Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • cdlungu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am cumparat masinutza si nu stiu cum sa folosesc integrala si sa nu o stric. please help!
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand nu cupla 4x4 cu masina in miscare OBLIGATORIU DE PE LOC
.....Nu folosi 4x4 pe suprafete cu aderenta buna.....
Si ca o paranteza de ce ai ales totusi un 4x4 daca nu esti pasionat offroad?
  • cdlungu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deocamdata timpul nu-mi mai permite, dar sunt vinator si pescar ceea ce spune destul.
despre cum se foloseste 4x4, la masina asta nu stiu, deoarece, din ce imi spun unii, se poate cupla in mers, exista mai multe tipuri de cuplaje dat fiind ca am un buton in bord pe care dak nu il apas nu pot cupla 4x4, samd.
de aceea am nevoie de ajutor!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu cunosti sistemul, nu cupla sub nici o forma din mers. Din mers nu se pot cupla decat acele sisteme care au planetarele cuplate de butuc in permanenta. Prezina dezavantajul ca desi nu mergi 4x4, antrenezi diferentialul si planetarele degeaba ceea ce nu face dacat sa creasca consumul si sa uzeze componentele.
Totusi, cumva scrie ceva pe butucul rotii din fata gen "autolock"? Daca da, atunci nu se poate cupla din mers.
Ai spus ca ai un buton cu care cuplezi integrala. Sa inteleg ca modelul tau nu are maneta aceea mai mica pt. reductor?
Skip ads

  • cdlungu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu scrie autolock, am maneta micuta, dar nu o pot misca daca nu apas butonul din bord cu semnul sasiului cu rotile frontale virate. cind apas butonul pot cupla maneta micuta si semnul de mai sus apare in bord si clipeste rar, daca mai apas o data pe buton semnul clipeste mai repede. apoi daca decuplez maneta micuta nu se mai intimpla minic in bord (clipeste repede) si ca sa dispara trebe sa opresc motorul.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca asa este exact (mi-a spus un italian care nu stia romaneste, iar eu nu stiu italiana!), dar pt. 4x4 apasa butonul din bord si se cupleaza integrala; maneta are rolul da a trece din usor (high) in greu (low), obligatoriu de pe loc. Revenirea: din greu in usor si apoi din buton se decupleaza. Intr-adevar pe butuc nu scrie nimic (doar sigla opel), deci ar trebui sa se cupleze si din mers, insa italianul nu a facut decat de pe loc, nu a incercat si din mers sa cupleze din buton.
Bafta
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Baga un ochi si aici...si ai sa te dumiresti
http://www.fronteraowners.c...o/using4wdfaq.htm
  • DUMITRASCU

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2004 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cdlungu a scris:am cumparat masinutza si nu stiu cum sa folosesc integrala si sa nu o stric. please help!
atentie omule. de la buton cuplezi 4 ori 4 chiar daca ai viteza. indica permanent la bord cuplarea . acum daca ai panta mare mai ales cu remorca opresti masina la piciorul pantei ,cuplezi mai intii 4ori4 din buton si numai dupa aceea maneta de greu[nici nu intra alfel].cind s-a terminat panta declupezi maneta de greu si daca e cazul 4 ori 4 din buton. asa am la 2,2 dti 16v din 2004 achizitionat de 30 zile.am onoarea sa te salut.
  • dancelmic

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da:)
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut. daca ai masina dupa 2000 si ai buton de 4x4 la bord poti cupla din mers. nu poti cupla din mers reductorul pe H (f.greu)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR