Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
privind prin rubrica de probleme tehnice constat ca ,posesorii de astra indiferent de an de fabricatie au numai probleme in special pe partea electrica,senzori, alternatoare, sonde ,sistem de aprindere , ventilatie etc. probleme care nu apar la alte modele de opel decit la virste inaintate.este astra cel mai prost model de opel?
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu cred ca cei mai multi utilizatori inregistrati sunt posesori de astra.. si atunci si problemele sunt mai multe....
parerea mea Smile
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
concluzie gresita
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
subscriu @virgil
intr-o statistica de acu vreo 2 ani, astra si vectra conduceau detasat in topul masinilor SH importate in RO
in mod evident toate modelele au probl dar avind o baza mult mai mare poate parea ca acest model e mai cu probl.
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
putem face un poll sa vedem fiecare ce masina are daca nu exista deja

oricum, dupa nr de topicuri si mesaje din categoriile astra, vectra, calibra, etc, se pare ca cele mai multe sunt astre, apoi vectre ( jumate fata de astre ), ceva calibre, samd.

asta asa, aproximativ, evident...
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Este absurd sa generalizezi...

Astrele difera foarte mult in privinta calitatii - atat in functie de model, cat si in functie de anul de fabricatie. Fiecare litera de Astra are problemele ei specifice. Cum sunt reprezentate toate literele - pana la H - Astrei, evident ca si calupurile de probleme apartin unor categorii diferite.

Vectrele au fix aceleasi probleme - specifice literei A si B (ca C nu prea am intalnit pe forum). De aceea si nu sunt foarte multe topicuri cu probleme la ele, insa asta nu inseamna ca nu au. Dar sunt aceleasi.

Despre celelalte, nu stiu.
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daca tot adusasi vorba...cred ca ar fi interesant de urmarit probleme pe tipuri de masini...mcar sti ce sa urmaresti...
Nici eu nu cred ca Astra poate fi vazuta ca o masina cu probleme.... in Romania orica masina are probleme ...nu avem drumuri, nu avem benzina de calitate, nu avem consumabile ca lumea...si in plus sunte si saraci .... (mai mult sau mai putin dar comparativ cu Europa suntem saraci)... cu toate astea Opelul s-a dovedit a fi o masina fiabila..... Laughing
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Subscriu @ rivo
Tocmai de aceea am introdus un chestionar pe tipuri de masini si inca unul pe ani de fabricatie. Asta ajuta la o evaluare (asa cum poate fiecare) a posibilitatii de a primi ajutor pe acest forum, in cunostinta de cauza.
... ajuta si la o eventuala evaluare a parcului de masini Opel in Romania, in cazul in care si-ar depune "candidatura" ~1000 opelishti, sa fie credibil, cu o marja minima de eroare... Idea
Poate in viitorul apropiat...
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@offtopic
chiar azi am avut nevoie sa intru pe lista userilor si am observat ca sint f. multi care s-au inscris sa sa afle in treaba (0 posturi sau 2-3)
asa ca putem sa ne bucuram ca sinte peste 700 dar de fapt cei activi sint doar citiva (vezi si topicul stickerelor, acolo poti sa-ti dai seama cine e intersat sau nu...)
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Laughing
Acuma, io nu sunt interesat de abtibilduri pe masina, si nu particip la discutia de la stickere, insa ma intereseaza Opel, na! Laughing Cool
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ouch!

eee, dadeam si eu un exemplu...
dar ce spuneam eu sta in picioare, sint doar 131 useri care au peste 20 posturi ; bine poate ca nu nr conteaza ci calitatea....dar orisicit...
restul e tacere Shocked

poate c-o sa vrei sticker si-atunci n-o sa-ti dam Twisted Evil
sau iti dam da' scump!!!
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ce-i corect e corect...

Daca faceti si versiune mica, dar miiica de tot, imi pun si eu... Cool Laughing
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Impresia despre Astra e un pic gresita, in primul rand (s-a mai spus...) problemele sunt scoase in evidenta de numarul mare de masini, dar sa nu uitam ca Opelul in tara din care s-au adus in RO cele mai multe SH (Germania) este o masina a "clasei muncitoare", asa ca o parte din cele aduse de "profesionisti" (in imensa majoritate cele Break si Diesel) sunt cu un kilometraj real ridicat, INCREDIBIL de ridicat (desi par "noi")
Cine are urechi, sa auda... Wink
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
subscriu,
Seamana un pic titlul acestui topic cu cele de pe un alt forum cu multi utilizatori ?
Consider ca cel mai prost Opel se afla in parcarea aceluia care nu isi permite costurile de intretinere in afara de carburant Smile
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da, dar in cazul ala nu Opelul e prost... Very Happy
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sau ma rog...
Ca tot este vorba despre Astra, ca model Opel, citeam ca noul VXR cu cei 240 CP se poate instala lejer in fruntea masinilor aspirante la titlul de "hot hatch "
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
statistica e ca statistica, dar are si iulius dreptate. astra e un model discount al gamei opel, si are multe slabiciuni, mai ales cele ansamblate in polonia.
sunt tare curios care este ponderea de astre vs alte modele aici pe club si sa vedem daca asta era motivul pt care avem atatea posturi cu probleme pe astra.

oricum eu sunt de parare ca astra 1.7dti (Wyrabiany w Polsce) se califica de departe ca cel mai prost opel.
  • adyp2003

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!

Mai baieti, voi chiar vreti sa ma dezumflu de tot? Eu asteptam cu mare nerabdare si placere de nedescris sa treaca cele 5-6 luni in care mai trebuie sa pun de o parte bani pentru avansul la o Astra Caravan (Classic II) de 1,6 benzina. Oare e alta masina mai buna la pretul asta (12kE CIP)?

Si ma rog, de ce ar fi cel mai prost model Opel? Poate din categoria lui sau ce sa inteleg? Vreti sa spuneti ca o Corsa e mai buna? Question Sau le-ati scos din lista din start si vorbeati doar despre masinile care merita cumparate, adica sunt de real folos unei familii? Ca intr-o Corsa iti bagi soacra in portbagaj cu greu... Ma rog, chiar nu m-ar deranja deloc. Very Happy Daca s-ar putea as vinde-o ca sa dau avansul la Astra, dar din pacate inca nu am soacra... Very Happy Nasoala treaba; ce sa-i faci daca nu m-am gandit de la inceput: mai intai te insori, vinzi soacra si pe urma cu banii stransi dai avansul pentru masina... Le am, nu? Si nu sunt de la ASE... Very Happy

Byeee! Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:statistica e ca statistica, dar are si iulius dreptate. astra e un model discount al gamei opel, si are multe slabiciuni, mai ales cele ansamblate in polonia.
sunt tare curios care este ponderea de astre vs alte modele aici pe club si sa vedem daca asta era motivul pt care avem atatea posturi cu probleme pe astra.

oricum eu sunt de parare ca astra 1.7dti (Wyrabiany w Polsce) se califica de departe ca cel mai prost opel.

*
Cu polonezii perfect de acord, dar in rest... mergi in GER sa vezi ce proportie mare au Astra-urile "cu sticker de firma" lipit pe ele, dupa care aterizeaza in second hand in Est, "ca si noi" , "luate de la pensionari din curte" "prima mana" etc...
De aici si nemultumirea celor care credeau ca au dat de o afacere si au luat o masina cu 200k reali... Rolling Eyes
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
faptul ca multe defecte apar la partea electronica sau electrica a masinii nu cumva deriva din BOALA NOASTRA de a spala aproape lunar motoarele cu toate ca nu este indicat acest lucru.
a vazut cineva o masina pregatita pentru vinzare care sa nu aiba motorul LUNA
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR