Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
1. Butonul de reglare faruri pe inaltime nu are nici un efect. Exista o siguranta pentru acest reglaj, se face electric sau prin cablu ca la Dacie ?

2. De azi nu-mi mai merge butonul de recirculare aer. Apas pe el dar nu ramane apasat, in schimb se aude motorasul care misca clapeta in spatele consolei. Este si pentru acest buton o siguranta ? Sau ce sa-i fac ? Ca daca merg in spatele unui camion ma afum tot ca nu pot inchide ventilatia de afara si totusi sa-mi mearga caldura.

3. Astept raspunsuri, multumesc.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand specifica ce model de masina ai.

1.in mod normal, daca ai reglaj electric la faruri si actionezi acel buton, cu capota deschisa ar trebui sa auzi motorasele mergand. Roaga pe cineva sa te ajute cu asta... pune-l sa actioneze reglajul si tu urmareste farurile, oglinda farurilor... etc

2.daca ai astra g, exista o situatie in care recircularea nu functioneaza si anume cand debitul de aer este directionat doar spre parbriz
  • ibm_ioman

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:In primul rand specifica ce model de masina ai.

2.daca ai astra g, exista o situatie in care recircularea nu functioneaza si anume cand debitul de aer este directionat doar spre parbriz


Acelasi lucru se intampla si la Corsa D.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am un Corsa C din 2002, dar sa stii ca la punctul 2 s-ar putea sa ai dreptate cu recircularea doar spre parbriz, ca inainte mergea, iar ultima data era data ventilatia catre parbriz. Incerc maine dimineata sa vad daca e asa si la Corsa. Mersi.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Am un Corsa C din 2002, dar sa stii ca la punctul 2 s-ar putea sa ai dreptate cu recircularea doar spre parbriz, ca inainte mergea, iar ultima data era data ventilatia catre parbriz. Incerc maine dimineata sa vad daca e asa si la Corsa. Mersi.


Atunci sigur ai si reglaj electric la faruri. E greu sa-ti dai seama in timpul mersului daca iti merge acest reglaj. Inceraca in felul urmator: parcheaza perpendicular la un zid, la vreo 5-6 metri de el, cu farurile aprinse actioneaza reglajul si asteapta putin, in mod normal ar trebui sa observi daca spotul farurilor urca sau coboara... daca nu se intampla asta, ceva e defect.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, deci buba cu butonul de recirculare era de la aerul care era directionat spre dezaburire parbriz, si nu se activa recircularea. La faruri are un motoras care se aude ca lucreaza, insa nu am apucat sa verific ca nu am folosit masina decat pe lumina zilei.

Later edit: Functioneaza si reglarea farurilor pe inaltime, dar nu se observa decat daca esti la minim 5-6 metrii de un obstacol, in fata imediat nu se observa, si oricum urca si coboara incet, electric nu ca la Dacie pe moment. Super.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR