Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O noua inventie pentru piata "crizata" din Romania: motorina OMV Premium inlocuita cu ceva pe nume OMV MaxxMotion.
Reclama:
"OMV MaxxMotion – un nou brand pentru carburanþii premium OMV
Carburanþii premium OMV vor fi comercializaþi în România sub noul brand începând cu 15 aprilie 2011
OMV MaxxMotion – aceeaºi calitate ridicatã datoritã compoziþiei optime a combustibilului ºi pachetului inovator de aditivi
Alimentarea OMV MaxxMotion oferã patru beneficii: performanþã la drum, protecþia motorului, emisii reduse ºi extra kilometri.
Începând cu 15 aprilie 2011, carburanþii premium comercializaþi în cele 159 de staþii OMV din România vor fi disponibili sub un nou brand: OMV MaxxMotion. OMV MaxxMotion oferã aceeaºi calitate premium OMV, asigurând performanþa la drum, protecþia motorului, emisii reduse ºi extra kilometri. Componentele de rafinare de înaltã calitate ºi pachetele multifuncþionale de aditivi special concepute garanteazã calitatea premium oferitã de combustibilii OMV MaxxMotion. Alte ºapte þãri europene adoptã noul brand OMV MaxxMotion."

Si realitatea:
Am facut un plin in doua reprize, de la statii diferite si la distanta mare (280 km) una de alta, la Astra din semnatura (eram foarte incantat de OMV Premium) si am mers cam 650 Km pe diferite sosele, inclusiv la munte si regim de autostrada; rezultatul : motorina mult mai lenesa, am crezut ca m-au pacalit si au pus OMV Sprint sau ceva de la PetromV, parca am pierdut 10 cp. Deci, produsul diesel e de toata jena, la benzina n-o sa mai vad pt ca n-o sa mai calc pe la OMV.

Ar fi utile niste impresii de la utilizatorii de turbo-diesel si nu numai...
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am testat si eu motorina noua si sincer o vad aproape de alto de la rompetrol.
Nu am observat pierderi de putere, pe dealu negru a zburat Smile
Am remarcat ca la pompa faptul ca nu s-ar fi renuntat la sulf.. revin cu impresii pe parcurs...
Alta remarca este ca diferenta intre maxmotion si cea normala este doar cantitatea de aditi... 1000ml fata de 600ml... sanse mari ca tu sa fi nimerit statii unde nu se aditiveaza corect... eu am alimentat de 2 ori pe autostrada buc-piteste pe sendul catre Pitesti.
Mi se pare ok iar pretul in contextul actual este unul rezonabil.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
exact asta mi s-a intamplat si mie ieri.Masina s-a simtit ceva mai puturoasa.Chiar ma gandeam ca oare e motorina de vina sau capu meu.

NU stiu daca mai merg cu OMV de acuma incolo.
  • eugen2010

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salutare baieti
eu de cand am astra mea 2 ani alimentez numai de la omw
motorina ca este alpin sau premiun sau nu stiu cum iii zice acum Max Motion
ideea este ca masina trage foarte bine si merge super
spre surprinderea mea la schimbul de filtru de motorina max 10 000km filtrul este murdar rau de tot
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine dimpotriva cand am schimbat mecanicul mi-a zis ca este curat ... sau la misto Smile
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ramane impresia ca e mai lenesa decat fosta OMV Premium si mai ales fata de Alto 55, dar pt ca nu-mi place deloc zgomotul motorului cu motorina Rompetrol, cred ca raman la Maxxmotion totusi, "never say never..." Laughing
pare si mai economica; gasim undeva Keropur (Rompetrol) sa aditivam motorina (ieftina) de la OMV ? cred ca ar fi cea mai buna combinatie...
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da intradevar este mai puturoasa aceasta motorina max au bagat in compozitia ei mai mult ulei vegetal(rapita) pt a reduce costurile si as mari veniturile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am pus benzina 95 de la OMV in Viena acum cateva zile si consumul a crescut cu 1l/100km la 130km/h, fata de Esso 95 din Germania. Asa ca ma astept la porcaria asta si in Romania, mai ales la motorina.
Skip ads

  • Anghel_Victor

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu obisnuiam sa pun benzina de la Petrom! Bun! Dupa un timp, dupa ce am legat-o la un tester, mi s-a recomandat ca sa am un demaraj mai bun si sa nu consume atat de multe (in jur de 8-9.5 la suta de Km) sa pun de la RomPetrol. Am fost la aceasta benzinarie, dupa care tata care are o Dacie (Solenza 14 MPI) a inceput sa puna de la OMV si a vazut diferenta mare. Asa ca am inceput si eu sa pun; si fata de 95-ul de la RomPetrol e mult mai bun, dar asta la benzina.

P.S: am incercat si cea de 100. Intr-adevar se vedea o oarecare diferenta, numai ca imi consuma si mai mult decat cea de 95 (era si normal,nu?)
  • catalinuss

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu recoman Benzinariile MOL , iar legat de motorina sau benzina cu aditivi e diferenta de 30 lei la plin.. merita incercat
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Momentan MOL are cei mai buni carburanti din cat am testat eu pana acum.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai e ciudat, pt ca Mol vinde carburantii altora, in principal Petrom si Rompetrol si aditiveaza suplimentar doar carburantii EVO...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ciudat e ca de la Rompetrol se aprinde check engine,de la Petrom doar cand se goleste rezervorul,iar de la MOL merge perfect,ier cu EVO se aude superb mai ales in decelerare.
  • cristianstefanbucur

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da,asa e si eu am probat de la mai toate benzinariile si pot spune ca momentan cei de la MOL au cel mai bun combustibil.Eu alimentez cu benzina si am observat ca motorul trage mai bine si am un consum mai redus(1 litru fata de PETROM,ROMPETROL sauLUKOIL)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu tin cont de brand de carburant! incerc sa nu bag motorina de la benzinarii no name, astea particulare!in rest,masina trebuie sa mearga cu motorina de la orice brand,ce daca unii ies de pe piata nu mai mergi cu masina!? ,omv,petrom,shell, moll, sau cum le-o mai zice,daca sant in romania sant la fel de varza! orice brand de benzinarie de la unguri spre engleji ,face pipi pe astea de la noi!
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu sincer alimentez de la Lukoil sau Mol, si motorul functioneaza foarte bine, trage foarte bine, si cand am schimbat filtru nu m-am speriat, chiar mi s-a parut mai curat ca anteriorul! Motor y17dt!
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
shell = combustibili de calitate Very Happy parerea mea
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dassvalencia a scris:shell = combustibili de calitate Very Happy parerea mea


in romania numai exista shell !
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
In suceava parca este unul. Smile
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iti spun sigur ca Shell numai este in Romania , au plecat de ani buni din tara .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR