Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • EMILO69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: CRAIOVA
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o mare problema si as vrea sa fiti intelegatori cu mine si sa ma ajutati, pentru ca sunt nou aici si in cautarile mele pe aici n-am gasit deja acest subiect.
Am avut in vara problema cu ac-ul, puneam butonul pe on si instantaneu mi se aprindea martorul - dreptunghiul cu elice. Decuplam butonul si dupa catva timp in mers mi se aprindea martorul cu motorul. Dupa ce opream motorul si nu mai cuplam ac-ul nu mai avem nici o problema. Am depistat intr-un final dupa ce niste "meseriasi" mi-au recirculat toata instalatia ac-ului chiar si uleiul in compresor, ca de fapt siguranta imi era arsa.
Am schimbat-o si n-am mai avut nici o problema dar cand am plecat in concediu si dupa ce am trecut printr-o balta mare mi s-a ars din nou siguranta, cel putin cu acel eveniment asociez eu defectiunea. De atunci indiferent cate sigurante as pune, cand cuplez ac-ul siguranta mi se arde imediat cu zgomotul specific, acel pacanit...!
Ce este si ce ar fi de facut...?!?
Multumesc anticipat si astept nerabdator opiniile si solutiile voastre...!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scoate cupla compresorului si masoara rezistenta bobinei cu un ohmetru. Trebuie sa gasesti in jur de 4 ohm (3,5-5,5). Eu cred ca este arsa (in scurt) dioda montata in paralel cu bobina. Daca e arsa dioda vei masura 0 ohm.
  • EMILO69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: CRAIOVA
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de promptitudine si ajutor! Daca se poate imi poti spune mai in detaliu daca nu te deranjez si ai timp cum fac aceste operatii? Iar in cazul in care este asa, se poate schimba dioda respectiva si totul sa fie in regula?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da se poate schimba. Pentru inceput citeste asta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=16493 O sa vezi aici si unde este dioda cu pricina. Orice operatie de efectuat presupune documentare, daca nu ai mai facut-o sau nu ai vazut la cineva cum se face. Arunca un ochi si in garajul meu (click pe masinuta de sub post).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR