Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va salut ! As dori sa imi schimb masina si nu stiu daca sa merg tot pe opel sau sa schimb firma.
Un prieten de-al meu are un seat leon din 2001 full options si pot spune ca este superba masina.
M-a impresionat pozitiv. Si incep sa imi pun semne de intrebare daca sa merg tot pe opel sau...

Ce m-ar interesa, ar fi costurile de intretinere (vorbim de motoare diesel), care ar fi mai fiabila..
va multumesc
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se pare ca nu cunoaste nimeni nimic despre seat....
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Seat tdi are plusurile si minusurile unui Golf tdi, minus o finisare mai slaba. Intretinerea e mai scumpa la Seat (uita-te numai cat costa uleiul pt. pompe-duse ca sa nu mai vorbesc de piese/consumabile). Motorul probabil e mai fiabil dar numai daca e utilizat cum trebuie...personal de ex. am vazut mai multe turbine "cazute" la VW decat la Opel mai ales din cauza mersului "pensionaresc" prin oras.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
acum sincer sa fiu, imi plac mai mult finisajele la Leon. Mai ales cele interioare mi se par superioare Astrei din 2001..
De asta imi era frica , de consumabile daca sunt scumpe...
Skip ads

  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Stii cum se zice'' gusturile nu se discuta''. Eu zic sa fii atent la plasticele din habitaclul seatului...sunt f. proaste calitativ. Am mers si cu Seat leon din 2002 si cu Noul Seat leon, din 2006 si mi se par execrabile la finisaje in interior. Plus ca la denivelari scartiie destul de nasol (acum nu zic ca Astra e perfecta dar....). Arata bine pe dinafara dar inauntru sunt nasoale. Bordul Astrelor mi se pare mult mai bine inchegat, consumabilele pentru ele sunt mult mai accesibile la pret decat la Seat (grupul VAG). Eu zic ca Astra G fara ezitare
  • AndreiOpelAstra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Smile

Ok aceeasi prblm o am si eu ...am un opel astra G 2.0 dti 2001 , de care nu ma pot scapa... desi masina e super buna( eu am nevoie de bani ) ideea e insa ca eu nu vreau sa o vand pe un pret de nimic.(pretul ei e undeva pe la 7800-7900) .Nu mai laud masina pt ca eu vreau doar un singur lucru :Fiti amabili ....merita sa o schimb cu un leon aprox aceleasi dotari insa motor de 1.6 in conditiile in care eu nu fac multi kilometri ? Va multumesc si astept raspuns !
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu . De ce sa dai o masina buna pe ceva ce poate fi mai rau? Nu zic ca nu se poate sa fie mai bun seatul decat astra care o ai dar nu merita bataia de cap.
In + seatul e benzina. Mr. Green
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
salut , mie personal imi plac mai mult leon-urile decat astra G ,acuma cum stai cu bugetul si depinde foarte mult si de cum nimeresti masina . Leon-ul asta nou .... am o boala pe el Very Happy
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Leon-ul asta nou nu imi place deloc... Ala "vechi" arata mult mai agresiv.
Cat despre materiale, nu stiu daca ati mers cu leon , dar e superb in privinta asta...
Este o masina foarte compacta si cu optiuni extraordinare.
Am cndus astra G si nu m-a incantat cu nimic avand in vedere ca detin astra F.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bogdan23 a scris:Leon-ul asta nou nu imi place deloc... Ala "vechi" arata mult mai agresiv.
Cat despre materiale, nu stiu daca ati mers cu leon , dar e superb in privinta asta...
Este o masina foarte compacta si cu optiuni extraordinare.
Am cndus astra G si nu m-a incantat cu nimic avand in vedere ca detin astra F.


Ce motorizare ai condus? de la Astra G
  • b-68-cez

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea desi conduc o astra F 92` decat cu seat leon mai bine pe jos ... iti zic sincer ca am condus asa si e mult mai valabila a mea din 92!
Vorbesc la modul cel mai serios ... mi se pare o masina foarte proasta mai ales dak stau sa ma uit la raportul calitate pretz Neutral
Nu vreau sa fie luata ca o ofensa ... este doar parerea mea


Cu stima,
Alex
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Seat tdi are plusurile si minusurile unui Golf tdi, minus o finisare mai slaba. Intretinerea e mai scumpa la Seat (uita-te numai cat costa uleiul pt. pompe-duse ca sa nu mai vorbesc de piese/consumabile). Motorul probabil e mai fiabil dar numai daca e utilizat cum trebuie...personal de ex. am vazut mai multe turbine "cazute" la VW decat la Opel mai ales din cauza mersului "pensionaresc" prin oras.


Foarte adevarat!
Bogdan23,poate tie iti place mai mult interiorul de Leon,dar ca fapt divers,materialele folosite sunt de calitate inferioara,fata de Opel,si referitor la motorizari,am auzit si eu faptul ca turbinele cad ca grindina la VW,Skoda,Seat din acelasi motiv enumerat de Inginerul.Asta e doar parerea noastra,te afli pe un forum Opel,dar iti spun sincer,daca Opel nu era o masina fiabila si extrem de buna raport calitatea/pret,noi nu am mai fi discutat pe acest forum in momentul acesta.
Skip ads

  • b-68-cez

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dak vreau interior frumos ... ma duc si il fac ... dak vreau motor mare ... cumpar un motor si imi pun! Cam asta este avantajul unui posesor Opel ... dupa parerea mea! Plus ca sincer cate ture inghite motoru meu si nu arunca ulei p nicaieri si nici nu consuma ... am ramas shokat!
La mine mers cu masina inseamna sa schimb viteza la 4.000 atunci cand sunt nervos sau agitat ... 6000 sau pana in limitare 6.500!
Am condus seat leon ... jos palaria pt desing! Dar doar atat ...
Eu unu ... atunci cand ma gandesc la o alta masina ... ma gandesc la consumabile ... si fiabilitate! Dak trece peste bugetul meu inseamna ca nu'mi pot permite. Cred ca sa scris putzin mai sus ... uitete sincer cat costa un litru de ulei pt seat leon si pt motorizarea respectiva ... ca yo unu era sa pic cu tot cu raft cand am vazut pretzu! Sad
Ma opresc aici ... fiecare om cu parerile lui ... dar din ce am vb acum sunt chestii palpabile adiq le'am vazut cu ochii mei.
Te salut si sper sa faci cea mai buna alegere ...


multa bafta!
  • dmikel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
b-68-cez a scris: ... uitete sincer cat costa un litru de ulei pt seat leon si pt motorizarea respectiva ... ca yo unu era sa pic cu tot cu raft cand am vazut pretzu!


Nu e chiar asa scump, s-au mai ieftinit intre timp si uleiurile pt. Pumpe Duse.
Un ulei foarte bun DIVINOL Syntholight 505.01 SAE 5W-40 il gasesti la 140 RON/5 L
Ca si comparatie la o marca consacrata Mobil 1 : 5W-40 normal 40 RON/L iar 5W-40 PD 45 RON/L => la 5 L 25 RON in plus
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu recomand Seat-ul Toledo de 1.9 TDI cu 110 CP din (nu ma refer la modelul nou).Pana in 80-100 maxim...nu consuma mult,circa 6..am testat-o,in Spania cand am fost,i-am dat 190 si nu-ti zic ce consum mi-a iesit,si ce zgomot face masina cand trece de 3500 RPM e partea a 2-aSmile in rest la finisaje e reusita,stabilitate..tot..Nu mi-a cerut nimeni parerea,insa zgomotul si puterea unui OPC ar trezi si un mort:D atat!Sers`tok
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu recomand opelu si atat!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e o alegere destul de grea, tine si de inima si de costuri, ia zi-ne Bogdan ce ai facut.
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceasi probleme am si eu. Nu ma pot haotara ce sa aleg : Opel Astra H 1.9 CDTI 120 CP sau Seat Leon modelul nou 1.9 TDI 105 CP Sad Foarte greu de ales...am o luna de zile de cand ma gandesc si vreau sa nu fac o alegere gresita
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
opel fara discutie. nici nu mai sta pe ginduri seat leoi au 2 vecini de-ai mei si nu-s bune. opelul e cel mai bun
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai de ce nu-s bune ? ca din vorbe nici opelul nu e bun Wink personal am pus mana si pe 1.9 cdti si pe 1.9 tdi. seatul mi s-a parut cam puturos la motorizarea respectiva insa imi place mai mult designul. despre costuri de intretinere nu stiu prea multe pt ca nu sunt ale mele Smile insa eu unul as inclina spre astra
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR