Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut !!
Nu am avut timp sa caut pe forum problema asta si de aceea poate ma repet.. si acum situatia:

Opel Astra Classic 16v din 2004 - 5000 km in total - benzina in rezervor la momentul problemei 10% Petrom si 90 % MOL super 98 - turnata peste Petrom.

Simptome -
- turatie care variaza la relanti
- moment de ezitare la apasarea acceleratiei mai ales dintra 2-a in a 3-a , mai departe parca nu se mai simte asa tare, dar nu am avut timp sa testez pt ca in oras e cam greu
- mers " nerotund al mototului " daca se paote spune asa
- si colac peste pupaza becul de catalizator aprins permanent

Miine ma duc la tester dar eram curios sa aflu daca altcineva a avut aceleasi simptome si care ar fi cauza , ca sa fiu putin pregatit cand o veni mecanicul cu pomelnicul.

thx anticipat | cristache
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cristakke a scris:

- moment de ezitare la apasarea acceleratiei mai ales dintra 2-a in a 3-a ,


asta si la mine ii valabil dar nu tot timpul , mai rar patesc asa , mai ales cand bag benzina de la omw
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi topicu cu valva EGR deschis de 8mistiq (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1906)

la 5000 km si cu benzina de la Petrom mai mult ca sigur ai clapeta de acc.
murdara.

da' sa mor daca stiu care-i becu de catalizator????

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Exhaust emission
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la mine la serviciu a patit cineva cu un opel 1.4, 16V la 2000 km ( fab 2004 dec). s-a dus cu ea si i-au schimbat modulul de aprindere. tot asa avea becul de noxe aprins si mergea destul de nasol. a durat 15 min reparatia si acum merge ok.
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
confirmat si reparat asa cum a spus Daniel. Reparatie max 15 minute si merge ca inainte. Multumesc pt sfaturi | cristache
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Poate nu pricep eu, dar care este "modulul de aprindere" la motorul de 1,4 din 2004?

Adrian
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu care e. asa a zis mecanicul. ca oricum nu te lasa langa masina cand o repara
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
baieti (si fete), daca saracul cristakke n-are timp sa caute pe forum, oare noi avem timp sa stam si sa-i scriem tot felul de sfaturi?

eu n-am!

PS: regula forum: inainte de a posta ceva cauta sa vezi daca s-a mai scris.
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut 4EST!!

Ma bucur ca esti "amabil". Am avut o problema si am rezolvat-o pana sa imi raspunzi. Am scris in mesajul de ajutor ca nu am avut timp sa caut si acum am timp sa-ti explic si de ce. Cei de la Opel mi-au facut programare nesperat de repede , anuntandu-ma relativ tarziu ( seara ) ca am fost programat dimineata la 9.00. Incercand sa nu ma duc nepregatit am avut timp de la birou ( 5 min ) sa spun ce ma doare , ca nu cumva sa ma trezesc in service( unde nu vezi nimic- spunea si Daniel ) ca imi schimba alte piese noi si uita cheile prin masina , sa postez poate in timp scurt aflu o eventuala rezolvare, cum s-a si intimplat - a avut dreptate Daniel si ii multumesc.

Forumul m-a ajutat si tin s amultumesc celor care au avut rabdare sa scrie sau sa citeasca. Daca erai bine intentionat puteai sa dai un link cu o discutie mai veche pe acesta tema. Eu am dat search cu "problema" adr au aparut o groaza de discutii - care nu aveau aceeasi problema si in plus am spus ca aram under pressure.

Bunul simt din fiecare se manifesta si in spatele unui display de computer, in masura in care vrem sa ne ajutam, ca de injuraturi suntem satui, dar asta este in in firea fiecarui roman...

Si eu incerc cu mai multa sau mai putina experienta sa imi dau cu parerea si de aceea am postat cind m-am intors din service ce am avut si i-am dat dreptate lui Daniel.

o zi buna | cristache
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma cum aqi rezolvat problema?....nu de alta dar si eu am ceva asemanator...un bec de emisii aprins din cand in cand...acea rotitza zimtzata....thks
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR