Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Azi nu prea am avut de lucru si in loc sa ma plictisesc am testat ledurile.
Daca voi reusi dorinta mea este ca stopurile de pe spate sa fie pe leduri...dar din motive financiare mai este pana atuncea.
pana atuncea ma multumesc cu cele de pozitie de pe fata.

Pozitia este facuta din 4 leduri albe,legate in serie intre ele + o rezistenta de 22Ohm/2w.(era buna si de 1w dar nu am gasit+am si avut loc in soklu)
pe poze inca nu lam montatin soclu deci nu este centrat.

Uite cateva poze;
Bec(4w,alimentat de la baterie) vs led(4buc, erau alimentate de la un transformator 11.97V)



Comparare cu un bec




In soclu



Am sa revin cu detalii+o mare problema vulnerabilitatea la temperatura scazuta Sad
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Azi mai am mai testat si pe stopurile din spate.

Desi se vede mai slab cel cu led,dar inrealitate este mai 'enervant' pt ochi ca flux luminos.(lumina data de led decoloreaza culoare stopului....da o nuanta de decolorare,mica cei sigur)(Din cate imi amintesc sunt leduri cu unghi de 20grade),ca sa ilumineze complet stopul ar trebui ceva mai mult 80..90max,ca dupa acesta deja in pierdere se merge deoarece nu are cel reflecta. am 4 posibilitari:
- indepartez cele 4 leduri in directii diferite(pierd din intensitatea cuminoasa)....(de slefuit partea ce focalizeaza nici gand ca pierd mult)
- pun 2 seturi a cate 4 leduri doar pentru pozitie....cea ce cam devine iritant pt ochi(este prea puternic).
- folosesc led cu un grad de focalizare mai mare 60*
- folosesc leduri rosii cea ce iar implica scaderea in intensitate(este mai slab ca si cel alb) si trebuie sal compensez prin mai multe leduri!

Comparare intre cele 2 tipuri de becuri ce se utilizeaza pt pozitie si Ledul.(4W fata, 5W spate),ledurile orbesc!fata de celelalte..dar nici reflectorul celor 2 becuri nu sunt 'ideale' pt o comparatie,,,doar in mare.



si montarea bedurilor pt pozitia din fata in soclu.(inca nui terminat ca nu sa uscat siliconul)


  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Si pe mine ma pasioneaza acest subiect, asa ca tinem legatura! HINT: pentru pozitie eu am gasit si am montat leduri speciale care sunt fiecare pe soclul lui, adica 2 leduri si costa aprox. 15 roni, asta la turci. Lumineaza foarte bine: nici deranjant dar nici insesizabil. Mai vorbim!
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@AdamOpel
pune si tu niste poze mai bune, eu unul nu prea vad diferentele
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@BV-31STE doar pozele aste le pot face...cu telefonul.
@secarianu eu mam saturat de produsele de la turci toate sunt.k..k..k.mai bine imi fac eu.cele de calitate sunt scumpe..

uite un SITE de profil...
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
uite aici http://www.zexstar.com/index.php un site cu LED-uri la 12v si preturi de bun simt (2-3 lei/buc).
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am stopuri cu leduri insa nu stiu cum sa fac sa nu imi dea eroare la computerul de bord. consuma prea putin ledurile si astfel computerul crede ca nu am stopuri... se poate monta ceva suplimentar .. sa nu mai dea eroare?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ovidiucro si cat va tine acel led?12v/led si masina 14.5V aprox(eu la aceasta tensiune le calculez rezistenta)....totusi trebuie sa utilizezi rezistenta+cele de 12v nus mai puternice si ca tot acel nr de leduri trebuie utilizat!care per bucata cate o rezistenta!unde incape atatea?cam se complica lucrurile.
5. LED 5mm Alb Super Luminos 10000 mcd 12V............3. LED 5mm Alb Super Luminos 13000 mcd 3.0V... ce sa mai zic de: 2. LED 5mm Alb Hiper Luminos 18 lm (0.5W) 3.5 V
pacat ca nu este dat la toate ledurile parametri in 'lm'
eu am folosit 1 rezistenta la 4 leduri in serie.
acuma am comandat leduri Piranha 5mm tare curios sunt cat de eficiente vor fi,aceste leduri functioneaza pe o tensiune mai mica deci 5bucati+rezistenta o sa leleg.

uite acest LED
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nici un LED nu este calculat STRICT in parametri. Daca scrie pe el 12v, nu se arde la 14,5.
Gandeste-te ca ai electronica destula pe masina, nu mai este cazul sa gandim ca la vechea Dacie unde erau fluctuatii mari si frecvente de tensiune si chiar de intensitate.
Eu am respectivele LED-uri pe masina si fct perfect, nu s-a ars nici unul, de aceea le-am si recomandat.
Ce nu-mi place la ele este unghiul prea mic, ce provoaca spoturi pe aparate sau pe martorii de bord. In opinia mea, ar fi perfecte daca ar avea un unghi mai mare. Se vad bine si la lumina zilei, reostatul de reglare a intensitatii lucreaza, deci, in opinia mea, repet, sunt OK.

p.s. ai trimis un link spre un anume LED, dar de fapt este spre index-ul ZEXSTAR, nu am realizat la care anume LED faci referire.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
uite aici
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu a mai modificat nimeni stopuri cu led?
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:Azi mai am mai testat si pe stopurile din spate.

Desi se vede mai slab cel cu led,dar inrealitate este mai 'enervant' pt ochi ca flux luminos.(lumina data de led decoloreaza culoare stopului....da o nuanta de decolorare,mica cei sigur)(Din cate imi amintesc sunt leduri cu unghi de 20grade),ca sa ilumineze complet stopul ar trebui ceva mai mult 80..90max,ca dupa acesta deja in pierdere se merge deoarece nu are cel reflecta. am 4 posibilitari:
- indepartez cele 4 leduri in directii diferite(pierd din intensitatea cuminoasa)....(de slefuit partea ce focalizeaza nici gand ca pierd mult)
- pun 2 seturi a cate 4 leduri doar pentru pozitie....cea ce cam devine iritant pt ochi(este prea puternic).
- folosesc led cu un grad de focalizare mai mare 60*
- folosesc leduri rosii cea ce iar implica scaderea in intensitate(este mai slab ca si cel alb) si trebuie sal compensez prin mai multe leduri!

Comparare intre cele 2 tipuri de becuri ce se utilizeaza pt pozitie si Ledul.(4W fata, 5W spate),ledurile orbesc!fata de celelalte..dar nici reflectorul celor 2 becuri nu sunt 'ideale' pt o comparatie,,,doar in mare.



si montarea bedurilor pt pozitia din fata in soclu.(inca nui terminat ca nu sa uscat siliconul)




4 lei bucata? MI SE PARE EXAGERAT PRETUL la LED.
eu mi-am luat 30 de led-uri de alta intensitate si costa 0,25 EURO /bucata.
--*12 led albastru pentru iluminat interior si 18 led alb pentru lumina de zi (DAYLIGHT)
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
uitate la data postarii...au ceva vechime (pe atunci erau alte preturi)
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
da colegu Smile ... si acum 3 ani eram la facultate , faceam inginerie electronica si faceam practica... si aveau acelasi pret doar calitatea era mai rea. Acum au scos niste led-uri de alta intensitate care au o luminitate puternica dar mentin acelasi pret Smile
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Tehnologia progreseaza Very Happy
La noi majoritatea produselor sunt scumpe...cea mai buna solutie ii sa iei de afara singura problema ii transportul.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
plic + posta = afacere buna Very Happy glumesc.
Daca vrei sa iei din afara.. trebuie sa gasesti un loc bun care sa vanda produse destul de ieftine si de calitate
si sa iei mai multe odata daca e de trimis in romania totusi nu este scump parca e 2,50 euro kg Smile si cateva led-uri si rezistente nu cantaresc 10 tone
- eu am gasit un magazin de componente electronice. si au preturi ok.
-vreau sa-mi iau cateva led-uri albe sau albastre si sa pun la oglinda <orientare in jos> pentru ca, cand deschizi sau deblochezi usile sa lumineze un led sau mai multe de la oglinda in jos. Nu este foarte greu de facut. doar nu stiu cum sa iau cablul de la iluminatie de interior Sad Colegu, ai vreoun sfat pentru mine?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De la plafoniera si nu-ma bine se aprinde o data cu ea sau poti sa faci o mica improvizatie de la actuatorul de la inchiderea centralizata.
Plus (+) mai gasesti la oglinzi electrice sau geamuri el. (butoane, motoras) dar trebuie sa-i faci tu un modul care sa aprinda ledurile cand deschizi/inchizi usile (un temporizator)
Eu is in dubii...nu stiu ce sa aleg -- lumini la oglinzi cum vrei tu sau jos la portiere(desi creca ii cam expirata treaba)
Hai ca vb pe privat ca ne indepartam de la tema discutiei .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR