Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pompa poate sa tina mult si bine (mai ales ca afara nu e motorina cu apa si gunoae in ea ca la noi) nu mai fiti carcotasi daca nu stiti nimic despre astfel de probleme;
Adyilie te-am intrebat ceva si astept un raspuns (oricare ar fi el) pentru mai multe detalii urmareste si celelalte discutii ale mele despre pompe de injectie inclusiv ,, probleme motor zafira y20dth" Stima!
Skip ads

  • adyilie_79

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Masina de pe care am luat pompa avea cam 190.000 km. Era adusa pe platforma din Germania special pentru dezmembrare la un baiat exceptional din Timisoara. Am facut deja aprope 3000 de Km fara probleme, iar garantia de 6 luni acordata uneia reconditionate la Bosh (in cazul in care alegeam aceasta varianta) s-ar fi dus. Deci avantajul meu a fost de 370 E + pompa defecta care a fost schimbata de pe masina mea.
Sunt multumit.
PS: pompa defecta inca e la mine.
Timpul cat va "face serivici" pompa cred ca tine foarte mult de calitatea motorinei si de norocul meu. Si o pompa noua sau reconditionata te poate lasa foarte usor cu ochii in soare.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Adyilie eu cred ca ai facut o alegere inteleapta in ceea ce priveste raportul calitate-pret, mai ales ca masina donatoare nu a rulat cu motorina din romania.
Cat priveste cealalta problema te-am intrebat daca nu ai disponibila pompa care a fost pe masina (cea defecta) pentru un studiu comparativ pe care il fac despre diferite pompe de injectie din gama VP44, pentru ca nu am o pompa cu terminatia 002. Urmareste si tu celelalte discutii ale mele de pe Club Opel exemplu ,,Probleme motor zafira Y20DTH"
Numai bine!
  • adyilie_79

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am urmarit discutiile dvs. dar v-as ruga sa-mi spuneti ce anume va intereseaza exact in legatura cu pompa defecta. Mentionez ca ea a fost testata la Bosch si conform fisei de diagnoza are defect un senzor de debit ( daca nu ma insel ). Pompa a fost desfacuta de o cunostinta care stie cate ceva in materie si astept o ocazie in care sa gasesc o pompa care are partea mecanica defecta sau sa dau comanda de un senzor ( daca am noroc sa gasesc pe undeva ) pentru a incerca repararea ei.
Astept un raspuns aici pe sau PV, eventual sa-mi lasati un nr de telefon sa ne auzim.
Am postat si o poza a pompei cu mai multe informatii, aici pe forum .
O seara buna.
Pentru detalii accesati: www.clubopel.com/viewtopic.php?t=76347
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ok ma interesa partea mecanica pentru studiu
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,673
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@adyilie_79

Partea mecanica nu prea cedeaza decat daca ai bagat in ea 'motorina de la groapa'.
Senzorii, daca sunt ca cei de la VP44, se pare ca sunt destul de costisitori la pret, ~150-200EUR/buc.
  • adyilie_79

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Motorina decat de la pompa, dar si asa calitatea ei e indoielnica..cat despre senzori inca incerc sa ma documentez in acest sens.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Poti sa te documentezi mult si bine ca de facut nu-i faci tu nimic garantat Smile
Skip ads

  • yoo_kole

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat

  • yoo_kole

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Asta este problema maxima la opel,sunt pompe de tot rahatul,mai ales cele pana in anul 2000 cand sau schimbat de firma care le faceau,dupa anul 2001 au dublat circuitele sunt mult mai durabile,daca gasiti sa cumparati doar modulul electric il puteti cumpara cu orice serie ar avea,se poate schimba cartografia si functioneaza fara probleme.Pompa de injectie este alcatuita din 2 parti,partea mecanica si partea electrica,partea mecanica este prea putin probabil sa se strice,degeaba iti da motorina la injectoare daca partea electrica este moarta.Modulul electric se poate repara ,costa in jur de 150-200 euro(in niciun caz mai mult) pentru ca il repara pe ala care il aveti.Decat sa schimbi toata pompa mai bine reparati modulul electric.Doar interesati-va cat dureaza si cata munca este pentru schimbarea pompei sa nu mai vorbim de pret.Mai ales in Romania...
  • old.man.trew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Un sfat pentru voi... Daca aveti probleme cu pompa , aruncati-o la gunoi! sau macar reciclati metalul si cumparati-va alta noua.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Esti cam radical!
Cine crezi tu ca o sa cumpere o pompa noua care costa in jur de 2000 euro pt. o masina care valoreaza tot cam atat?
Tu ai face asta cand stii ca se poate repara sau inlocui la un pret de 4 ori mai mic?
Skip ads

  • old.man.trew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2012

  • Mesaj Privat
un raspuns logic si razonabil la intrebarea : Cine o sa cumpere o pompa noua?
raspunsul este: CINE ARE BANI!
Colegu... stiu cum este cand nu ai sau nu vrei sa dai bani multi pe masina. Am cumparat o singura data o masina de la mana 2-a si... nu o sa-mi mai cumpar in veci! cam asa faceam si cu piesele pana acum 1 an.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si daca nu ai bani si ai doar aceasta masina care te-ai chinuit sa o cumperi cu bani multi la momentul respectiv ce faci o arunci ca s-a stricat pompa de injectie si nu iti permiti sa cumperi una noua? eu zic ca o repari si continui sa folosesti masina si gata...
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Lasati omul cu ideile lui ca degeaba va chinuiti, fiecare face ce vrea, asta e parerea unora care se pricep fff putin la masini si sunt si incapatanati cand incearca cineva sa-i invete de bine, pana la urma isi iau o teapa pt ca sunt victime cu bani si ajung sa faca astfel de comentarii radicale in loc sa recunoasca faptul ca nu se pricep si nici nu asculta. Este cazul tipic al omului cu ceva banuti care crede ca le stie pe toate si el are totdeauna dreptate. Am vazut eu destui de astia Smile si sunt lamurit cu ei, incat acum nici nu ma mai chinui sa le explic ci ai las pe ei sa faca prostii pe banii lor inca trebuie si aprobati in deciziile pe care le iau ca altceva nu merita Smile
  • yoo_kole

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cine mai crede ``inca`` ca Opel este o masina buna, ai recomand sa cumpere masina care nu are pompa Bosch VP44,iar pentru aia care deja au una...sa scape de ea.
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aha bun deci sa nu mai cumparam nici Audi ...
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sau SAAB,BMW,FORD.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
altfel spus nu mai cumparati nimic cu pompa BOSCH (adica foarte putine modele existente pe piata...)
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da corect , nu vrem sa fim rai dar de acum daca intampinam o problema , nu trebuie sa ne rezumam la a nu mai cumpara masina. Acea pompa a functionat 12-13 ani deci nu e ceva life time. Ca la noi pica mai des este si din cauza motorinei proaste si a intretinerii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR