Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sunt putin ingrijorat ca pedala mea de frana nu ii asa de sensibila, ca la un VW Bora de exemplu. Sa nu aiba masina mea servo frana? sa nu functioneze asa cum trebuie? sau asa ii normal sa fie ea mai rigida?
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Imposibil sa nu aibe servo ! Very Happy
Poti sa faci un test de frana la un service si iti poti da seama exat de eficienta ei (inainte verifica placute, servofrana, cauciucuri, etc.)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
e ceva ciudat cu frinele astea. si la mine tine frina foarte bine dar senzatia e ciudata la frinare pe distante mari. incomparabil cu ce am patit saptamina trecuta cu o fabia: dupa 5 metri de mers usurel (scoasa din noroi si urcata pe asfalt - ce viteza poti avea???) abia am atins pedala si era sa musc din volan.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
mda, franele difera si cred ca cea mai importanta componenta este pompa. si eu am sesizat diferente intre Astra si Ford Focus, cu un plus pentru Ford Evil or Very Mad
Skip ads

  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar este un feeling ciudat la Astrele G,.....exact cum descrie Sezran.Eu am fost la reprezentanta shi mi-au spus ca totul e ok,placute, disk , au pus testerul pe ea si au verificat shi abs-u. Ma deranjeaza mult chestia asta...inainte am avut un F simplu fara abs...shi sincer imi placea mai mult cum frana. Asta este, vad ca nu sunt singurul la care i se pare doar .......spusele celor de la OPEL SERVICE.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mai era un topic legat de senzatiile astea la frina. opel zice ca e normal. pe mine ma streseaza rau. am ajuns sa prefer sa frinez mai tirziu decit mai devreme.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu am obs ca e mult mai prompta frana la skoda( octavia - asta am testat) decat la opel ( astrag 2000cmc). tine mult mai "sus" sa zic asa. la opel jocul la pedala e ceva mai mare.
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am senzatia ca trebuie sa calc mai tare pedala ca sa ma opresc. Am mers acum doua zile cu LOGAN - nu-mi plac Daciile, dar la frana e beton. Pacat ca am ajuns sa compar G-ul cu Golanul, dar asta-i adevarul!!!
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incerci sa-i faci o aerisire ?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Franele la toate opelurile pe care le-am condus sunt mai tari, adica trebuie sa apesi ceva mai tare in pedala, dar de tinut tine foarte bine, si dupa ce te obisnuiesti, totul este ok.
Acest lucru este foarte bun iarna si la masini fara ABS, dezezi mai bine forta de franare.
La extema opusa sunt sistemele servo la care apesi aproape in gol frana si aceasca tine foarte puternic, este mai comod vara asa, dar iarna daca nu ai ABS pe asa un sistem, blocezi rotile la fiecare franare.
  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Va multunesc tuturor.
Nici nu stiu, sa ma bucur sau nu:
Very Happy - ar fi insemnat bani, timp, etc. si acum am scapat;
Crying or Very sad - daca era o problema, se rezolva si nu mai "muscam din volan" de cate ori conduceam masina tatalui meu.
Confused
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
de acord cu ce au spus cei de mai sus, am aceiasi senzatie, ca nu tine din prima si trebuie sa apas mai tare, dar apoi se franeaza destul de violent. asa ca, daca ai placute si tamburi bune poti sta linistit.
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
intrebare relativ la subiect:

am o Astra F si la franare lunga mi se aprinde becul de frana de mana: chiar se actioneaza si frana de mana? e normal lucrul asta? tind sa cred ca da, la voi face tot asa?

cum se poate regla frana de mana sa tina mai tare/mai jos maneta? la mine tine bine doar daca o trag pana la maxim.


sunt f. multumit cum franeaza, nu am ABS, dar pot controla mai bine dozarea franarii comparativ cu o Vectra cu ABS (exceptie pe zapada ;))
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Becul de la frana de mana se aprinde din cauza unei defectiuni sau cel mai probabil de la un contact aiurea...
Frana de mana se regleaza de la niste piulite ce se gasesc pe cablu, sub masina
Nu este nici o diferenta practic intre sistemul cu ABS si cel fara, decat in momentul blocarii rotilor (respectiv intrarii sistemului ABS in functiune). Oricum majoritatea franarilor se fac fara sa blocam rotile, nu? Doar in situatii neprevazute apasam mai tare... Deci pana la blocajul rotilor nu este nici o diferenta intre cele 2 sisteme. Ca la o masina pedala e asa si la alta nu stiu cum..e o chestiune subiectiva determinata si de reglajele care sunt facute la sist. de franare
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@baron: ai dreptate ca nu e diferenta intre un sistem cu ABS si unul fara decat in momentul blocarii rotilor, franarea in rest depinde de celelalte componente implicate.

de becul de frana de mana insa as vrea raspunsuri de la mai multi, asa ca am postat la "Probleme tehnice" poate aflu mai multe.
  • marian13sev

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un opel g dizel,am schimbat discuri fata,placute ,la servis cind calc frina din prima tine beton daca calc de 3 orise intareste pedala tare si trebuie sa apes foarte tare ca sa tina am senzatia ca nu tine,azi am mers si pe ploae parca nu tine ca pe uscat,ce este nus eu invatat ca abia am luato de 1 luna astept raspunsul pe adresa
marian.severin@gmail.com
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
"nus" rautacios, dar esti certat rau cu limba romana. Ai auzit de punct si virgula?
poti urmari discutia si aici.
succes.
  • marian13sev

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
frete nu team intrebat de dialect
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lasa dialectul, nu are nici o legatura cu gramatica limbii romane.
revenind la subiect, ti-am atasat un link.
o seara buna frate.
  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi senzatie am avut-o si eu dupa ce m-am urcat in Skoda lui tata. El mi-a spus ca e din cauza ca are placute si pe spate. Acuma nu stiu, eu m-am obisnuit asa cu ea si daca apas prea puternic intra abs-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR