Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Salutare lume,
Problema sta in felul urmator, am pus discuri de frana pe fata noi anul trecut prin vara. Totul a fost frumos pana in iarna cand au inceput sa bata (la franare vibra bordul cu volan cu tot, iar la frane usoare se simtea ca franeaza masina in valuri). Am mers la service, le-am dat jos si le-am dus la un strungar ca sa le indrept si am pus si placute de frana noi. Dupa indreptare nu a mai vibrat nimic, totul era in regula pana dupa vreo 2 luni cand vibratia si bataia a revenit. Am zis ca poate sunt discurile de proasta calitate si am cumparat personal din magazin 2 discuri de frana Lucas (TRW) si le-am pus pe masina. De data asta, totul a fost ok timp de o luna dupa care iar a aparut fenomenul, vibratie bord si volan la franare + franare in valuri. Am mers din nou la service iar baietzii de acolo au constatat ca ambele discuri de frana sunt strambe (stanga-dreapta). Am mai dus o data vechile discuri la indreptat, le-am montat pe masina iar pe cele "noi" le-am dus inapoi la magazin si astep sa mi se dea banii inapoi.
Ce parere aveti? Unde ar putea sa fie problema? Discurile de frana sunt de proasta calitate sau e ceva de vina la masina? Eu ma gandesc ca daca ar fi ceva in neregula la masina s-ar stramba doar unul din discuri...dar se pare ca amandoua se duc. Strungarul care le-a indreptat mi-a spus ca erau strambe pe partea din exterior (cum vin puse pe masina).
Dupa ce o sa imi primesc banii pe discuri de la magazin, m-am hotarat ca o sa merg la reprezentatza Opel sa rezolv problema la ei. Ca cica ei aduc pe original din Germania.Astept ceva sugestii...

Multzam anticipat
Skip ads

  • enderacing

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sal...din experienta, dar nu pe Opel, iti pot spune ca s-ar putea sa fie din vina puntii fata...
Nu garantez, dar merita sa incerci o verificare la un tester , care sa-ti confirme daca nu cumva ai un unghi necorespunzator pe orizontala...
A fost lovita cumva masina...undeva in laterala (dr/stg) fata?...pentru ca e posibil sa se fi modificat geometria mecanica a puntii...
E o parere...eu am patit-o Sad

Multa bafta si mai asteapta sugestii...
Sal
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Masina a fost lovita lateral stanga fatza, undeva prin stalp din cate mi s-a spus cand am cumparat-o. De ce problema a aparut abia acum ca masina o am din decembrie 2005 si totul a fost ok pana anu trecut. Unghiul de fuga este perfect, a fost verificat acum o luna sau ceva de genu, masina nu trage stanga sau dreapta, cand franez franeaza drept daca las volanul liber. Acuma ma gandesc ca si daca ar fi cum zici tu, puntea stramba sau ceva....etrierul vine prins pe fuzeta pe care este si discul de frana, deci nu ar trebui sa influentzeze cu ceva.....zic si eu....
Oricum e nasoala de tot problema Sad(
  • enderacing

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E adevarat...dar gandeste-te un pik....eu nu am spus ca e stramba rau...dar si un unghi cat de mic poate influenta dinamica...nush ce sa zik....mai ales ca zici ca a fost lovita...Poate ar trebui sa verifici totusi...
Ca nu a aparut...poate fi si din cauza ca acum s-a mai accentuat un pik si abia acum se simte...ce sa zik...

Vezi si tu cum faci ca e tare periculos Sad
Skip ads

  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pai o sa iau 400 ron de pe discurile ce le-am returnat la magazinul de piese auto, si o sa merg la reprezentatza. Am vb deja acolo si ma costa 650 ron discurile cu tot cu montaj. Si aia de acolo banuiesc ca stiu sa verifice.
  • enderacing

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu e sa le spui punctula ce vrei ca astia mai dorm cateodata si pe ei Sad Si oricum nu pierzi nimik daca la faci o schema a intamplarilor si iti dai si tu cu parerea de ce ar putea fi...ca poate ii ajuti un pik Very Happy

Hai sa iasa bine si sa ne anunti ca "Fulgerashul" e ok Smile

bafta
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai verifica daca etrieri sunt aliniati cu discul si daca pistonasele din etrier, de o pare si alta actioneaza in mod egal. Eu am patit la o MB Cobra, adevarat din 1981, la care un piston era blocat. Nu a ovalizat discul dar la rupt.
  • oprea catalin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 2000 cmc 16 valva 136 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cele mai multe probleme la discuri si anume ovalizarea apar din cauza placutelor de proasta calitate in special a celor cu insertie metalica. Placutele de frina trebuie sa fie din material mai moale pentru a nu ovaliza discurile ceea ce presupune ca se uzeaza mai repede. Cele cu insertie metelica sunt foarte dure si incing discul foarte tare moment in care apare ovalizarea. De aceea la anumite componente merita sa dai un ban in plus.
  • 2fast4u_gh

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gura Humorului
  • Masina: Corsa 1987 Carburator 1000 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme si se pare k in timp ce mergeam franele fata nu functionau cum trebuie si se mai blocau temporar, acest lucru facnd ca discurile sa se incinga foarte tare, placutele nu-si mai reveneau cum trebuie cateodata cand franam si acest lucru facea k discurile sa se incinga chiar daca nu foloseam frana, vezi asa la urmatoarele drumuri ce le faci daca sunt calde jantele fara ca tu sa franezi excesiv, la mine erau incinse si jantele si nu de fiecare data cand mergeam dar in timp mi-sau ovalizat discurile si a trebuit sa le schimb si tot se incingeau pana cand mi-am rezolvat franele, se blocau pistonasele de la etriere si placuta dinspre exterior freca pe disc iar in timp se produce ovalizarea discului
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Deci am facut cum am zis ca voi face, am mers la Opel si am zis sa-mi aduca discuri si placute sa rezolv problema. Le-au schimbat, si dupa aprox 1000 km a revenit problema cu vibratia la franare. Am mers din nou la ei. Nu le venea sa creada ca iar s-a intamplat problema. Au facut ce au facut si au constatat ca problema este de la BUTUCII de la rotile fatza si anume ca acestia sunt "strambi". La Opel un butuc cu rulment costa 600RON bucata. M-am speriat si mi-am cumparat din alta parte cu 250RON bucata. Am dus butucii la Opel ca sa mi-i monteze, mi-au schimbat si discurile (pe garantie). Manopera a costat 400RON Shocked Acum se pare ca totul este ok...sper sa nu revina problema ca nu mai stiu ce sa-i fac...

S'auzim de bine Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR