Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bun gasit la toata lumea !

Pana acum cateva zile nici macar nu aveam de gand sa imi schimb difuzoarele originale din usile fata, insa din pacate intre timp mi-a plesnit membrana difuzorului din dreapta Sad Va dati seama ca se aude hororr, a trebuit sa reduc nivelul de BASS la minim si tot se aude urat.

Acum am doua variante:

1. Caut in shrot un difuzor original

2. Le inlocuiesc cu un set nou de difuzoare after market.

Prima varianta implica doar sa caut prin shroturi, a doua insa este mai complicata si aici as dori cateva sfaturi de la voi ! Scula audio pe care vreau sa le pun are o putere RMS de 4*50W, si este vorba de un MP3 player, fara alte amplificari suplimentare.

Deci ...


  • Ce difuzoare recomandati ptr usile din fata ?
  • Ce dimensiune au aceste difuzoare ?
  • Schimbarea acestor difuzoare, implica si o izolare suplimentara a usii ?


Multumesc tuturor celor care vin cu un sfat !
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-am pus West Coast Customs sunt de 16,5 doar ca iti mai trebuie niste inele (adaptoare) ca sa iti intre in usa si sa mai poti pune fata de usa iar geamul sa se deschida pana jos.

Deci in conclusie pe fata iti trebuie boxe de 16 sau 17 iar pe spate (nu in usa ci la gemuletul mic de dupa usa de spate)de 13 asta daca nu decizi sa decupezi din material si sa pui ovale. Pe romaneste inseamna sa pui boxele pe invers, adica basii pe fata si inaltele pe spate ca la dimensiunile astea asta e singura sansa. Ce am facut eu in plus a fost sa pui tweet-ere in spatele plasticului unde stau oglinzile laterale (vezi ca e loc special) si un subwoofer pe spate asa ca sunt echilibrate.

Bafta si atentie la ce MP3 alegi!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MP3 -ul este deja, si merge superb, doar ca din cauza uzurii a crapat un difuzor din fata.

Multumesc ptr sugestii si ideei, cred ca o sa merg tot pe unu SH din shrot, ptr ca povestea altor difuzoare pare prea complicata.

Revin cand am rezolvat problema.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am facut comanda la un shrot ptr un alt difuzor ... a venit astazi dar bineinteles ca asa cum am eu mereu norocul, era alt model, desi tipul cu care am vorbit pretindea ca l-a dat jos de pe o Astra F. In fine ... pana cand voi ajunge sa il schimb (il stiu pe om si o sa mi-l schimbe cand ajung pe la el), am reusit sa il reconditionez binisor pe asta vechi care il aveam ... deh ... experienta castigata in vremea cand erau la moda statiile de amplificare si boxele alea mari rusesti Very Happy Mi-a iesit destul de bine operatiunea, rezultatul este peste asteptari desi nu am avut un cauciuc de buna calitate care sa ii confere elasticitatea originala, am reusit sa il recuperez in proportie de 95% fata de original, diferenta consta in faptul ca se aude putin mai incet datorita elasticitatii mai scazute a membranei, asta pana cand o sa reusesc sa il aduc pe cel comandat, merge si asa.

Cine are nevoie de sfaturi in ce priveste o eventuala reconditionare temporara (sau nu) ... sa intrebe Very Happy
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mircea, mie m-i se pare mai complicat sa reconditionezi boxele vechi decat sa gasesti altele noi.
Poti masura dupa una din cele 2 boxe ori cea care e varza ori cealalta ca sa stii ce dimensiuni sa cauti sau te duci la un dealer care vinde si monteaza si lasa-l pe el sa isi bata capul, dar atentie la manopera.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ovidiutm - multumesc ptr atentie si sfaturi ... insa vreau sa iti spun ca sa recoditionezi un difuzor este mult mai usor si simplu decat pare, timpul alocat este de maxim 30 -60 de minute (in functie de indemanare) iar operatiunea costa vreo 3 lei Very Happy

Este doar o solutie temporara, cum am spus am comandat deja un alt difuzor, insa cel venit nu era modelul de care aveam nevoie (desi cel care mi l-a trimis sustine ca de pe o Astra F l-a dat jos) asa ca deocamdata pana cand am drum sa il schimb cu cel de care am nevoie, ma voi multumii cu cel reconditionat care isi face temporar treaba foarte bine Wink

Multumesc incaodata ptr suport !
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR