Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salutare! pun acest tutorial pentru ca constat (dupa ce am trecut prin asta) necesitatea lui majora.

update: taxele sunt la zi, dar pentru mai multa siguranta sa aveti mai multi bani la d-voastra cand va duceti sa platiti.
update: programul la Udriste este dupa cum urmeaza: luni si vineri pana la 09-17, marti-miercuri-joi pana la 9-19 si sambata 9-14.
http://www.prefecturabucure...i_auto/index.html - 7

Precizez: a se folosi pentru inmatriculare masini noi, cu numere la rand / preferentiale. procedura este verificata de subsemnatul in Bucuresti. nu garantez pentru provincie, dar in principiu ar trebui sa fie acelasi lucru, minus 30 min la toate timpurile de peste o ora .

Precizez inca de la inceput ca daca nu sunteti proprietarul autovehicului (din cine stie ce motive este trecut pe numele altcuiva: a sotiei, firmei, etc.) aveti nevoie de PROCURA NOTARIALA SPECIALA PENTRU INMATRICULARE (cu drept de semnatura in fata autoritatilor statului, oraganelor de politie, persoanelor juridice si fizice). In plus pentru cei care inmatriculeaza masini luate pe FIRMA se cere IN PLUS fata de procura si DELEGATIE SPECIALA. Deasemenea in caz de procura pentru persoane fizice faceti cam 6-7 copii dupa buletinul proprietarului si dupa buletinul vostru. Procura costa aprox. 300,000 lei (depinde de notar) si dureaza cam 30 min.

Mai intai va deplasati la RAR (pe Calea Grivitei 391 - programul este Lun-Vin, de la 8,30 - 12,00 si 12,15 - 15,00 - pentru cei care vin cu Metroul este indicat sa coborati la statia 1 Mai, nu Grivita). http://www.rarom.ro/
In situatia in care dealerul de la care ati cumparat masina v-a dat Cartea de identitate secretizata (cazul meu – Opel GTT), nu mai este nevoie sa va deplasati la RAR.

Acolo cu copie dupa cartea de identitate si dupa buletinul proprietarului (in caz de procura si copie dupa buletinul mandatatului) precum si cu factura fiscala de cumparare a masinii (si copie) + 96.500 lei (in pret sunt incluse si doua copii xerox - dupa buletin si CI a masinii, dar nu m-as baza prea mult pe asta) va secretizati cartea de identitate (i.e. se aplica o folie speciala pe datele masinii pentru a se evita falsificarea ulterioara a datelor) si deasemenea primiti O BULINA rosie / sau verde, reprezentand ITP-ul pentru 2 ani (precum si stampila pe Cartea de Identitate) care se lipeste pe numerele finale. Dureaza totul cam 15 min.

Apoi, va duceti la Udriste si gasiti orice chiosc care ofera servicii de dactilografie (sunt foarte multe in zona, le vedeti imediat). Acolo cereti sa va dactilografieze fisa de inmatriculare (costa 50,000 cu tot cu fisa).

Mai departe deplasati-va la CEC-ul din sectorul proprietarului.
Acolo platiti taxa certificat auto (aprox 290,000 lei) si taxa de inmatriculare auto (aka taxa talon - aprox 490.000 lei). Evident dureaza 5 min.

Mai departe deplasati-va la Directia de Impozite si Taxe Locale pentru plata impozitului. Aici:
http://www4.pmb.ro/wwwt/www.....mp/impozite.htm
sunt locatiile si telefoanele. Uitati-va la locatiile pentru persoane fizice / juridice. Dati telefon inainte sa va duceti si intrebati daca acolo se poate plati impozitul pentru masina noua. Aveti nevoie de copii dupa fisa de inmatriculare, copie dupa factura, copie dupa asigurarea RCA, copie dupa buletin (ambele in caz de procura), copie dupa procura, copie dupa Carte de Identitate, timbru fiscal de 10,000 lei (luati de 12,000 ca sa fiti sigur, ca se mai schimba) - se gasesc la orice oficiu postal + evident toate actele in original. Procedura dureaza 15 min (eu nu am gasit nici un fel de coada, ora aprox. 11, luni).

Pana acuma totul dureaza o jumatate de zi (daca te deplasezi cu masina), posibil mai mult daca te deplasezi cu RATB

Bun, am platit si impozitul. Acum deplasati-va la Udriste si stati la coada la unul dintre ghiseele 6, 7, 8, 9.

[posibil sa nu mai fie valabil urmatorul sfat] Recomand cu caldura ghiseul 6 (merge mult mai repede).

Trebuie sa aveti urmatoarele:

Carte de Identitate + Copie
Buletin Proprietar + Copie ( in caz de procura: copie buletin proprietar, procura - copie procura (nu neaparat necesar - dar daca vrea sa pastreze ceva politistul dupa ce ii aratati procura in original ii dati copia), buletin + copie mandatat)
Fisa Inmatriculare
Cerere inmatriculare
Cele doua chitante CEC cu taxele platite
Copie RCA
Copie Factura
(evident este bine sa aveti si toate actele in original, chiar daca politistul o sa va ceara numai cele de mai sus).

ATENTIE: pentru cei ce vor NUMERE PREFERENTIALE, se mai adauga aici si chitanta numere preferentiale, pe care o luati de la ghiseul 13. Costa aprox. 460,000 lei.

Pentru cei cu NUMERE LA RAND: cereti sa vi se spuna numerele repartizate. Dupa ce le-ati aflat va duceti sa le platiti (nu incercati sa le platiti inainte ca nu merge, trebuie sa le stiti). Plata se face la ghiseul 13, costa 240,000 lei. Coada ~10min. ATENTIE: este pauza intre orele 13.00 - 13.30 la acest ghiseu, deci aveti grija cum va duceti.

Statul la coada= intre 1,00 - 2,00h. Eu am stat cam 50 minute in total (zi de Luni).
Recomandat sa va luati ceva un ziar, doua ziare sau o revista de citit.

Dupa ce ati depus dosarul (continand cele mentionate mai sus) o sa vi se spuna sa reveniti peste cateva zile (la mine au fost 3 zile lucratoare – depus Luni ora 10:10, revenit Miercuri - FARA SPAGA FARA NIMIC) sa va ridicati talonul + CI + placutele.

Peste acele zile, veniti direct la ghiseul 2 sau 3 si cu buletinul (respectiv buletin + procura) vi le ridicati (talonul +CI+placute). Coada ~30min. si GATA! Felicitari!

Totul in 5 zile fara SPAGA, fara a PLATI PE CINEVA.
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
foarte bine venit tutorialul, chiar ma gandeam ca avem nevoie de asa-ceva.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
buna treaba
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
foarte buna ideea si bine-venita mie. Cateva intrebari totusi: masina mea e second - in loc de Factura de achizitie este Contractul de Vanzare-Cumparare, nu?
Si a doua: mai am nevoie de buletinul vechiului proprietar, din moment ce el a radiat-o de pe numele lui ?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca nu de mult mi-am luat o masina straina care nu a mai fost inmatriculata in Romania, si eram destul de nesigur care sunt pasii anume de urmat pentru a o inmatricula, si pe toti care ii intrebam imi ziceau ba una, ba alta, ba nu stiau, am hotarat sa fac acest topic pentru cei care se mai afla in situatia asta, cum am procedat pana la urma.

1. Am cumparat un Opel Corsa C 1.2 benzina, an 2002, euro 4, negru, 4 usi, cd player cu comenzi pe bord, abs, 4 airbaguri, clima, 94mii km, targ din Mures. Cost 6450 euro. Masina a fost adusa din Germania, iar eu am luat-o de la cel care a adus-o, masina a avut numere provizorii din alt judet. Masina ingrijita, tapiteria curata, bordul nezgariat, volanul neros, motorul merge bine, etc.

2. Primul lucru de care e nevoie inainte de oricare alte demersuri, Cartea de Identitate a masinii facuta de autoritatile romane. Pentru asta, am sunat la RAR ca sa ma programez pentru identificare si inspectia tehnica. Am intrat pe http://www.rarom.ro/cs-uploads/index2.htm# ca sa aflu un numar de telefon de la RAR din judetul meu. Trebuie facuta programarea din timp, la mine a durat 7 zile, eu am cerut asa ca sa emrg cand am eu timp. La RAR mi-au luat masina si au dus-o pe o banda unde i-au facut inspectia tehnica, adica verifica noxe si frane, cam 10 minute in total. Apoi a durat inca 20 de minute identificarea, adica sa faca poze la masina, la seriile caroseriei si a motorului, etc. Apoi se plateste chiar acolo la casieria lor o taxa de 260 de lei pentru ce tocmai mi-au verificat la masina. Easy money Smile Peste 2 zile am fost dupa Cartea de identitate a masinii. Tot de acolo am mai primit si un Certificat de Autenticitate valabil 60 de zile necesar la inmatriculare, inca un cartonas mic galben, Inspectia Periodica Obligatorie, in care e trecuta valabilitatea inspectiei, si un abtibild mic rosu care vine lipit pe numar, cred. Acte necesare la RAR: buletin identitate sau procura speciala pentru delegat, brieful masinii (cartea de identitate din tara straina), o cerere ce se completeaza acolo. A, sa nu uit, rabdare multa, ca desi am fost programat la 13:30 si toata povestea dura 30 de minue maxim, am stat pana la 16:30 ca se statea la coada. Smile

3. Cu Cartea de Identitate, am fost la Finante ca sa achit taxa de prima inmatriculare, 257 euro, dar sunt banditi ca ei calculeaza la cursul de 3.53lei=1euro, in fine, am platit 906 lei. Aici trebuie o copie de pe Cartea de Identitate care ramane la ei.

4. Tot cu Cartea de Identitate am fost la un magazin cu Xerox si masina de scris unde se completeaza o Fisa de Inmatriculare la masina de scris, si de unde am mai cumparat si o Cerere de Inmatriculare. Cost 14 lei.

5. Cu Fisa de Inmatriculare am mers la Directia Fiscala Locala (Primarie) unde am avut nevoie de copie Carte de Identitate, Document de Proprietate (contract vanzare cumparare), dar intregul sir al cumpararilor, deci copie contract din germania catre intermediar, copie contract intermediar catre mine, deci tot sirul de vanzari cumparari de la proprietarul de afara. Dupa ce aici am completat o cerere de a fi luat in evidenta la impozit cu masina, mi s-a pus o stampila pe Fisa de Inmatriculare.

6. Tot la Primarie, am platit o taza de 52 de lei, contravaloarea Taxa Inmatriculare.

7. La CEC am platit o Taxa Certificat Inmatriculare in valoare de 30 de lei.

8. Am facut asigurarea obligatorie pe un an (RCA), m-a costat 208 lei, la BT.

9. Pregatirea dosarului pentru inmatriculare la politie. Documente necesare:
a) Carte de Identitate (de la RAR)
b) Cerere de Inmatriculare (de la magazinul cu Xerox)
c) Document de proprietate (contract vanzare cumparare targ auto, plus contractul dinainte, tot sirul pana la proprietarul din tara straina, ca sa reiasa de unde vine masina)
d) Document de provenienta (Brief) - mare verde, mic verde, sunt doua hartii distincte care contin cam acelasi lucru
e) Document de identitate solicitant sau procura delegat
f) Inspectia tehnica periodica (cartonas mic galben de la RAR)
g) Certificat de Autenticitate (de la RAR, valabil 60 de zile)
h) Tichetul de asigurare obligatorie original si copie (RCA, copia ramane la ei)
i) Certificat inamtriculare pentru export (o hartie mare A4 verde)
j) Placutele de inmatriculare din tara straina (daca sunt numere provizorii si expira sau sunt deja expirate, nu aveti nevoie)
k) Chitanta Taxa Inmatriculare (Primarie)
l) Chitanta Contravaloare Certificat de Inmatriculare (CEC)
m) Chitanta Taxa prima inmatriculare (Finante)
n) Contravaloarea placutelor de inmatriculare (se plateste pe loc la depunerea dosarului la politie, 40 lei)

Dimineata se depun actele la Politie, iar dupa pranz e gata totul (cam 3 ore), ai placutele de inmatriculare, talonul masinii, cartea de identitate, proprietar in toata regula. Smile Succes.

PS: E bine sa aveti copii xerox cam la toate actele de mai sus ca nu stiti pe unde mai trebuie sa lasati cate o copie, de buletin, contract, etc.


Ultima modificare facuta de alexandrudicu la Vin 19 Oct, 2007 2:29 pm
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
off topic:
BRAVO pt postul asta!
iata si un membru bebe care ajuta cu informatii pretioase comunitatea... Laughing Wink
marea majoritate a bobocilor pun o intrebare si pe urma sint nervosi ca "ghiseul de informatii ClubOpel" nu raspunde....
inca o data, multumiri!
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:3. Cu Cartea de Identitate, am fost la Finante ca sa achit taxa de prima inmatriculare, 257 euro, dar sunt banditi ca ei calculeaza la cursul de 3.53lei=1euro, in fine, am platit 906 lei. Aici trebuie o copie de pe Cartea de Identitate care ramane la ei.


se calculeaza la cursul BNR din 1 octombrie din anul precedent adica 2006, dupa 1 ianuarie 2008 se va calcula la cursul din 1 octombrie 2007, daca tin eu bine minte parca era de 3,38 lei,
Felicitari pt acest topic.
ai un punct de la mine Wink
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
alexandrudicu, felicitarile mele pentru topicul asta. Sunt prea putini ca tine.

O observatie: eu mi-am inmatriculat masina anul trecut, in octombrie, si cunosc toate actele de care zici tu. Insa la mine a fost putin diferit: am apelat la o firma de inmatriculari.
Comparativ cu ce spui tu, vad urmatoarele avantaje:
1. n-a fost scump -- cred ca vreo 200 - 250 ron a fost comisionul firmei. In rest, am platit tot ce-ai zis tu mai sus si mi-au dat chitante pe bani.
2. Mi-au zis de la bun inceput: o sa va coste vreo 8-900 ron cu totul (neincluzand TVA + accize, cum era acu un an), o sa dureze cam 3 saptamani, trebuie sa aveti vreo 400 ron la inceput, iar restul dupa 2 saptamani. Deci am stiut la ce sa ma astept ca si cheltuieli -- ceea ce pentru mine conteaza Smile
3. N-am dat nici un telefon, n-am facut nici un xerox, nu mi-am batut deloc capul. Ei m-au sunat cu cateva zile inainte, sa ma anunte ca miercuri la ora 14 sunt programat la RAR, sa merg cu masina, sa ma astept sa stau pana tarziu, etc. Apoi m-au sunat cand erau gata numerele Smile
Skip ads

  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sal all.Am si eu o intrebare(mai multe ) :se pot scoate numere rosii pe mai mult de o luna,daca a scos cineva si cum se procedeaza. mersi ptr raspuns
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu se poate
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mi a spus astazi cineva ca cica s ar putea, ca el a facut asta si mi a spus ca scrie si in noul cod rutier asta, ca se pot elibera pe o luna de trei ori la rand,adica pe trei luni.Eu am cautat chestia asta in codul rutier ,dar nu am gasit nimic. Voi stiti ceva despre asta? Exista undeva specificat problema asta ? Eu nu am gasit nimic.Astept raspuns. mersi mult
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:Sal all.Am si eu o intrebare(mai multe ) :se pot scoate numere rosii pe mai mult de o luna,daca a scos cineva si cum se procedeaza. mersi ptr raspuns


Se poate doar daca vinzi masina sa zicem fictiv, unei rude, si isi si el numere rosii, inca o luna, si tot asa, doar ca e cam aiurea. Eu stiu un tip care si-a vandut masina asa la un var in jud. Arges, si are numere provizorii din acel judet, ca in jud. Sibiu a ami avut numere rosii. Binenteles ca masina e tot la el si tot el o foloseste. Asta pentru ca si-a luat un Golf din Germania cu 4500euro si a crezut ca e euro4 si nu era, si il costa taxa de prima inmatriculare 3000 de euro. Smile Cam stupid.
Skip ads

  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut daca am masina inscrisa in bulgaria si circul cu ea in romania mai trebuie sa platesc ROVINIETA in romania? am toate taxele platie in bulgaria.sper ca nu ca doar suntem in U.E
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
apropo stie cineva cat costa sa inmatriculez un euro 3 motor 1.6 16 v 74kw 101 cp?an 1996 benzinar
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ilconteleone
DA
masinile care circula pe drumurile din Romania platesc rovinieta, tot asa cum si noi cand plecam
prin alte tari platim pt drumurile lor (functie de legislatie ). UE sau nonUE
exemplu: la bulgari (5 euri pt 7 zile), la maghiari, platesti.
la greci nu
asta doar ce cunosc
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ilconteleone, da, tre' sa platesti rovinieta in Romania.
"Rovinieta se plateste pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedinelor de judete si al municipiilor de catre persoanele fizice sau juridice, pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate temporar sau definitiv n Romania si in alte state, nediscriminatoriu."

"1.6 16 v 74kw 101 cp?an 1996 benzinar" - X16XEL - este de dimineata pina seara Euro 2.


Ultima modificare facuta de murzick la Lun 10 Mar, 2008 9:45 am, modificat de 2 ori in total
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ok multumesc mult pt rasp rovinieta dar acum am venit de la tester si surpriza AM EURO 3
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca o sa mergi la RAR o sa ai surpriza sa-ti spuna ca e euro 2,
mai ales ca multe masini aduse de afara cu Euro 4, la RAR au iesit Euro 3.
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ok dar are cineva idee cam cat ar costa inscrisul in romania cineva mi a zis ca vreo 22 milioane lei si apropo am gasit aici pe site un link care are masinile cu euro 3 si surpriza seriile din carte corespund cu cele de pe site in dreptul masinii respective, sper sa fie asa.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://www.informatiiauto.r...nmatriculare.html

Calculeaza singur, motorul tau sigur e Euro 2, iar taxa vine 2976 euro, nu stiu cine ti-a zis tie de 22 milioane, dar sigur se afla intr-o mare eroare.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR