Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mi se tot aprinde in bord becul cu cod 24.
Acum vreau sa schimb senzorul dar nu stiu unde este situat, in AUTODATA scrie RH front, altii zic ca este ala de pe cutiia de viteza.
Si nici nu stiu ce sa cer: in carte scrie traductor de turatie, in AUTODATA zice de VSS- vehicle speed senzor, este acelasi lucru?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e unul si acelasi lucru .

Eu am cablul de la kilometraj rupt de ceva vreme, cand s-a rupt a inregistrat aceeasi eroare 024(vss-vehicle speed sensor) citita cu "agrafa". Cablul il am in portbagaj si nu am apucat sa-l schimb . Turometrul functioneaza foarte bine , numai vitezometru si kilometrajul nu functioneaza.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
johnny25med a scris:Mi se tot aprinde in bord becul cu cod 24.
Acum vreau sa schimb senzorul dar nu stiu unde este situat, in AUTODATA scrie RH front, altii zic ca este ala de pe cutiia de viteza.
Si nici nu stiu ce sa cer: in carte scrie traductor de turatie, in AUTODATA zice de VSS- vehicle speed senzor, este acelasi lucru?


Salut,

la mine VSS-ul se afla in interiorul ansamblului vitezometru-turometru. Pe spatele vitezometrului este prins cu 1 surub o "cutiuta", din care ies 3 fire pe folie (cred ca sunt asa: VCC+, Semnal, GND).
Prima oara vezi nu cumva una dintre cele 3 fire sa fie intrerupt!
Eu cand am pus un bord nou cu turometru, am schimbat vitezometrul din bordul vechi, ca sa ramana numarul de km. A trebuit sa fac cablajul de la VSS cu 3 fire, pentru ca la bordul nou folia aceea era taiata (masina respectiva nu avea acolo VSS-ul ca si mine).
Dupa aceea m-am bagat la pus leduri in bord, si din greseala am lipit invers firele, iar in frana de motor, din 4-a in a 3-a mi se aprindea check engine, iar cu agrafa am obtinut eroarea #24. Dupa ce am rectificat problema, resetat ECU, nu a mai revenit codul de eroare Wink

EDIT: Eu am sistemul de injectie MULTEC pt C16NZ. La 1.8 nush sigur daca e acelasi.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@MCL2k6 - Acelasi lucru care ti s-a intamplat tie(cu frana de motor) mi se intampla si mie, numai ca la mine nu s-a umblat la fire . Nu pot lasa masina in frana de motor ca se aprinde chech engine , iar daca apas ambreiajul se opreste motorul . Ceea ce am observat, cel putin la mine, am mai avut cablul de la kilometraj rupt o data(turcisme ieftine Sad ) si la fel s-a intamplat , dupa schimbarea lui nu am mai avut probleme , pana s-a rupt din nou .
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mie-mi indica si kilometrajul, adevarul este ca se aprinde numai in frana de motor, dar sunt nelamurit in legatura cu denumirile - ce sa cer, sau unde este?
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
johnny25med a scris:mie-mi indica si kilometrajul, adevarul este ca se aprinde numai in frana de motor, dar sunt nelamurit in legatura cu denumirile - ce sa cer, sau unde este?


Cum ziceam, prima oara sa desfaci bordul, si masoara cu un multimetru daca contactele de la VSS sunt bune. Vezi, cablajul acela flexibil este prinsa cu o clema de placa VSS-ului. e posibil ca acolo nu e bun contactul! F. probabil s-a oxidat.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu ai nimica cu turatia! ceri senzorul de viteza adica vss(vehicle speed sensor)
verifica mufa sunt mai mute tipuri de mufe cu diferiti conectori.cele cu folie au sanse sa se oxideze.
ia jos si verifica cum a explicat @MCL2k6,cam mica sansa ai ca sa fie dus....dar nu se stie niciodata...verifica inaite sa dai bani aiurea!

in cutia de viteza este tot VSSul doar la kadett,ascona ..la astea mai vechi.
vectra A,astra F au deja dupa ceasul km montat!
cand il cumperi trebuie sa fi atent sa fie de aceeasi nr de impulsuri,dupa codul de pe el se poate depista la magazin.
sau daca nu cauti la dezmembrari o masina din acelasi an si il schimbi ai grija acel W=xxxx sa fie ca si la alt tau.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dupa cum vad masina e din 95.eu am intalnit la unele vectre mai noi vss pe cutie inaintea cablului de km.e o piesa care vine in cutie si de ea se prinde cablu de km.daca nu ai acolo ai pe bord,cum au descris baietii mai sus.numai ca din ala de bord numai la dezmembrari cred sa gasesti.
Skip ads

  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu senzorul dar nu stiu cum pot sterge codul de eroare din computer.
Trebuie sa merg din nou la tester sa mi-l stearga sau merge chestia cu lasat fara baterie 12 ore?
Multumesc anticipat!
Numai bine
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in carte scrie ca senzorul de turatie este pe carcasa ambreiajului- unde vine asta?
pe cutia de viteze?
Acolo am un senzor ceva dar nu sunt sigur.

Alexandru este mult 12 ore, daca l-ai schimbat e suficient vreo 10 minute.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@marian_sro care au pe cutie au si bord LCD.

@Alexandru Vlad da jos borna de pe baterie cateva secunde si se va sterge eroarea din memorie.

@johnny25med dar dupa codul de eroare ce lai dat nu este senzorul de turatie.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@adam opel nu neaparat au si bordul lcd.eu am gasit fara bord lcd.si firul din bord cel cu semnal este albastru cu o dunga rosie.si duce si in ecu.o fi preechipare pt bc.
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pai d'asta sunt in dilema: in cartea tehnica scrie de senzor de turatie- nici un impuls, in AUTODATA scrie de VSS (vehicle speed sensor) si nustiu unde este, in carte spune ca pe carcasa ambreiajului(cutie viteza cred) si in autodata RH front( roata dreapta fata)
Question Question Question

Pe cutia de viteze am in fata un senzor dar nu stiu daca este ala, eventual pot pune si o poza.
  • suciu adrian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 cz16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in mare am cam aceeasi problema ca cele descrse mai sus!in frana de motor mise aprinde becul galben!partea proasta e ca dupa aceea imi cam moare motorul ,de obicei cand o scot din viteza !am facut testul cu agrafa !cod 24 desigur!sugestii?
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
suciu adrian a scris:in mare am cam aceeasi problema ca cele descrse mai sus!in frana de motor mise aprinde becul galben!partea proasta e ca dupa aceea imi cam moare motorul ,de obicei cand o scot din viteza !am facut testul cu agrafa !cod 24 desigur!sugestii?


Pune te rog in semnatura ce fel de masina ai si codul de motor (ex. C16NZ, C20LET Wink ).
Iar codul 24 este VSS - no signal = adica nu iti functioneaza senzorul de viteza. Trebuie vazute contactele de la senzor - sigur s-a oxidat ceva pe acolo, cum zicea si AdamOpel.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
suciu adrian - Ai cumva cablul de kilometraj scos sau rupt ? Daca da, atunci situatia ta e similara cu a mea .
  • suciu adrian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 cz16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cozmino!o sa ma uit!tu l-ai schimbat pe al tau?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu l-am schimbat, il am in portbagaj de cateva luni de zile . Eu m-am obisnuit asa cu el , o sa-l schimb dar nu stiu cand, nu a reprezentat o prioritate.
  • suciu adrian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 cz16n
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca tie nu-ti face figuri motorul !de genul sa se opreasca singur sau sa ai scaderi de turatie la ralanti?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Are aceleasi simptome ca si restul . Nu pot lasa in frana de motor ca se aprinde "chech engine", odata aprins la apasarea pedalei de ambreaj moare motorul, s.a.m.d. .

Dupa cum am spus si pe la inceputul acestui topic, la mine se datoreaza cablului de kilometraj care este rupt , aceeasi problema am avut-o si inainte, cand am schimbat cablul a disparut, reaparand la o luna si ceva cand s-a rupt din nou acea bunatate de cablu .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR