Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au c20ne si nu numai...Am 2 joje la motor, si de cine am intrebat pentru ce e a 2a joja, nu au stiut sa raspuna, asa ca va intreb si pe voi....Deci: cum stai in fata motorului in partea dreapta ai joja de la ulei, iar cum te uiti in partea stanga a motorului, sub galerie, in apropierea senzorului de turatie, mai este o joja. Atasez acuma niste poze, poate va dati seama mai usor. Va rog, cei cu c20ne sa va uitati si sa-mi ziceti daca aveti si voi joja aia...Cred ca se poate intelege si sa va dati seama unde e joja...Scuze de claritatea pozelor. Sunt facute pe timp de noapte si cu telefonul.

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am vazut multe ne-uri si nici unu nu avea joja 2.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dar se intelege in poza unde vine a2a joja nu? Nu pot sa-mi dau seama ce e aia...Daca era cutie automata ziceam ca se verifica nivelul de ulei din cutie. Cu pompa de servo nu are nici o legatura. Deci? Ce rol are acea joja?
  • Calibra-Turbo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Germany
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2005

  • Mesaj Privat
The engine is from an omega which has the oildipstick on the left side.The engine in an omega is longitudinal.I guess you have an omega engine with a calibra oil pan.
The omega oil pan has its deepest point on the left side but the calibra oil pan on the right side.So you need an oildipstick on the right side.
Here is a picture of an omega engine.

  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Oke...I understand...this is the explication...but this is not a problem?i do not mess with anything?this can indicate wrong? thank you so much...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR