Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Nu inteleg de ce sunteti atat de impotriva cu o marire minora a limitei maxime si ati dat-o in alte discutii...
Eu sunt de acord cu aceasta marire a limitei, poate in acest fel se va mai fluidiza circulatia infernala din Romania...


Nu cei 10 km/h in minus sunt problema. Si cu 50 si cu 60 circulatia va fi aceeasi. Problema e in alta parte si anume la bunul simt. Oricare ar fi limitele de viteza, tot se vor gasii unii sa blocheze intersectii, sa parcheze in asa fel incat sa incurce traficul, se vor gasi si unii care vor considera ca e bine sa meraga cu 90 e un drum de 120, tinandu-te in spatele ui pe linie continua, se vor gasii vatmani care sa plece cu tranvaiul pe rosu, vei gasi intotdeauna niste gropi de ocolit si drumuri proaste etc.
Nu 10 km/h fac diferenta in astfel de cazuri. Se va circula la fel.
Daca va creste ceva, cel mai probabil va creste nr accidentelor atat in localitati cat si in afara lor.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Foarte corect ce a zis Maverick. Salut initiativa d-nei Norica Nicolai; era siiiiii mai bine daca bagau o limita MINIMA de viteza: spre ex, in oras min 40km/h, iar pe drumurile europene, min 90. Cine nu are masina care sa dezvolte macar viteza asta, sa nu incurce circulatia (inclusiv carutele). Ca mereu cand ti`e lumea mai draga, apare cate unul care merge in 3 bujii si`ti taie calea.
Intre noi fie vorba, nu am mai vazut 100km/h constant in bord de cand eram cu masina in rodaj; am viteza de croaziera 140 si niciodata n`am luat amenda pentru viteza asta. Ca scapam sau nu de amenzi.....am detector, deci oricum nu`mi puneam problema asta. Partea buna e ca acuma, pt a`ti suspenda permisul, tb sa te prinda cu minim 171km/h. Salut Politia Rutiera din masina la 169!Very Happy
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De ce comparati Bucurestiul cu toata tara ? Legea este in TARA nu in BUCURESTI !
Da, poate in Bucuresti nu se va intampla nimic, insa in restul tarii poate se va intampla si se va mai fluidiza putin traficul.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Slick a scris:De ce comparati Bucurestiul cu toata tara ? Legea este in TARA nu in BUCURESTI !
Da, poate in Bucuresti nu se va intampla nimic, insa in restul tarii poate se va intampla si se va mai fluidiza putin traficul.

Corect! Oricum, in restul tarii traficul este destul de fluid. Orase cu tragic gen Buc: Timisoara si Iasi.
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:era siiiiii mai bine daca bagau o limita MINIMA de viteza: spre ex, in oras min 40km/h, iar pe drumurile europene, min 90. Cine nu are masina care sa dezvolte macar viteza asta, sa nu incurce circulatia (inclusiv carutele).


Exista o reglementare in acest sens. Pe autostrada de exemplu viteza minima obligatorie este de 80 Km/h.
Carutele oricum nu au ce cauta potrivit legii pe drumurile nationale/europene. Ca sunt si vor fi asta-i alta treaba. Deh... politia rutiera care-si face treaba.
Nu poti restricationa dreptul nimanui de a circula daca masina corespunde d.p.d.v tehnic. In schimb il poti amenda ca merge prea incet si incurca traficul. Dar eu nu cred ca voi vedea asta vreodata in romania Laughing


alex_arhire a scris:Ca scapam sau nu de amenzi.....am detector, deci oricum nu`mi puneam problema asta. Partea buna e ca acuma, pt a`ti suspenda permisul, tb sa te prinda cu minim 171km/h. Salut Politia Rutiera din masina la 169!Very Happy



Nici detectorul nu e cine stie ce solutie decat daca ai unul f destept. Pe mine m-a luat radarul cu 157 pe A2 in plina zi si detectorul a piuit la cativa zeci de metri de radar. Probabil au tinut radarul oprit pana in ultimul moment... Ce sa mai franezi... Acum nu-l mai am ca mi-au spart niste baieti draguti masina si l-au furat.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca e o mare prostie. Din nou se trezeste parlamentarul roman din somn. Mai bine dormea in continuare...
In toata Europa limitele de viteza sunt de 50 km/h in localitate, si 100km/h in afara.
Problema tot nerezolvata ramane, pentru ca acolo unde crede un primar, sau un sef de politie, ca e loc de o amenda mica, tot va pune limitare la 30 km/h pe ditai bulevardul mai lat decat o autostrada.
Sa nu uitam ca suport legislativ pentru a putea mari limita de viteza pe anumite tronsoane de drum este. Dar daca ar mari limita autoritatile locale, cum si-ar mai face capetele de creta norma?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR