Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si uite ca am ajuns si eu pe aici. Aceeasi problema o am si eu, in seara asta am fost la intalnire, am pus masina pe tester si am obtinut minunata eroare C0121. Dau bere cat e nevoie numai sa ma ajute si pe mine cineva ca ma dispera becu ala cand se aprinde. Astept pm. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Zmeutzu, ai mesaj privat.
  • balauruverde

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Murzick,

Mai faci te rog o programare la o Vectra B, X16XEL, cu aceeasi problema?

Multam.

PS: ma poti gasi si la 0755 578 435.

Multam
  • prigolaur

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am o vectra b din 2001 y20dth cu probleme la abs, ma precis, se aprinde din cand in cand martorul de abs .am incercat toate variantele ca sa-l repar mai putin ultima varianta cu acea lipire la rece dp placa care cedeaza.am auzit ca este un baiat din Bucuresti care poate sa-l repare, dar nu stiu cum sa intru in contact cu el.Poate vede msg - ul meu si-mi trimite adresa de mail ca sa vedem daca putem sa-l reparam.sincer sunt putin disperat ptr ca nu-i dau de cap
Skip ads

  • prigolaur

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
MURZICK dc poti sa ma ajuti cu problema la ABS te rog sa-mi lasi un msg cu adresa de mesenger.
  • prigolaur

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mentionez ca am fost cu masina la tester si concluzia a fost Calculator ABs defect este vorba de acel cod CO121 cam asa ceva
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu balauruverde am vorbit la telefon.

prigolaur, ai mesaj privat.
  • prigolaur

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Murzick cand pot sa vin cu masina sa-mi repari ABS-ul?Astept un raspuns
Skip ads

  • florinfloryn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Murzick mi-a reparat abs..si nu numai ..e super baiat
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
am si eu o Zafira Y20DTH din 2005. Becul de la abs nu mi-a mers de cand am luat-o (sh), deci banuiesc ca nici abs-ul. De curand insa, s-a oprit vitezometrul la zero si nu mai indica nimic (asta dupa 2 ani de functionare ireprosabila). La 2 sapt. dupa decesul sau, s-a aprins si masina cu cheita (cod P1811 - lipsa comunicare cu ABS). Am fost la Di-bas si dupa teste mi-au zis ca trebuie sa schimb calculatorul de ABS (la mine e si cu ESP). Ei sustin ca vitezometrul nu merge din aceeasi cauza. In schimb, la o saptamana de la diagnostic - masina cu cheita s-a stins de la sine, dar vitezometrul tot nu si-a revenit.
Ce am mai putut face singur a fost sa imi masor senzorul abs din fata stanga si am constatat ca functioneaza, si de asemenea ca exista tensiune cu contactul pus.
Nu am putut afla ce tip de ABS am pe masina (banuiesc ca Bosch 5.3, vazand pe net ce s-a mai montat pe zafirele A din ultima transa).
Aveti vreo idee? Exista oare sansa unei reparatii?
Va multumesc anticipat.
  • mate
  • *
  • 6 mesaje
  • din 22 Sep 2007
  • Zafira 2001 y20dth
  • Hunedoara
  • mate

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu aprinderea martorului de ABS dar e vorba de o Zafira Y20DTH din 2001 .Vreau sa stiu daca pot rezolva problema la fel ca si la celelalte tipuri de Opel prezentate in topic.Si inca ceva,martorul de service adica cheia se poate aprinde din aceasta cauza?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ce mi-am mai pus pe lista dar inca nu am facut-o, este sa verific cumva led-ul din bord, dar dupa ceva documentare am ajuns la concluzia ca este foarte posibil sa nu am deloc acces la acel led (ABS sau ESP), iar demontarea bordului la zafira (ca si accesarea modulului ABS dealtfel) este destul de complexa.
Codul exact de eroare la ABS nu mi l-au comunicat la Di-bas (am insa factura cu mentiunea "NECESAR CALCULATOR ABS"). I-am auzit la un moment dat comentand ca "l-a dat si pe ala cu replace ECU..."
Dl. murzick - mare rugaminte - daca crezi ca exista vreo sansa, poate am putea discuta un pic.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
omule.. nu te apuca sa desfaci bordu.. vezi daca eroarea e similara cu cea a noastra sau cel putin aproximativ la ultimile 3 cifre.. daca da aplica metoda..dezmontarii Very Happy si defacutului cu grija 2.. vezi sa nu se fi dus doar partea mecanica la abs.. sau calculatoru abs.. daca e calculatoru in proportie de 90% se poate repara prin metoda lui murzick citeste topicurile de la cap coada.. si uita-te la poze.. chiar daca electricianu unde il pui sa iti deie fludoru jos si sa pui altu .. zice ca lipiturile sun perfecte.. tu zi sa faca ce i zici tu(cazu acesta la`m patit eu Very Happy) success

nu mai cita mesajul anterior
maiandrei

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Iata ce am gasit ieri la Hornbach in berceni, acest set interesant la 10 lei si ceva. Este in zona suruburilor si diblurilor de plastic. Capetele Torx se scot si se poate atasa un prelungitor si apoi se ataseaza capul torx.







  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e foarte tare am gas si eu asa ceva p la kaufland sper sa t ajute
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Sincer sa fiu cand am vazut setul acela la raft am crezut ca este un dispozitiv care se poate cupla la o surubelnita electrica si care are rolul de a schimba pozitia de desurubare la 90 de grade. Asta ar fi usurat teribil desfiletarea acelui surubel pitit sub comp ABS.
  • matza117

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
buna,
am tot citit pe forum - si ma numar si eu printre cei care au o problema cu abs. Mi-au spus de la service, ca am o problema cu electrovalva....
si ca trebuie sa o schimb.......Sad
as dori sa pot lua legatura cu cineva care sa ma poate ajuta ....

merci anticipat,
bye bye
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
matza117, ce masina ai exact? Vectra B sau C? In profil e trecut doar Vectra din 2002.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
matza117, am vazut, in primul tau mesaj de pe forum, ca ai Vectra B. In cazul asta te pot ajuta eu cu ABS-ul. Ti-am trimis pe privat cum poti lua legatura cu mine.
  • catalinxxl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna tuturor ! Am o Vectra B din 2000 si 2000cm . Am citit cu mult interes si admiratie topicul acesta,si normal ca am si eu aceeasi problema.
asta mi-a dat curaj sa ma iau de ABS . Dar inainte de asta as avea doua intrebari:
1. Cum scot mufa de la modulul abs?
2. Se poate circula cu masina in oarecare siguranta fara a avea prins in suruburi modulul ABS si fara a fi mufat
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR