Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
De cateva zile am tot auzit un tacanit din partea stanga, prima data am crezut ca este ceva de la roata pentru ca se auze numai cand roata ajungea cu valva in sus. Azi cand am desfacut am avut surpriza sa vad ca nu atinge nimic roata sau discul, iar problema venea de la planetara. Burduful planetarei pe stanga dinspre cutie este rupt in doua, iar cand invart de disc si planetra ajunge intr-un anumit punct partea din cutie nu se mai invarte (parca are un gol) dupa care se cupleaza iar si se aude un tacanit. Problema este din planetara sau burduf?, burduful se cunoaste ca a fost plesnit de mai mult timp dar acum s-a rupt total si odata cu ruperea lui a inceput sa se auda si acel tacanit. Am uitat sa precizez ca intensitatea zgomotului scade cand virez ( nu conteaza in ce parte).
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
daca problema a aparut odata cu ruperea burdufului inseamna ca este din tripoda adica , capul planetarei care se poate schimba individual dar nu inteleg cum poate acest defect sa afecteze prinderea planmetarei pe cutie caci acea parte nu are treaba cu lipsa vaselinei din burduf caci acolo sunt niste zimti care se angreneaza unii pe altii.dar sa nu fie o pura coincidenta aparitia acestei probleme odata cu ruperea burdufului si problema sa fie din cutie.cel mai bine ar fi sa mergi la un mecanic cu adevarat bun nu nu neeaparat la un service de firma chiar si la unul mai micut dar respectivul de acolo chiar sa stie ce vorbeste
  • opel_istul

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1996 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In caz ca nu ai de unde sa iei planetara te pot ajunta cu una la 100 lei sau 180 lei ambele!
Sunt in stare perfecta!
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc Nicusor, maine cred ca o sa merg la mecanic.
Opelistul', nu multumesc, daca va trebui sa cumpar, o cumpar noua
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
vezi ce spune acolo mecanicul ca asa cum am zis poti schimba doar capatul planetarei sau chiar numai burduful daca ai noroc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu mai umbla asa cu ea ca va trebui sa o schimbi toata apoi... sfatul meu este sa iei una second dar buna ca este originala si te tine mai mult decat una noua aftermarket
  • opel_istul

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1996 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sunt de aceeasi parere cu tine @mikyboy dar fiecare face cum crede ca e mai bine!
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
http://www.autokarma.ro/Pro...ume=Cap+planetara Se potriveste primul cap de planetara din lista pt masina mea? Adica dak se potriveste si pe stanga si pe dreapta? Pe mine ma intereseaza pentru partea stanga
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
IN PRINCIUPIU se potriveste dar poti spune la magazin ca iti trebuie cea de pe stanga si in cazul in care nu sunt compatibile cel de acolo iti spune oricum pretul este acelasi
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Treaba sta in felul urmator: eu sunt din Alexandria, iar aici in oras nu gasesc la nicaieri piesa pe stoc...asa ca trebuie sa dau comanda si pe toate site-urile nu nu scrie partea de montare...scrie doar spre cutia de viteze, din asta eu cred ca sunt universale si daia am cerut un sfat....nici mecanicul nu stia daca se potriveste sau nu
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
vezi ca in rosiori langa petromul din centru este un magazin care aduce piese la comanda sau daca ai noroc o are poe stoc ca mi se pare ca se potriveste cele de cielo dar imposibil sa nu fie un magazin in alexandria care sa nu aduca piese la comanda erau parca unele la intersesctia acea mare cu bucuresti si turnu magurele
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit la un magazin de piese auto in Alexandria la 140lei si a zis k daca nu este buna o returnez si imi aduce alta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR