in viraje , in rest deloc sau foarte putin Question . si mai mult pe partea stanga ( partea soferului) daca stiti careva ceva plzz tell me .... orice idee / sfat sunt bine venite . thanks !
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
lol .... explica mai detaliat simptomele ca sa intelegem cum trebuie
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deci ... Smile una din problemele majore este acel zgomot . Se aude in timp ce merg , dar numai cand iau curba (se aude mai rau cand virez dreapta) cu viteza peste 60 km/h, parca s-ar inclina rotile cumva si ar atinge cauciucul de caroserie, asa se aude zgomotul ala . dar nu e asa de grav k m-am uitat pe acolo si nu pare nimik suspect. altcumva nu stiu cum sa va spun mai bine ce se intampla acolo ...pt k daca as stii poate as remedia situatia Cool ... tnx
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce jenti ai pe masina?
nu cumva saboti iti freaca in tambur(arc rupt,ce trage sabotii).
mie mi sa intamplat cand sa rupt arcul ce trage saborul la frana de mana(ala de jos cel mai mic) si pana nu puteam frana urla ca naiba,mai de nu crepa in 2 masina de zgomotul acela!
Skip ads

  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am jentzi de fabrica pe ea. sa stii k m-am gandit si eu k e pe la sabotzi ceva aiurea , dar la rcurile alea nu ... daca nu mai vine cineva cu alte pareri maine ma apuc sa desfac Twisted Evil sa vedem ce se petrece acolo . mc pt rasp.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred ca sar putea sa fie rulmenti pe spate .ridica masina cu cricu si ranforseazo stanga dreapta si sus jos vezi ce joc ai la ambele roti.Incearca sa ridici masina de spate in asa fel in cat rotile sa iti stea in aer si verifica daca nu cumva bucsele de la punte sunt duse tot asa romforseazo in anumite poziti in care sa poti vede daca de acolo este buba si de abia dupa ce ai facut verificarea asta desfa si taburi.Nimeni nu iti poate spune sigur ma refer dintre noi colegi tai ce are masina ta pt ca nici unu nu a vazuto ca sa poata sa iti spuna , ce putem face este sa-ti spunem unde sa cauti defectiunea de aia am enumerat mai multe cauze si te-am pus sa verifici toate astea .Salve si bafta la treaba
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aham ... o sa ma vad maine , o sa o suspend bine de spate si o sa incerc varianta ta (beware) daca nu o sa ma uit si la tamburi , k astazi e duminik si nu fac nimik k .....na e duminik Very Happy merci pt rasupns ...
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
100% este vorba de rulmentii de la o roata (sau ambele) spate sau fata. Iti spun ca am schimbat de doua ori de cand am masina rulmentii si exact asta este senzatia: de zumzet puternic in toata caroseria. Insa nu-ti poti da seama de la volan de unde vine pentru ca rezoneaza in structura masinii si zumzaie pana si geamurile! Zgomotul apare pe la 50-60 km/h si se mai potoleste peste 80-90, intr-o prima faza dupa care devine permanent peste 60km/h. De obicei in fata variaza zgomotul cu miscarea rotilor in curbe. Poti sa pui rulmenti romanesti insa nu te sfatuiesc pt ca nu tin mai mult de citeva zeci de mii (30-40 000km) asa ca mai bine pui o marca buna.
Skip ads

  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da...exact asa e jur ... deci se pare k asta e cauza . va multumesc tuturor pt mesaje o sa revin cu rezultate Razz sunt scumpi rulmetzii ? stie careva ? Very Happy
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Te sfatuiesc sa verifici ce ti-am mentionat mai sus si dupa aia poti sa te duci la magazin sa faci piata.De scumpi nu sunt scumpi .La rulmenti de spate ai posibilitatea sa mai strangi pulita si sa mai mergi cu ei, depimde cat de uzati sunt..
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca vine de la rulmenti si ai umblat mult cu ea verifica axul sa nu fie deformat (uzat neunifor) ca dupa aceea o sa dai bani pe o carute de rulmenti si tot se vor duce!daca nu pui mana si desfaci atunci nu vei afla niciodata ce are din presupuse nu poti fi sigur ...ia si desfao
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poi am vrut sa desfac astazi roata de pe spate , stanga caci am suspendat ambele rotzi si am miscat tare de ele vertical/orizontal sa vad daca are joc vreuna . eee dreapta nu are absolut deloc pe cand stanga are joc cand o mishc pe verticala si e si putin infranata Sad ...si dupa cum spuneam am vrut sa desfac dar din pacate nu am avut cheie de rotzi , caci aia orig. de la masina e crapata ... o sa imprimut de undeva o cheie si o sa descaf ziele asea si o sa impartasesc si cu voi ce e pe acolo Smile) ... thanks for answers to all !
Skip ads

  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
al dreq sa fiu daca gasesc o cheie de rotzi sau una oarecare cu care sa pot desface rotzile alea blestemate Smile) ... apropo vroiam sa va zic de o chestie ... credetzi k ar fii bun de ceva un asemenea supercharger ? http://www.gaprojects.com/ see this link !
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asta e link-ul mai exact ... http://www.gaprojects.com/s.../supercharger.htm ... si o intrebare : tre sa ai turbo din fabrica k sa poti pune o rahat dinasta ?
thanks !
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Te asigur ca este o porcarie compresorul ala si nu vad de ce ai incerca rahatu ala , am deschis si eu un topic pe subiectu asta tot asa am gasit pe ebay porcarile alea.Merg si fara sa ai turbo pe masina dar la motoare mici.Gandestete ca o turbina iti baga 1 bar chiar si mai mult ,cat crezi tu ca poate baga elicea aia de la compresoru ala de rahat practic este un ventilator.
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
revin cu o intrbare ! s'or potrivi oare rulmentii spate roata de cielo pe kadett ?
  • Kadett jr.

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1982
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
hmmm, ti-a luat 2 ani aproape si n-ai facut-o inca? Razz e posibil sa mearga, da mai bn iei originali. vezi k sunt multe firme care aduc piese oem.

o sa-ti las pm cand o sa pot cu cateva. ca mi-e ca zic astia ca fac reclama.
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Kadett jr. a scris:hmmm, ti-a luat 2 ani aproape si n-ai facut-o inca? Razz e posibil sa mearga, da mai bn iei originali. vezi k sunt multe firme care aduc piese oem.

o sa-ti las pm cand o sa pot cu cateva. ca mi-e ca zic astia ca fac reclama.


Smile) ba da am facut-o dar atunci am pus unii tot folositi si iar fac zgomot ...si am intrebat la un service si aveau rulmenti spate cielo cu 15 lei bucata Very Happy ...si m-ar bate gandul sa iau ..chiar daca nu tzin cine stie ce ... k nu prea am cash pt ea acuma . oricum ast pm ....
merci !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,se potrivesc,am pus eu si sunt identici.Vezi ca se schimba si camasile interioare care sunt fixate pe butuc.
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS35 a scris:Da,se potrivesc,am pus eu si sunt identici.Vezi ca se schimba si camasile interioare care sunt fixate pe butuc.


mercii de informatie ...e marfa ca se potrivesc k sunt eftini Smile) numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR