Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:
al3xtrana a scris:Baieti revin cu detalii tocmai am efectuat rar-ul in RO si urmeaza sa platesc taxa de iinmatriculare dupa care inmatricularea, insa am avut o surpriza placuta cand am aflat cu nu trebuie sa te mai duci in BG(In cazul meu) sa o radiez deoarece dupa ce am facut contractul de vanzare cumparare(la un birou de acte auto)cu asa zisu bulgar(care este roman)baiatu de acolo m-ia zis ca dupa ce imi face dosaru il depun la politie si politia trimite actele in BG pentru radiere.
Am zis sa va zic si voua asta ca poate se mai loveste cineva de chestia asta o sa va tine la curent si o sa va spun la final dupa ce o inmatriculez.
O seara buna!
Da intradevar este adevarat nu trebuie sa mai radiezi masina din tara respectiva(unde este inmatriculata definitiv) ca o radiaza politia romana da numai in cazul in cazre vrei numere definitive adica nu rosii, au facut si ei un lucru bun!
Respect

Skip ads

  • florynel_gsm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am cumparat o masina de la un samsar(defaptp un schimb nu conteaza asta)toate bune si frumoase mi-a dat omu un teanc de documente.targa masinii certificatul de proprietate si 2 contracte si cu cel care l-am facut intre noi 3,copie dupa buletinul omului care e proprietar pe certificat si cel de romania si cel de italia declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost adusa pe platforma si nu are nr.pe targa scrie ca masina a fost radiata pt a fi exportata in alt stat u.e.dar nu am fost atent ca nu e si contractul dintre firma care e trecuta pe targa si cel care e trecut pe certificatul de proprietate.am fost la r.a.r totul ok la finante dosar mi-a calculat taxa am platit mergi plateste taxe peste taxe si cand ajung la politie cu dosarul complect imi spune ca imi poate inmatricula masina deoarece nu exista un contratct de vanzare cumparare sau o factura intre firma de pe targa si omul care e trecut ca proprietar pe certificatul de proprietate care a adus masina in tara.de unde pot face rost de un contract sau ce pot face sa inscriu masina



Va Multumesc Anticipat
  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Il faci tu in italiana, nu e prima masina, cred ca sunt mii cu contracte de genul asta Very Happy
  • wbe2000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cum inmatriculez in romania omasina,ea fiind cumparata din bulgaria
Skip ads

  • tr11mad

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
te duci cu masina la Rar,obtii carte de identitate,.revizia si autentificarea!Mergi la financiar si iti stabileste taxa de inmatriculare dupa norma de poluare gasita la Rar,platesti taxa,mergi la serviciu inmatriculari cu toate actele si toate taxele platite si inmatriculezi masina.
  • crixxxti

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salutare
am cumparat 1buc.astraf 1.4 1997(vauxhall),mai am 2 luni de nr.provizorii,si apoi vreau s-o inmatriculez.As vrea sa stiu unde tre sa umblu,cat tre sa platesc cu tot ce inseamna rar+etc+etc
merci mult


ps.masina are doar servo si airbag sofer
  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
in primu rand trebuie sa te programezi la RAR telefonic,apoi cand mergi la RAR trebuie sa ai la tine brief mic,mare,contractul de vanzare cumparare(poti sa iti faci si depreciere ,iesi mai ieftin cu taxa),....apoi dupa ce termini cu rar-u trebuie sa iti intocmesti actele necesare pt inmatriculare (Dosarul,traducerrea actelor,platesti o chitanta de la cec de inmatriculare definitiva parca,trebuie platita asigurarea RCA,apoy la fisc de umblat,dupaia cu chitanta de la fisc trebuie sa mergi la trezoreire sa platesti taxa de poluare, si in cele din urma la politie cu dosarul complet si cu numerele de inmatriculare din tara de unde ai cumparat-o...Cred ca cam astea-s etapele in mare...BAFTA
  • alexutzu11

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut
am si io o problema mi am cumparat un opel vectra c din italia akum un 1 si ceva am avut asigurare rar tot la ea in italia si akum mi a expirat asigurarea am facut rost de bani si m am decis sa o inscriu da am o problema am pierdut talonu la masina dar am certificat de propietar pe numele meu original credeti ka pot sa o inscriu doar ku certificatu de proprietate ? nu ma prea pricep ajutati ma si pe mn ms
Skip ads

  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut am luat si eu un opel corsa adus din austria la timisoara ,am contact vanzare cumparare tras la xerox completat direct cu propietarul austriac. toate bune pana am descoperit ca imi lipseste DECLARATIA VAMALA de intrare in tara.stie cineva cum sa procedez?se poate rezolva daca vreo declaratie notariala...
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuie nici un fel de dovada/declaratie vamala de intrare in tara. Trebuie doar contracte de vanzare cumparare si brief-uri.
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sal, cat m-ar ajunge sa inmatriculez un opel asta G cu motor de 1600 benzina ? este din iunie 2002 fabricata si ce euro ar putea avea?
  • prea_usor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutari,
Eu de abia mi-am inmatriculat masina...si sper sa fiu de folos
Masina originara din Franta,cumparata din Germania din parc auto
Opel astra h 1.7 cdti 2006
In primul rand actele pe care le-am primit cand am cumparat.o de la fostul proprietar : talonul,factura de achizitionare din parc auto Germania-suplimentar un brief facut masinii , si neaparat un contract de vanzare cumparare intocmit la noi intre mine si fostul proprietar.
Inevitabil au fost probleme multe cu inmatricularea...asa ca in cazul in care va decideti sa achizitionati o astfel de masina luati in considerare cheltuielile suplimentare (care nu sunt deloc neglijabile) si nervii irositi la dragii nostri bugetari.
Masina a fost cumparata de mine in data de 12.02.2010,neavand bani pt inmatriculare am lasat.o pe dreapta pana acum 2 saptamani.
Eu am procedat in felul urmator :
1. Numere provizorii
acte necesare :
-cerere pt numere provizorii completate de solicitant (le luati de la politia din pipera) pt persoanele juridice trebuie stampila
-asigurare rca (trebuie sa prezentati originalul si sa lasti o copie xerox la ei)
-documente de provenienta (original + copie xerox la ei)
-document de proprietate (original + copie ) insemnand contractul de vanzare cumparare
-Contravaluare numerelor provizorii (in jur de 50 de ron)
-taxa de autorizatie numere provizorii (o platiti la posta)
-taxa autorizatie de circulatie provizorie ( o platiti la cec ori brd)
-buletinul + copie
Dupa ce faceti toate cele necesare va deplasati la pipera-gasiti un ghiseu special pt numere provizorii si le primiti pe loc.
2. RAR
La rar este destul de simplu avand in vedere ca nu se mai inmatriculeaza masini pe banda rulanta ca inainte.
Trebuie doar sa intrati la ei pe site si sa va programati,o puteti face on-line ori sunand la acest numar : 021 9672
Eu am sunat intr.o vineri la ora 9 dimineata si m-au programat in aceeasi zi la ora 12.30..iar pana la ora 13.15 totul era gata
-pentru o masina din import trebuie sa faceti urmatoarea actiune la rar : specificati persoanei care va efectueaza programarea ca doriti omologarea si certificarea autenticitatii masinii provenite din import aflata la prima inmatriculare in Romania.
acte necesare :
-Act de provenienta a masinii (talon)
-Act de identitate (buletin)
Desigur ca o sa va indrume cei de la informatii si inginerul care se ocupa de masina de plata pt rar (variaza in functie de masina) .
3. Luarea in evidenta + radierea
Eh..aici a fost o adevarata opera de arta ...risipa de nervi si de bani plus un car de noroc..sa incepem
NICIODATA sa nu faceti aceeasi greseala ca mine : cand cumparati o masina la mana a 2-a sa mergeti cu vechiul proprietar la taxe si impozite la sectorul de care apartine si apartineti sa o scoate.ti din evidenta dupa numele lui si sa o treceti pe numele vostru + ca la acelasi birou o puteti radia si reinscrie in circulatie ca fiind primul proprietar in Romania.
In cazul in care nu faceti acest lucru patiti ca mine si este o posibilitate sa nu aveti acelasi noroc.
Daca fostul proprietar figureaza cu datorii (amenzi..taxe..impozite) nu puteti inscrie masina pe numele vostru decat atunci cand vor fi achitate.
Eu nu mai vorbisem cu fostul proprietar din luna februarie,marele meu noroc este acela ca omul este serios,plus ca lucreaza ca avocat in Bucuresti si ma ajutat cu absolut toate actele Cool si nu avea nici o datorie
-Mai intai se face scoaterea din evidenta a fostului proprietar si trecerea pe proprietarul nou ( in cazul meu,sector 1..taxe si impozite in piata amzei)
-procurati fisa tip de inmatriculare de la Brigada de Politie Rutiera a Capitalei (Str. Udriste in pipera) , sau de la birourile de copiat acte din acest perimetru. completati-o prin dactilografiere folosind cartea de identitate si certificatul de inmatriculare al firmei (de preferat la un birou specializat, in perimetrul politiei)
-prezentati-va la sediul administratiei financiare de sector cu urmatoarele acte:
- Fisa de inmatriculare auto completata,
- Copie simpla fata-verso dupa cartea de identitate,
- Copie simpla dupa factura de cumparare, sau contract de vinzare cumparare,
- Declaratie de impozitare completata si stampilata (se procura formularul tip in prealabil tot de la administratia financiara cind se calculeaza si sumele ce trebuiesc varsate ca impozite si taxe pentru vehiculul in cauza),
-Neaparat cand mergeti la taxe si impozite sa aveti traduse si legalizate la notar : talonul si contractul de vanzare cumparare dintre fostul proprietar si parcul auto ori persoana de la care a achizitionat masina din strainatate.
Daca procedati ca mine si asteptati cateva luni o sa fiti amendati de cei de la taxe..deoarece masina trebuie declarata la ei in termen de 30 de zile de cand a fost introdusa in tara..indiferent daca va fi vanduta sau nu in acest interval.Eu am scapat si de aceasta amenda -undeva pe la 30 de ron si pt mine si pt fostul proprietar pt ca a stitut sa negocieze si sa tinut tare pe pozitie..renteaza sa fi avocat Twisted Evil
4. Taxa de mediu :
Pe mine ma costat 2608ron ..dar depinde de masina , la a mea avand euro 4 din 2006
Va duceti la Trezorerie (parca asa se numea) pe strada Roma langa studio martin/ori perla/ cu urmatoarele acte :
-copie buletin
-copie talon auto original + copie talon tradus legalizat
-cerere tip pe care o completati la ei
-copie carte masina scoasa de rar
- si nu mai stiu sigur daca aveti nevoie sa faceti dovada asigurarii obligatorii...dar nu ar fi rau sa aveti o copie
Dupa ce depuneti toate actele de mai sus,o sa va programeze in 2 zile ( cum a fost in cazul meu ) sa platiti taxa,si nu,nu o sa va spuna atunci cand depuneti actele cat va fi taxa.
Iar dupa cele 2 zile (va recomand sa cautati calculatoare taxa mediu pe net sa aveti o idee in mare) va duceti la ora stabilita si in camera stabilita luati actele mergeti la casierie si platiti.
5. Inmatriculare definitiva - Pasul final
Mergeti la politia din pipera cu urmatoarele acte :
-Carte de identitate cu folia de secretizare aplicata (cea de la rar)
- Fisa de inmatriculare auto cu viza administratiei financiare,
- Copie legalizata dupa factura de cumparare( nu este mereu obligatoriu,mie nu mi-au cerut..dar e bine sa o aveti)
- Originalul si copie simpla anexa de verificare tehnica a vehiculului eliberata de RAR,
- Copie rca ( minim pe 6 luni trebuie efectuat )
Am uitat sa mai specific,pana sa ajungeti la pipera cu toate actele trebuie sa platiti la cec :
- taxa pentru certificat de inmatriculare (undeva pe la 32ron)
-taxa pentru inmatriculare (52ron parca)
Neaparat sa aveti la voi placutele vechi de inmatriculare pe care trebuie sa le predati.
Veti mai plati 85ron pentru noile placute de inmatriculare ,eu atat am dat pt ca am dorit preferentiale.

Sper ca am fost clar si concis.
M-am grabit sa scriu deoarece am inceput programul la serviciu de 1 ora si nu am facut nimic decat sa compun acest post Crying or Very sad
Intr-un final a meritat chiar daca a durat aproximativ 2 saptamani.
Daca mai aveti intrebari cu cea mai mare placere o sa va raspund.
Iar inmatricularea difera de la masina la masina,conteaza si tara de provenienta,asa ca nu este batut in cuie tot ce am scris mai sus,in principiu acestia au fost pasii care i-am urmat.

O zi buna.
Skip ads

  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
in mare la fel ca si colegul
opel corsa b din 1995 luna a-2-a din germania cumparat
dotari; servodirectie,airbag sofer ,airbag pasager samd
motor c14nz-1390 cmc
nr km cat l a lasat inima sa scada 158000 in bord,restul pe drumurile din germania
luat de mine de la sighisoara cu 4000 ron
benzina 500ron am fost cu alta masina care papa
150 ron numere si contract vanzare si ce taxe mai erau
distributie si ulei+manopera 550ron
retusat rugina usa si vopsit + rugina pe la lonjeroane,sudat, schimbat,peticit vopsit 150ron
facut inainte de rar un itp-20ron(gasit pivot de schimbat,frana de serviciu nu tinea pe stanga spate,becuri pozitie arse si bec iluminare numar de inmatriculare.)(facut si noxele erau ok)
pivot 45ron
resorturi pt frana de mana 55ron
manopera 80ron
atentie mecanici 20ron
rar-1000ron(in care este inclusa deprecierea,omologarea si ce mai baga ei pe acolo)
facut programare telefonic ,programat la ora 11 terminat la ora 16(nu am dat dreptul si cine dadea intra in fata ,de aici si timpul de asteptare)
luni-de la rar ,revenire gasit noxele prea mari ,plecat fericit tinand cont ca a fost foarte cald dupa 5 ore si nu tinea frana de mana Very Happy
marti-dus la mecanici de 20ron si reglat in sfarsit frana de mana
miercuri-revenit rar fara programare vorbit baiat de bine la telefon si cost 50 ron taxa revenire-150ron fara factura ,masina impecabila Very Happy ,nu ca nu ar fii fost
taxa traduceri brief si contract de vanzare-cumparare 48 ron
joi-depunere cerere la finante pt stabilirea taxei de poluare sau ce o mai fii
vineri-taxa cec certificat de inmatriculare 37 ron,taxa la finantele locale pt.luare in evidenta ca platitor 44ron,taxa primarie 52 ron(nu mai stiu ce inseamna) si taxa numere 40 ron la politie + asigurare auto 150 ron pe 6 luni si mai dai ceva banuti pe la xerox si completat fisa de inmatriculare taxa de poluare stabilita 237 euro ,masina fiind euro2 1390cmc(adicatelea in limba romana ca in aia platim 1008 ron)
-luni 21 05 2010 ma duc la politie ,sper sa termin
rasul nu este al meu l am inprumutat dupa forum,mult succes si rabdare doritorilor je nu mai este mare amator de afaceri bune
calculat asa mai stiu eu cu vre o greseala 8200 ron adicatelea in limbaj UE 1950 euro Embarassed
deci pretul masini + restul am facut o mare afacere ,aviz amatorilor
plecat de acasa in urma discutie cu sotia ca cu tot cu inmatriculare dupa ce am studiat intens ofertele de pe piata,ca ne ajunge in jur de 5000 ron maxim masina cu tot cu taxa ,s a potrivit?
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ms domnu FERIBACI tocmai miai inbunatatit moralul..Smile)) glumeam tocmai invers.....eu am corsa B din 93 .3200ron la cumparare 220 ron acte pt numere rosi prin firma ca nu alergam eu de nebun prin timisoara...act notarial declaratie intrare in tara pe tailer ca am direct cu propitarul din austria contract si asta 50 ron....traduceri 210...al dilea rand de numere 58 +13+9+40(T 120 )...am vorbit la ploiesti cica pe la 1000 ron ma duce .si am si uitat sa o inscriu la financiar sper ca nu ma arde rau aia.....dupa rar si reeeestu revin cu detali sa vedeti cat costa o masina de 800 euro Smile.
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
apropo revin ..........am o mica floare pe parbriz ca de 1 cm.si pe lateral a fost zdrelina si e vopsita dar se vede adancitura in vopsea .mai ma duc la ploiesti la rar trec sau mai stau pt reparati?
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
incearca intai sa ti gasesti omul de la rar care se ocupa de trecut rar ul,ala om de bine daca intelegi si daca l ai gasit spunei ce probleme ai si aflii pretul corect,succes si rabdare
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Victorie astazi dupa data de 3 iunie(momentul achizitiei) si alergatura cat cuprinde(multa) azi este in 21 06 2010,am numerele la masinuta care nu sunt preferentiale,cu aceasta ocazie eu si masinuta am ajuns sa ne cunoastem mai bine Smile si in continuare sunt incantat,multa bafta si celorlalti care purced pe drumul birocratiei Romanesti Twisted Evil,din pacate inmatricularea unei masini in RO este o aventura ,o poveste de neuitat....
nr.la masina GL 08 HHA.................hahahahaha
  • prea_usor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
felicitari Very Happy mie sincer mi-a luat in total cam 1 saptamana cap coada sa inmatriculez masina cu toate birocratiile...partea cea mai naspa este ca nu te indruma nimeni unde trebuie,sau macar sa iti zica din start unde sa te duci si cu ce..fiecare iti spune din imaginatia proprie si asa ajungi sa realizezi ca trebuie sa faci altceva.
Ma rog,pt cei care isi cumpara masini sh din afara,multa rabdare Smile
toate cele bune
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vam povestit si mai sus:) despre numerele mele mia mi sa zis ca nu trebuie declaratie de inntrare in tara ....gresit.....trebuyie facuta la notariat o declaratie ca masina a fost adusa pe trailer care sa cuprinda si numarul la trailer....am facuto si pasta o asigurare taxe cec si finante. la politie la ploiesti miau retinut dosarul si actele oariginale pt ca apaream cu numere rosi pe numel;e meu pe judetul timis(cand am luat masina de la timisoara miam luat numere de acolo printro firma de intermedieri) si zic ei ca nu aveu voie pol de la timis sami dea numere.mai dureaza pana se fac verificari intre timp eu nu am numere si asigurarea care am facuto se cam duce.o sa am asigurare 14 zile si numere 30:)))(o sa fac o medie poate circul 23 cu amndoua)
.
ati mai auzit vreunu de asa ceva pana acum?
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am dat si eu declaratie pe propia raspundere ca masina a venit pe trailer de la Germania.dar la politie nu la notariat,in mod normal la notariat se da declaratia daca asa vrea politia.ei se gandesc ca tu ai furat o masina de 250 de euro din Germania si vrei sa circuli cu nr.false in Ro
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR