Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca au mai fost ceva discutii pe tema asta, insa caut tot ce este necesar ptr. a putea ajunge acasa cu bine dupa ce impreuna cu un coleg vom lua o masina din Germania.In martie vrem sa plecam, am citit si chiar listat topicul lui VECTRA DTI( foarte foarte bun).Atunci se platea TVA-ul , astazi nu cred ca se mai plateste.Vreau informatii despre cazare pana acolo mai ieftina si sigura, despre orasele in care sa mergem, despre trasee, despre absolut tot.Vom avea GPS, am inteles ca e f greu fara.Deasemenea vom suna si incerca sa rezervam 3-4 masini.Stiu ca e dificil ptr ca nu merge cu noi cineva care a mai fost si cunoaste drumul dar si la autohaus cum se procedeaza.Ce trebuie sa avem neaparat la noi, pasaportul am inteles ca nu e neaparat necesar (de vesta am luat la cunostinta).Taxele de drum si tranzit...de unde sa le platim, in EURO sau card....la autohaus la ce sa fim f atenti (acte necesare)...ptr a nu avea apoi pbl.Sper sa trezesc interesul si sa apara informatii interesante.In afara de cele spuse de Vectra DTI chiar nu am mai gasit altceva.Daca gasiti si alte linkuri cu acest subiect va rog sa le puneti aici.
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut,

as putea sa iti dau cateva informatii despre cumparatul masinilor din tari straine (germania). em experienta cu 2 masini (1 eu si una un coleg).
In primul si in primul rand iti trebuie o persoana care stie germana. Din cate am inteles o sa cumperi masina de pe net (asa am facut si eu si colegul). Trebuie sa stii ce scrie la descrierea masinii, pentru ca in mod normal nemtii sunt corecti si cam scriu ce defecte are masina, si mai ales cand suni sa rezervi masina tre sa vorbesti cu el sau sa ii trimiti mail, si exista sanse sa nu stie engleza. Eu am avut noroc in amandoua situatiile. Cazarea este ieftina cam peste tot, maxim 70 euro la un hotel, maxim 25 la o pensiune.

Ei nu au politia rutiera ca la noi unde iti faci actele, ci un fel de "stare civila" pentru masini Smile si este cate una pt fiecare zona, sat, cartier sau ce o fii ca eu nu le deosebesc. La politie merge si cu contract facut de mana, dar de obicei se ia un model de contract de pe net. Daca mergi la parc auto au ei contracte. fain la parc auto e ca iti pun stampila si elimini orice problema referitoare de documentatie in Romania.
Inainte sa mergi la politie tre sa mergi sa iti faci o asigurare in alb, unde completeaza aia doar numarul de zile, nu si perioada, pentru ca asta o completezi la politie, sa fie valabila exact din ziua in care ai inregistrat masina. Fara asigurare mergi degeaba sau pana cauti un asigurator pierzi timp. Eu mi-am facut acolo la AIG si colegul la ADAC parca, sumele fiind egale. dureaza cu tot cu numere cam 20-30 minute, si te costa in functie de zona. eu am platit numere cu acte si tot ce trebe pe acolo 60 euro si colegul 52.
Ce acte iti trebuie la politie: Contractul de vanzare cumparare, actele masinii, buletinul tau si asigurarea. De rogvineta nu tre sa te mai impiedici, pentru ca este inclusa in taxele astea.

La intoarcere: Rogvineta pt Austria, la un Peco inainte sa iesi din Germania sau imediat ce ai intrat in austria, te costa nu mai stiu, 4 sau 7 euro. Pt Ungaria eu mi-am luat din Vama AU-HU dar cum au intrat in Shengen si a disparut granita, iei si tu de la un Peco. Incearca sa faci plinul inainte sa intri in Ungaria, si cu siguranta te tine carburantul pana in Romania. Ungurii sunt bulangii si se poate sa iti dea restul in Forinti si sa te faca la schimbul valutar. Sa opresti cat mai putin in Ungaria pentru ca politia e naspa.
Rogvineta apoi in Romania. In Austria mi-a dat rogvineta fara sa ma intrebe nimic, in Ungaria m-a intrebat ce numar la masina am, in Romania mi-au cerut actele masinii Evil or Very Mad si actele mele.

poate am uitat vreun detaliu.
Sper ca ti-am fost de folos.

Bafta!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Iata un link care te poate ajuta:
http://www.automobile.com.ro/masini_UE.php
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cam care mai e taxa de prima inmatriculare pentru o benzinara de 2000cmc din 2005?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dupa vechea taxa aprox. 1k-1100euro , dupa noua propunere undeva in jurul sumei de 400 euro(depinde la ce curs se va stabili Confused ).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR