Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut!

Vreau sa-mi schimb jantele la masina (astra g coupe bertone2002) si mi-e frica sa nu o dau in bara.
are ceva daca imi pun jante pe 18 cu 8j si cauciucuri 235/40 r18?
problema e ca nu vreau sa ating si mici sa arate ca un monster truck cum am vazut un opel astra g 3 usi verde...erau foarte iesite rotile si arata ca dracu..
precizez ca am arcuri sport si masina e coborata
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19292
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei pe 18 ... sincer 235/40 cred ca iti ating in aripa, mai ales daca zici ca e coborata.
nu stiu care e diferenta intre astra g si bertone pe fata, dar daca e la fel ca la G atunci 215.40 e la limita .... cu suspensie -40.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
La Bertone iti intra maxim pe fata 225, daca pui mai mult iti va atinge cand iei viraj maxim. Pe spate iti intra maxim 235/45, dar daca tu ai masina mai lasata, indiferente ce suspensii ai tu, cand treci peste o prostie de-aia de limitate viteza (tabla de-a lungul soselei) si daca o iei si cu un pic de viteza iti va atinge in contraaripa. Sfatul meu in cazul tau este sa optezi spre 235/35/R18, asta daca vrei sa iti faci damblaua neaparata. Daca nu .. lasa masina asa cum ea sau pune-i jante de 17 in caz ca nu ai si iti dau si motive:

Pe langa faptul ca ar putea atinge niste jante de 18 sunt si mai grele, masina tragand mai greu.

Orice tentativa de schimbare a parametrilor (ex 235/50/R18) iti va rezulta eroare de kilometraj in rulare.

Gumele <45 nu sunt pentru Romania indiferent de calitatea lor sau a jantelor si te vei satura de galci sau roluiri de jante.

Cauciucurile pentru R18 mai ales cu talon mic sunt al dracului de scumpe ...

Decizia e a ta!

Ah, ce era sa uit: prezinta-ne si noua masina!

Bafta!
Skip ads

  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru raspuns...ma gandesc din ce in ce mai mult la niste jante pe 17 acum...NU ma gandeam ca o sa fie atat de "la limita" traba..am vazut pe forum un bertone cabrio cu jante pe 18 din fabrica dar cum ai spus si tu cu cauciucuri foart mici..
In cazul i care ma hotarasc totusi sa pun 18 cred ca o sa fie o aventura sa gasesc cauciucuri tinand cont nu mai am bani de unele noi...
in legatura cu prezentarea masinii,mai intarzii cateva saptamani...prefer sa pun poze cu stopurile, jantele si folia montate pe masina!
inca o data multumesc si daca mai este cineva care a trecut prin asta, astept noi recomandari!
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut 215/40/17. am renuntat la ele. a fost misto la inceput, am zis ca se merita sa am grija de ele ca arata SUPER. insa dupa un timp te saturi sa mergi cu atata prudenta. (ma refer la starea soselei) si sa fac slalomuri intr-una.

am trecut pe 225/45/17 si situatia chiar s-a schimbat in bine. recomand dimensiunile astea ca fiind un compromis ok pt drumurile noastre nenorocite.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
215/50/R17 Spate si 205/50/R17 Fata = LUXUL PE PAMANT ROMANESC Mr. Green
  • paulLeMans

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
215/40ZR17 si cu cauciucuri GY F1 GS-D3 toata vara prin toata tzara dar cu suspensia si bucsele 100% in regula n-am avut nici o durere de cap, gumele fiind ramforsate au iesit la optica foarte bine si echilibrarea nu s-a pierdut.Oricum asta recomanda si producatorul fiind foarte atent cu modelul Coupe care a fost high-end-ul marcii Opel.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR