Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • NOB-Zeus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1987 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am shi eu o problema, am facut un transplant de motor din 16 8v in 18 8v(luat de pe ascona), si am o problema pe blocul motor exact in spatele galeriei, sunt 4 gauri, gen dopuri...pe la unu dintre ele curge apa. Dupa o zii gasesc vasul de expansiune gol(fara apa). Vreau sa stiu daca acele "dopuri" se pot inlocui, sau ce pot sa fac sa nu mai curga ? este grav ? Ma poate ajuta cineva ? Rolling Eyes

Ms Frumos
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare ! vezi ca in mod normal mai ai 4 dopuri si pe cealalta parte si daca nu ma insel inca unul pe lateral ... stai linistit se rezolva ... eu am patit la fel ... nu sunt scumpe .. eu m-am dus la mecanic sa mi-l schimbe ca nu stiam peunde dreaq curge .. am inteles ca ai bloc de 1.8 ... eu la fel si mi-a pus un dop nou de cielo ... nu a costat nici macar 10 RON dopul .. manopera a fost un pic mai nashpa ca era pe spate .. si a trebuit desfacut mai mult .. ce stiu ca el s-a chinuit destul de mult sa scoata ramasita de dop ca se sudase bine si ca pe ala nou cand l-a pus l-a pus cu o solutie speciala ... care mai mirosea si urat ... deci nu e nimic grav ... da-i o fuga la un service ca se rezolva ushor ... bafta si spor la treaba ! In caz ca nu ai unde sau nu vrei sa te bagi tu da-mi un pm si te pot trimite undeva unde te rezolva sigur ... si s-ar putea nici sa nu te coste mult daca e pe fatza dopul si nu trebuie desfacuta galeria sau altceva ... Very Happy
  • NOB-Zeus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1987 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ms frumos apasaciu... m-ai ajutat foarte mult ... credeam ca nu pot sa ai fac nimic shi ca va trebui sa schimb motorul... shi mai ales ca vine iarna shi imi era frica ca nu pot sa o rezolv pana la iarna... ms frumos pt ajutor... shi te anuntz cum a iesit... salut
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am avut mai demult unul gaurit... rezolvat cu un punct de sudura...
Skip ads

  • NOB-Zeus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1987 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:eu am avut mai demult unul gaurit... rezolvat cu un punct de sudura...



da nici la mine nu gurge foarte rau... picura foarte putzin dar este stresant... ca aprox toata vara am avut probleme cu apa... mi-sa spart radiatorul(care a fost luat din dezmembrari) am luat 1 nou... shi acum asta ... o rezolv shi pe asta ... acum sa vad ce mai apare Razz


Ultima modificare facuta de NOB-Zeus la Lun 08 Oct, 2007 8:12 pm
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
e pacat man sa nu il schimbi si sa faci o improvizatie ceva ... nu stii niciodata cum te lasa la drum si mori de nervi dupa aceea ...
  • NOB-Zeus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1987 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:e pacat man sa nu il schimbi si sa faci o improvizatie ceva ... nu stii niciodata cum te lasa la drum si mori de nervi dupa aceea ...


eu nu am zis ca fac o improvizatzie... o sa al schimb cu totul... exact asa am patzit cu radiatorul ... m-am chitrosit pt 1 mill shi m-a tzinut 4-5 luni shi dupa aia a crapat... shi am luat 1 nou... merge perfect... racire nu mai zic... Very Happy
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai nevoie de bloc 1.8 donez 1buc.la"MOCA'
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
NOB-Zeus a scris:Salut,

Am shi eu o problema, am facut un transplant de motor din 16 8v in 18 8v(luat de pe ascona), si am o problema pe blocul motor exact in spatele galeriei, sunt 4 gauri, gen dopuri...pe la unu dintre ele curge apa. Dupa o zii gasesc vasul de expansiune gol(fara apa). Vreau sa stiu daca acele "dopuri" se pot inlocui, sau ce pot sa fac sa nu mai curga ? este grav ? Ma poate ajuta cineva ? Rolling Eyes

Ms Frumos
salut spune-mi si mie cum ai rezolvat cu acel dop la blocul motor.....este pe filet sau este bagat fortat
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare ! Dopurile acelea se pot inlocui ... sunt puse cu un fel de pasta/adeziv in locasul respectiv . La mine care am avut E18NV s-au potrivit de cielo . Au fost cetva zeci de mii pe vremea aia . Manopera in schimb e mai mult pt ca depinde unde se afla cel gaurit trebuie sa si defsaci diverse accesorii / galerii ca sa ai acces la el . Cu ce nu pot sa te ajut este sa iti spun si cu ce se pune la loc . Unde am facut eu operatiunea mi-au pus un fel de mastic albastru urat mirositor Very Happy Si da .. este grav .. nu poti merge asa .. risti sa ramai fara apa si stii prea bine ce patesti faca mergi fara .
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:Salutare ! Dopurile acelea se pot inlocui ... sunt puse cu un fel de pasta/adeziv in locasul respectiv . La mine care am avut E18NV s-au potrivit de cielo . Au fost cetva zeci de mii pe vremea aia . Manopera in schimb e mai mult pt ca depinde unde se afla cel gaurit trebuie sa si defsaci diverse accesorii / galerii ca sa ai acces la el . Cu ce nu pot sa te ajut este sa iti spun si cu ce se pune la loc . Unde am facut eu operatiunea mi-au pus un fel de mastic albastru urat mirositor Very Happy Si da .. este grav .. nu poti merge asa .. risti sa ramai fara apa si stii prea bine ce patesti faca mergi fara .
am gasit informati video...acum stiu cum trebuie inlocuit...la mine este langa electromotor[imposibil de inlocuit cu electromotorul acolo] Mad acum nelamurirea este unde il gasesc....sunt universale sau pe fiecare marca auto Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR