Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Valentin's

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Saluate,sunt posesorul unei vectra b2 1.6 16v edition 2000. De vreo 5-6 luni a inceput sa mi se aprinda martorul de ABS in bord si bineinteles k nu mai functioneaza. Am o gramada de erori citite cu tester-ul,le-am sters dar degeaba ca in 5,10 km tot reapare. Am erori pe toate rotile(mai era un pic si aparea si pe rezerva Smile) asta ca o gluma),ceva de valve..pacat k nu am facut PrtScr. Nush ce sa.i mai fac...o idee ceva? sunt din alexandria teleorman poate e cineva din apropiere sa ma ajute. Stima
Skip ads

  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Probabil ai vesnica problema cu lipiturile din calculatorul abs.Trebuie desfacut si refacute lupiturile.
  • corsagsi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare ,
Zilele trecute am reusit sa scot calculatorul ABS al masini personale , a fost mai greu cu surubul de jos întrucât are o pozitie ciudata si nici loc prea mult nu este m-am chinuit un pic dar in 30 de min am reusit, am trecut apoi la taiatul calculatoruuil operatia am facut-o cu o pânzã de bomfaier am mai folosit si un cutter ,dupa 1 ora de rabdare l-am deschis mare atentie eu nu prea am rabdare dar nu am avut incotro , am trecut apoi la inspectarea placii in cauza pentru a vedea defectele , la prima vedere ochiometric nu se observa nimic ba chiar ai putea spune ca defectul nu este de acolo , asa ca am apelat la o camera tip microscop , atunci am vazut clar care sunt lipiturile afectate si am trecut la relipirea lor , pe langa cele in cauza am refacut mai toate lipiturile mari ,calculatorul ABS a fost montat aseara pe mașina si vreau sa spun ca se comporta ireproșabil . Felicitari pentru tutorial !

Cine este din Bucuresti si are nevoie de ajutor ma poate apela pe privat.
  • arisgigi

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si eu cu abs , aveti grija pe unde taiati cutia , eu am taiat cu un dremel chiar pe sudura capacului si era un pic cam jos , era sa tai unele chestii pe acolo Rolling Eyes . Dupa care nu am avut rabdare sa tai bine capacul si am fotat un pic deschiderea cu o surubelnita si ce sa vezi am scapat surubelnita inauntru si am zburat o piesa din aia minuscula , un condensator cat un varf de ac . Am reusit sa pun in loc altul puna la urma cu un ditamai pistolul de lipit da nu pre are nici o treaba valoarea care am pus eu cu ce cred ca era inainte (macar e cam aceiasi marime si culoare Smile .
Apropo am o mufa langa mufa care intra in abs cu 2 pini (cu garnitura albastra parca) de aiai ca la senzorul de la vasul de expansiune dar care e in aer nu e conectata la nimic , aveti idee la ce este ?
Skip ads

  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mufa de care spui este pt alarma,mai exact pt contactorul de la capota.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am refacut si eu lipiturile calc. de abs la 2 vectre azi,care demult sufereau de problema nefunctionarii abs-ului.Pt 2 lipituri,oamenii se bucura din nou de un plus de siguranta.Felicitari pt tutorial.
  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu o nelamurire cu ABS-ul si nu mai pot astepta deoarece este vorba de siguranta. Eram dimineata pe soasea umeda, afara erau cam 8 grade, cauciucuri de vara. Aveam in jur de 70km si am franat sa intru pe un drum lateral care nu era indicat. Am franat brusc si a intrat ABS-ul (pentru prima oara de cand am masina). Am impresia ca a reactionat ciudat. Mai intai a facut un zgomot asemanator cu cel al motorasului pentru lichid de parbriz apoi mi-a sarit pedala de 2-3 ori. Probabil ca m-am speriat si am luat piciorul in fractiune de secunda dar am avut impresia ca se duce ca pe derdelus. Trebuia sa mai insist pe pedala?
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
si eu cand mi-am luat vectra mi s-a parut ciudat cum functioneaza ABS-ul. Asa face el. Sfatul meu e sa te duci pe un drum liber preferabil cu pietris si sa testezi ABS-ul acolo sa te obisnuiesti
Skip ads

  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Merg la tara saptamana viitoare si am acolo un drum pentru teste Smile
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa calci fara frica pedala Very Happy. Apesi tare si vei vedea ca se opreste,si inca
ce frumos si sigur.
  • vyorel_wrc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am problema cu becul abs , ba se aprinde ba se stinge ....e cineva din bucuresti care a facut operatiunea si sa ma pot vedea poate sa il desfacem impreuna....Imi e cam frica sa imi bag nasul pe acolo Sad
  • corsagsi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ai PM Laughing
Skip ads

  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Am fãcut un test la țarã pe drum cu piatrã : a fãcut exact la fel apoi a început sã încetineascã. Ieri am testat si pe zãpadã. Funcționeazã perfect. Mulțumesc!
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Sa te bucuri de el si sa nu fie nevoie sa il folosesti!
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@vyorel_wrc nu este mare branza reparatia. Cea mai grea parte este taierea cutiei, daca cu rabdare ... Eu am taiat-o cu un cutter, bucatica cu bucatica (a durat vreo ora). Restul operatiunii este foarte simpla, urmezi tutorialul pas cu pas si nu ai ce gresi.

Din tutorialele care le-am vazut asta este unul dintre cele mai bune si usoare de inteles.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
P.S. pentru cei care buliti de tot calculatorul de ABS (prin neatentie, etc) unul sh costa intre 100 - 250 lei.
  • mafalda

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
executat operatiunea acum 100.000 km (acum 7 ani) ... abs-ul functioneaza perfect ... alte multumiri lui murzick !
  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
bravo ! urmez curand si eu sa fac aceeasi operatiune ..
C0121 - Valve Relay Circuit Malfunction
(02) - Not present
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La mine s-a aprins becul in bord de ABS, si vitezometrul face figuri,adica se misca haotic si mult sta pe 0 chiar daca am viteza.
Am verificat sezorul de pe dreapta care am inteles ca inregistreaza viteza si e OK.
Cand ajung acasa o sa fac si o diagnoza.
Ma gandesc ca va fi ECU ABS.
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Senzorul stanga fata este pt vitezometru.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR