Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Doresc sa-i iau si la sotie o Corsa in 3 usi, dar pe benzina. La motoarele de 1.2 si 1.4 cum este distributia ?
Skip ads

  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ambele au distributia pe lant. Ca sa te convingi, vezi aici si aici.
  • Lucian___

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit!
Acesta e primul post pe forum.
In legatura cu distributia- la 60k trebuie sa schimb si eu ce trebuie la jucaria mea- aveo 5 dr 2007, 1,4 16v. Abia am trecut de 31k km, deci mai e ceva pana atunci. Si daca tata mai tine masina pana la 60k (aveo sedan)- o sa fie si el client la tine.
Eu mai am 3 ani de leasing, dupa care m-as orienta spre un opel- corsa sau astra (ce-o mai fi, sh insa). Nu vreau sa mai trec pe la G&P Iasi sau Bc (a fost tata la iasi- niste hoti, am fost eu la Bc- niste tarani, dom'le). Am fost la cele doua revizii + doua interventii in garantie (o data radiatorul principal, o data caseta de directie, sapt trecuta) la Sv- baieti de treaba, preturi relativ ok (5,4 mil 15k- inclus si un litru antigel GM si 7 mil cea de 30k).
On-topic: daca iau o corsa/astra din DE- daca e diesel- are la 2-3 ani minim 10 k km la diesel. Motorul pe benzina- cam cat sa aiba? Sa treaca de valoarea asta? Si se poate schimba distributia la ei? Macar vin cu piese originale si manopera facuta de o mana de om serios. Nu de alta, cam imi place viteza si n-as vrea sa ma trezesc cu supape indoite pe autostrada la 160-170- sau mai rau- cu motorul praf.
Corsa mi-ar conveni, deoarece are dimensiuni suficiente pentru noi doi + kinderu' care-o sa vina cand i-o fi timpul + carutu' din portbagaj (acelasi ca la hatch-ul meu). In clin spre 1,4 16v twinport sau 1,3 cdti 75 cai (care va primi soft de 90) sau de 90 cai din fabrica. Vom trai si vom vedea.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ati gasit un service bun in bucuresti care sa schimbe distributia la z13dt ?
Skip ads

  • JupanXXX

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut... am si eu o problema cu un opel combo ...motor 1.3 cdti 51kw... nu merge mai tare de 110 km/h... cnd incerc sa trec de viteza asta motorul tremura si are o senzatie de sufocare.... am fost la tester...si nu apare nici o eroare... am verificat injectoarele... turbina...egr...distributia.... totul e ok... si totushi nu merge...ce ar putea avea?
  • Coman Antonio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Arena
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ce ai verificat la distributie? Citi km are masina?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, eu am un opel astra h 2007 1.3l cdti 90cp, o problema aproximativ ca a ta am si eu, dar masina mea alearga, cel putin 180km/h atinge, dar problema cu "motorul tremura si are o senzatie de sufocare" o am si eu in treapta 5 in plaja de turatii 1800-2000, eu ma gandesc ca totusi este vorba de o alimentare insuficienta la momentul respectiv, aceasta fiind doar o parere, daca pun cu fermitate piciorul in acceleratie, acea trepidatie dispare, iar masina continua sa traga normal chiar si in treapta 6...totusi exemplifica si tu mai mult aceasta problema...in ce treapta face asa, la ce turatii...etc
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Incearca la service pe Poitiers langa spalatoria ned este un service scrie mefin pe reclama langa Meteor is foarte buni la dieseluri !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stai sa ma lamuresc?
adica daca imi iau 1,3 cdti nu pot merge mai mult de 110?ca e limitata?de fabrica?
sau nu am inteles eu?deci, nu te supara dar este o mare tampenie.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu intelege gresit, nu este general...acolo este o problema, daca te uiti mai sus la ce am scris eu o sa vezi ca nu este deloc asa, dar are , dupa cum am zis o plaja de turatii in care motorul da ideea de subturat, daca treapta 4 o duci pana la 2500 turatii, in treapta 5 nu mai ai acea subturare, in momentul in care 5 se cupleaza turatia va fi undeva la 2000 ture, eu unul sunt super multumit de masina, consuma ceva mai mult ca o bicicleta, de la treptele 3 pana la 6 ai un cuplu super pt un motor asa mic 1 si 2 sunt mai puturoase, dar cei 90 de caluti isi fac treaba si te pot duce lejer la 180km/h...
  • JupanXXX

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
motoru e z13dt ... si asta are tot aceeasi limitare? ...problema o am undeva la 2800-3000 ture... in treapta 4 si 5... in 1..2..3... nu prea imi dau seama...dar mi se pare ca nu face la fel ca in treapta 4 si 5...masina are 126k in bord... nush daca e smenuit...oricum masina e de 2 ani deci nush dak kiar putea sa ajunga 300k...


Ultima modificare facuta de JupanXXX la Vin 20 Feb, 2009 2:09 pm
  • JupanXXX

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cuplu maxim...cred e 4000 rot... ceea ce scrie in carte ... acolo la kwmax/ turatii.... Embarassed... cat despre filtru ala de particule... nu stiu daca are sau nu...unde ar putea fi ala? sa ma uit daca am sau nu....
Skip ads

  • b99kao

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutari tuturor am un corsa c din 2006,1,3cdti si are 156000km. Am fost cu ea la reprezentanta (di-bas)sa ii faca test la motor.Dupa o ora ma cheama sa imi ridic masina si imi spune ca motorul functioneaza perfect si ca nu trebuie schimbat nimic .Mentionez ca nu am distributia schimbata.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La 150.000 km distributia trebuie schimbata, asa scrie in cartea service, asa se face.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:La 150.000 km distributia trebuie schimbata, asa scrie in cartea service, asa se face.

Ajuta-ne cu o scanare sau o foto a cartii tale, te rog. Ma intereseaza intervalele astea de service, iar eu nu am gasit asa ceva.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate e in germana si nici nu am scanner. O sa o aduc maine in casa sa vad daca pot scrie din ea aici.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
aspectul asta ma intereseaza si pe mine.....
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am facut poze la carticica, daca cineva ar putea sa traduca din germana in engleza ar fi minunat Very Happy







  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumim! Punctul 9 (prima imagine): verificare poly-V-belt (curea accesorii).
Punctul 11 (imaginea 2): inlocuire curea distributie.
Concluziile le tragi singur.
Nu zic ca la Z13DT- lantul ala tine o vesnicie, dar "neamtul" (sau italianu') nu au scris in manual ca ar necesita inlocuire la 150000 km.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, eu credeam ca zice de schimbat distributie acolo ;
Atunci cand se umbla la distributie sa se schimbe ceva pe acolo ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR