Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
PopiX a scris:ATENTIE ! maine se va propune in sedinta de guvern marirea taxei cu foarte mult ! :


"Taxa pentru maºinile noi, suspendatã, taxa pentru maºinile second-hand, mãritã

Autor: Valentin Vioreanu
Publicat: 3 Decembrie 2008
Vizionari: 905;

Guvernul ar putea sa majoreze taxa auto pentru automobilele second-hand, in urma unei hotarari pe care ar putea sa o ia in sedinta de maine, a anuntat premierul Calin Popescu Tariceanu.

"Maine am putea sa decidem la nivelul sedintei de Guvern chiar majorarea taxei pentru vehiculele de ocazie", a declarat Calin Popescu Tariceanu. Conform declaratiilor premierului, s-ar putea lua in considerare si marirea primei de casare.

Taxa auto pentru autovehiculele noi a fost suspendata timp de un an, cu scopul de a ajuta industria auto afectata de criza.

Desi initial taxa auto trebuia sa fie anulata cu data de 1 decembrie, aceasta a fost amanata intrucat nu s-a primit un raspuns din partea Uniunii Europene. "



atentie mare traim in romania tariceanu inca na iesit prim ministru si ce e important sa nu iasA PNL cu prim ministru daca a iesit tot ce e posibil daca nu taxa asta marita sar putea sa dispara CAPUL TAXEI e clar TARICEANU ! ASA CA RAMANE D EVAZUT Sad
Skip ads

  • mg77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am trecut de RAR, dar nu am avut timp sa traduc brief-ul si sa-l legalizez. Maine o sa fie o zi de foc pentru ca trebuie tradus brief-ul in cel mai scurt timp posibil si sa ma duc si la finante pentru taxa de poluare. Dupa depunerea documentelor, in termen de trei zile lucratoare se face ordinul de plata, asta insemnand vineri. Sper sa reusesc maine ce mi-am propus, daca nu voi prinde taxa triplata daca mai intarzii o zi.
Cititi acest articol si veti intelege ce se intampla in acesta saptamana:
http://www.ziua.ro/display....-08&id=246544
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pelic_andrei a scris:daca masina e fost inmaticulata in Slovacia, nu mai ai nevoie de un act din germania. cred ca alta e problema la tine, si anume problema taxei care se calculeaza dupa PRIMA inmatriculare. tie iti trebuie un fel d act doveditor din germania cu prima inmatriculare. imi e greu sa cred ca ai sa poti face rost de aactele alea Neutral
nu stiu daca ai reusit sa rezolvi cu masina dar tre sa stii un lucru:in momentul in care radiezi o masina inmatriculata in italia ACI iti elibereaza acel act prin care masina se exporta sau se duce la dezmembrari dar aceasta din urma numai la ei in tara.pt tine acel act este ca si cum masina a fost exportata.nu ai d c sa iti faci griji.mergi la rar il faci si te duci la politie.doamne fereste sa nu fie furata ca de altfel nu ai de ce sa iti faci griji
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai rezolvat pana la urma ?
Skip ads

  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
AM REUSIT! si desi cu taxa veche tot am platit 3765 de roni ...oricum e bataie de joc miau rupt toate economiile ! da mai bine decat 11 200 roni Smile e bataie de joc chiar daca am scapat tot am fost la prostest in Brasov ; apropo la tv nu iau aratat pe aia cu mesaje pe masini : " sugi p..a Tariceanu ! " cel mai tare Smile)))))
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
orice ati spune,neau traso liberalii lu tariceanu,f...i in gura ca mai bine facea mumasa un c...t,decit il facea pe grecu asta,lualar dracu sal ia cu tot cu taxa lui cu tot,si sal mai aduca cind loi chema eu !ce au zis ei nu neati ales?las ca va aranjam noi!si neau aranjat!
  • alexmax84

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra g-cc fabricat in 2000 dar inscris in circulatie in februarie 2001.
motor 1796 cm, benzina, tip motor G - X18XE1 e mai mult ca sigur euro2 ?
Aveti idee cam cat m-ar costa sa o inscriu in Bulgaria ?

multumesc
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alexmax84 a scris:am si eu un opel astra g-cc fabricat in 2000 dar inscris in circulatie in februarie 2001.
motor 1796 cm, benzina, tip motor G - X18XE1 e mai mult ca sigur euro2 ?
Aveti idee cam cat m-ar costa sa o inscriu in Bulgaria ?

multumesc
dupa stiinta mea,in jur de vreo 600-700 euro, sau cam asa ceva, dar nu stiu sigur !oricum poti afla doar daca iei legatura cu cineva din zona!sunt destui care asteapta sa faca asa ceva pe fisie la ruse !
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare si scuze de pe acum daca nu am postat unde trebuie
am si eu o problema putin mai altfel sa zicem si daca as reusi sa clarific aici cate ceva v-as multumi
deci, eu sunt in italia si am masina inmatriculata aici dar in august cand vin in tara as vrea sa o inmatriculez acolo, acu va intreb
1.pot sa vin cu masina cu numerele actuale fara sa o radiez pt a demara procedurile de inmatriculare in RO?(masina e asig si in regula pana in noiembrie si nu as vrea sa o radiez si sa mai platesc alte taxe inutile pt a o duce in tara)
din discuti cu alte pers am inteles ca se poate radia si din RO dar cum la noi nimic nu e sigur as vrea sa stiu si de la alti daca au mai facut asa ceva?
2.daca pastrez nr actuale fara sa o radiez mai are rost sa scot nr rosii in tara sau pot merge la RAR direct cu nr de italia?
va multumesc
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu masina trebuie radiata in Italia ... acum ... ori aduci intai masina in tara si te intorci in italia cu altceva s-o radiezi (parca trebuie sa pedai placutele de inmatriculare) ... ori o aduci pe platforma radiata de la italieni ....
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mda, ma gandeam eu ca ii dificil
decat sa ma mai intorc mai bine o radiez inainte sa plec, dar am avand in vedere ca am asig impozit si tot platit pana in noiembrie si pe care probabil le pierd la radiere am vrut sa evit sa mai platesc alte taxe
mai sap poate totusi sunt si alte cai de scapare Smile
ms oricum
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vezi daca nu se poate cum fac nemtii ... radiaza masinile ... tu le cumperi .. le inmatriculezi provizoriu .. dupa ce expira autorizatia aia e iar neinregistrata ...
asa am avut eu la Astra mea ... cumparata radiata ... inmatriculata provizoriu (3luni de zile: asigurare si numere) ... am ajuns in tara si dupa ce-au expirat numerele i-am pus nr rosii ... astept acum sa ajung la rand la rar...
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pai da se poate si aici o radiez
iau nr provizorii (5 zile) fac asigurare(dar nu prea fac prostii astia) si ajung in tara
dar eu vroiam sa evit toate keltuielile astea in jur de 250€ din moment ce eu am asigurare si tot ce trebuie si care le pierd
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o masinuta , mai exact un opel astra f hatchback 5 usi din '94 motor 1,8 c18nz BULGAROAICA
daca are cineva bunavointa imi poate spune si mie care sunt pasii de urmat pt inmatriculare in RO?
am fost la RAR sa intreb cate ceva dar nu pot descrie cat de gretosi sunt...
A mai fost cineva in SITUATIA mea?
trebuie mai intai radiata din BG? SE poate radia si la noi in tara?
ii pot face RAR-ul si asa , adica cu nr de BG si abia apoi sa fac dosarul de inscriere?
ce acte imi trebuie la DOSAR si de unde se procura anumite hartii?
numere rosii ii pot lua chiar daca am actual numere de BG?
trebuie sa-i fac iar ITP-ul si asig la BG si ma ajunge pe la 150E , iar birul (TAXA) catre stat e de vreo 410E si ma cam bate gandul s-o inscriu Exclamation
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu ma ajuta nimeni si pe mine?
se cam apropie termenul limita Sad
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
am trait sa o vad si pe asta:
Administratia fiscala mi-a facut o decizie de impunere pentru impozit auto incepind din data achizitionarii masinii din Franta.
Deci eu trebuie sa platesc impozit cu penalizari pentru o perioada de 3 ani, timp in care nu am fost in tara, si am respectat sistemul de taxe din FR pentru o masina care a intrat in tara in 30 Ianuarie 2009. Masina inca nu are numere de RO
Valoarea totala 740 RON si ceva maruntis.
Sa nu pui mana pe bita?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
calfianu a scris:am trait sa o vad si pe asta:
Administratia fiscala mi-a facut o decizie de impunere pentru impozit auto incepind din data achizitionarii masinii din Franta.
Deci eu trebuie sa platesc impozit cu penalizari pentru o perioada de 3 ani, timp in care nu am fost in tara, si am respectat sistemul de taxe din FR pentru o masina care a intrat in tara in 30 Ianuarie 2009. Masina inca nu are numere de RO
Valoarea totala 740 RON si ceva maruntis.
Sa nu pui mana pe bita?
pai cum au ajuns la hotarirea asta?cum adica ai de platit o asemena suma?asa ceva chiar nu am mai auzit!
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
actul de vinzare cumparare este datat Martie 2006. NU a contat ca nu am fost in ROmania in aceasta perioada si ca am platit dari in FR. Din cauza ca nu am putut sa dau o dovada care sa ateste explicit ca am platit impozit pe masina in Franta (pentru ca asa ceva nu exista acolo), mi-au impus aceasta plata.
Poate ajung la tribunal in contencios
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca RAR la stablire norma euro RAR se ia dupa datele din brief :
Schlüssel Number de pe brief ----> norma Euro:
14-40 = euro 1
25-43 = euro 2
44-61 = euro 3
62-70 = euro 4
sau pun ei din burta, adica masina e sub 2005 productie = euro 3 ?

Ma uit pe lista lor si vad motoare E4 trecute la E3 ? http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dan lista aia e depasita rau.si veche din 2006
nu stiu daca se iau dupa numarul ala.
cel mai sigur se iau dupa serie de sasiu si cod motor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR