Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sasha

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am o Tigra din 99,si am o problema care ma seaca.Cand plec la drum lung dupa vreo 100 km imi apare o bataie de tacheti iar o data mi s-a aprins si becul de la ulei.Dupa ce s-a racit masina,dupa cateva ore,a disparut bataia.Vreau sa subliniez ca uleiul este bun,l-am schimbat recent,am crezut c-o fi din cauza lui.Nu consuma ulei nici un gram.Prin oras nu am nici o problema,merg si trei ore in continuu prin traficul din Bucuresti,ce are? Stie cineva? La ce service sa merg?Merci mult
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce motor ai (x14xe, x16xe ) ?
Ce ulei folosesti ?
Cand mergi la drum lung obisnuiesti sa-i dai "cox" ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spune tip ulei si producator, completeaza model motor ca nu sunt mama omida. Dupa asta poate vei avea un raspuns competent.
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
esti sigur ca tachetii iti bat?
daca problema este asa cum o descrii tu, eu as zice ca este vorba de cuzineti terminati.
Skip ads

  • sasha

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uleiul este Mobil 10 40,motorul x14xe. Recunosc bataia de tacheti,sigur nu sunt cuzinetii.Cum credeti poate sa fie pompa de ulei de vina? Masina merge prin oras foarte bine,doar la drum lung imi face problema asta.Ulei nu a consumat nimic niciodata,ulei in vasul de expansiune nu e,si nici apa nu dispare,ce poate sa fie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La tine ai o problema de cuzineti, motorul trebuie facut. Cind se incalzeste apare bataia pentru ca iti scade presiunea de ulei. Multe din Tigra au fost folosite pe post de masini sport si forjate. Daca nu vrei sa desfaci prea mult ca sa vezi uzura poti folosi un ulei Castrol RS 10W60, e destul de viscos la temperatura de lucru si de obicei dispare bataia de tacheti.
  • sasha

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
problema nu e cand se incalzeste,in oras se incinge mai rau decat la drum lung,si totusi nu apare nici o bataie,apare doar dupa un drum mai lung
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un ulei se face apa nu dupa 30 minute prin oras ci dupa 1-2ore, combinat cu uzura la cuzineti ti se aprinde si becul.
Se poate masura presiunea de ulei ca sa fii sigur.

Alta versiune ar fi ca sorbul sa se umple cu mizerie din baie, are timp sa adune in sita destul dar de obicei mizeria ramine in sita nu prea are de gind sa cada inapoi.

Poti sa dai baia jos, cureti sorb si cu ocazia asta vezi si ce joc ai la cuzineti.
  • sasha

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva un service serios pentru reparatii de motoare in Bucuresti? Am nevoie de cineva care chiar se pricepe,fiindca am tot avut surprize cu asa zisii meseriasi.Merci mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR