Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
calfianu a scris:actul de vinzare cumparare este datat Martie 2006. NU a contat ca nu am fost in ROmania in aceasta perioada si ca am platit dari in FR. Din cauza ca nu am putut sa dau o dovada care sa ateste explicit ca am platit impozit pe masina in Franta (pentru ca asa ceva nu exista acolo), mi-au impus aceasta plata.
Poate ajung la tribunal in contencios

*
Nu vreau sa invart cutitul in rana, dar ar fi trebuit sa te declari "cu domiciliul in strainatate" si sa te "repatriezi" dupa aceea, profitand de scutirile de taxe aferente, daca mai sunt valabile... Crying or Very sad
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astia de la RAR sunt dubiosi tare, acum cauta pe internet un coleg pe cu Megane cumparat nou din RO si care este E4, si sa vezi ce intimlari gaseste ... masina adusa din F identica e catalogata ca fiind E3 dar cu norme poluare E2. Hai da-o dracului de treaba, daca o iei de noua este E4, daca o aduci de afara este E2 !
Mai sunt destule cazuri de masini care in toata Europa sunt E4 si RAR-ul nostru le trece ba E3 ba E4.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma ai rezolvat inmatricularea?
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut

bulgaria te salveaza...cred ....fara bataie de cap.....
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@pelic_andrei: cand ai luat nr de zoll nu ti-au dat si brief mare si mic pentru numere?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Voi, cei cu mesajele de azi: nu vedeti ca ultimul post e din decembrie 2008? Very Happy

E drept, ca pelic_andrei ar putea scrie si acum ce a facut. Intrebarea lui kalu e bine pusa.
Asadar, Andrei, ne dai si noua un raspuns?
  • pelic_andrei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut

scuze ca nu am mai scris de ceva timp, inmatricularea masinii a decurs fara probleme si totul e ok, multumesc celor care mi-au raspuns, au fost de un real ajutor, multumesc Smile


p.s. era pacat de masinutza, merge super!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare rapida :
Daca am acum primele numere rosii pe alt judet si vreau acum sa mai scot un rind pe Iasi cum se face ? Trebuie doar sa ma duc cu cererea, asigurare, taxa numere, copie contract, numere rosii si ajunge ? Nu trebuie si alte marafeturi ca m-am saturat de birocratia de la noi !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca iti da fara probleme.
ai cerut certificat fiscal de la vanzator?stii ca trebuie sa o aiba trecuta la impozit?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost la politie care intre timp s-a mutat, acte am pina acum ce vor astia dar trebuie taxa la finante primarie, taxa la cec si inca una la ghiseul lor plus asigurare. Nu le trebuie numerele rosii de AB si nici certificat fiscal de la vanzator. Certificat fiscal poate o sa-mi ceara la inmatriculare dar cica nu trebuie ca nu e inmatriculata, e doar autorizatie provizorie de circulatie.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
asemenea cum zice si mariusgmg, acest post a fost uitat.
dar sa va zic cate una alta despre inscriere auto, ca am tot alergat politie - taxe - fost proprietar - notar - politie - notar - taxe - politie - acasa Smile

deci:
1. daca nu ai nr de inmatriculare din alta tara (cele provizorii) si vrei sa inscrii masina, dai o declaratie pe propria raspundere ce s-a intamplat cu numerele, sunt foarte disperati dupa numere, vor sa le taie. Daca fostul proprietar roman nu ti-a dat nr de strainatate, trebuie sa iei de la el o declaratie ce a facut cu numerele, sau sa iei numerele. daca nu poti, dai tu declaratia si te rogi de functionar sa o primeasca.
2. Fara acte de inmatriculare vechi, brief mic(talonul mic gen cel romanesc) si mare( cartea masinii), certificat de inmatriculare(o foaie mare A4 pe care scrie in toate limbile UE, certf de inmatriculare), trebuie sa bage masina la verificat. Si cum romania e o tara plictisita, aceasta procedura dureaza intre 5 luni si 1 an, functionarul de la politie mi-a zis ca dupa vreun am pot sa imi inscriu masina, cu noroc. ATENTIE!: daca bagi masina la verificat si intre timp gasesti actele, astept pana termina politia procedura.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt constient ca acest post esta ca si inchis....dar vreau sa spun doar atat: politieni astia sunt cei mai dusi cu pluta...mai ales cei care au direct contact cu publicul...stiu ce a patit un prieten...dar nu mai are rost sa scriu...multa bafta si ma bucur ca ai rez. in cele din urma
Skip ads

  • cristi_vlh

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:@pelic_andrei: cand ai luat nr de zoll nu ti-au dat si brief mare si mic pentru numere?



Masina avea acte de Italia.I-a dat probabil numere pe 5 zile. Pentru o luna(sau 3-6 luni) trebuia sa aiba TUV-ul(ITP-ul nostru) in termen si sa fi fost inmatriculata in Germania. Abia atunci ii dadeu si brief-ul mic.
  • cristi_vlh

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cate bordeie atatea obiceie. Ce stiu eu, daca nu a trecut mai mult de o luna de la data dobandirii(de catre cel care ti-a vandut-o) nu ai nevoie de fiscal. Am vandut un Passat la un baiat din Prahova. Numere rosii nu au mai vrut sa-i dea (eu scosesem decat o luna pe alt judet). I-am scos tot eu, inca o luna ( se trece numarul de inmatriculare pe cartea masinii cu pixul, de catre politaiul de la ghiseu). La inmatricularea definitiva nu i-au cerut fiscalul. A avut bafta ca nu a fost atent ala la ce data au fost scoase ultimele numere rosii, s-a uitat doar la data achizitiei de catre mine (contractul dintre mine si neamt) si data achizitiei de catre cel ce a solicitat inmatricularea definitiva in Romania. Se pare ca nu este aceeasi lege in toata Romania. E politica zonala. La mine(la Alexandria, Teleorman) am nevoie de actele masinii (brief mare+mic+contract VC) traduse pentru numere rosii de Romania. La Bucuresti nu este necesar sa le traduci, doar copii. Asta-i Romania......
  • Andrey1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cat ma costa sa inmatriculez un Ford Focus din anul 2002 ;motor 1800 dti;euro 3;
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti am si eu o intrebare pot sa fac rar-ul daca am masina inscrisa in BG, pentru o urmatoare inscriere in RO sau trebuie mai intai sa o radiez de acolo?Doar rar-ul mar interesa ca am inteles ca e valabil 60 de zile. multumesc
  • tr11mad

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa o radiezi te duci cu cartea mare a masinii la rar si le ceri sa faca carte identitate revizia tehnica si autentificare toate cam 270-350 roni
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
tr11mad a scris:nu trebuie sa o radiezi te duci cu cartea mare a masinii la rar si le ceri sa faca carte identitate revizia tehnica si autentificare toate cam 270-350 roni
Multumesc pentru raspuns deci o sa trec rar-ul prima data dupa care o radiez. O seara buna tuturor
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Baieti revin cu detalii tocmai am efectuat rar-ul in RO si urmeaza sa platesc taxa de iinmatriculare dupa care inmatricularea, insa am avut o surpriza placuta cand am aflat cu nu trebuie sa te mai duci in BG(In cazul meu) sa o radiez deoarece dupa ce am facut contractul de vanzare cumparare(la un birou de acte auto)cu asa zisu bulgar(care este roman)baiatu de acolo m-ia zis ca dupa ce imi face dosaru il depun la politie si politia trimite actele in BG pentru radiere.
Am zis sa va zic si voua asta ca poate se mai loveste cineva de chestia asta o sa va tine la curent si o sa va spun la final dupa ce o inmatriculez.
O seara buna!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Baieti revin cu detalii tocmai am efectuat rar-ul in RO si urmeaza sa platesc taxa de iinmatriculare dupa care inmatricularea, insa am avut o surpriza placuta cand am aflat cu nu trebuie sa te mai duci in BG(In cazul meu) sa o radiez deoarece dupa ce am facut contractul de vanzare cumparare(la un birou de acte auto)cu asa zisu bulgar(care este roman)baiatu de acolo m-ia zis ca dupa ce imi face dosaru il depun la politie si politia trimite actele in BG pentru radiere.
Am zis sa va zic si voua asta ca poate se mai loveste cineva de chestia asta o sa va tine la curent si o sa va spun la final dupa ce o inmatriculez.
O seara buna!
Da intradevar este adevarat nu trebuie sa mai radiezi masina din tara respectiva(unde este inmatriculata definitiv) ca o radiaza politia romana au facut si ei un lucru bun!
Respect
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR