Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu strica sa ai unul original de rezerva tot timpul in masina.
Senzorii aftermarket nu tin.....e plin forumul de „ne”cazuri
  • Anak1n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o problema cu a mea masinuta, un Signum din 2004, motor Y20DTH, si nu reusesc sa-i dau de cap, sper sa ma poata ajuta cineva macar cu un sfat.
Acum cateva zile, eram pe autostrada si la 130km/h, s-a auzit o pocnitura la motor, in dreptul pasagerului, iar din acel moment masina nu mai trage deloc.
La inceput am crezut ca e turbina de vina, dar ea pare in regula. La turatii de peste 1500 masina incepe sa trepideze si sa "se ingatuie" si scoate f f mult fum. La motor se aude un fluierat ca si cum ar trage ceva aer pe undeva.
Am pus op-com-ul si mi-a afisat urmatoarea eroare:

P0100 - Mass or Volume Air Flow Sensor Circuit Range/Performance
(67) - Not present

La masuratori, la Boost Preasure oricat de tare as tura masina, ramane valoarea 98kPA, in timp ce celelalte variaza.
Am citit tot pe aici, ca eroarea asta ar veni de la debitmetru. Am scos mufa de la el, iar de data aceasta mi-a aparut masina cu cheita in bord, la fel si la senzorul de presiune atmosferica.
Tind sa cred ca ar fi de la pompa de vacuum, pentru ca are un furtunas care sta in aer si nu stiu daca asa ar trebui sa stea, sau trebuie sa duca undeva.

https://www.google.ro/search...9yDWbcCL1xU30M%3A

Furtunul care atarna in aceasta poza, la mine nu este conectat. Imi poate spune si mie cineva daca trebuie conectat undeva? Sau care ar putea fi cauza.
Multumesc anticipat.

Cu respect,
Mihai
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR