Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • georgex

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
detin un opel corsa,recent achizitionat si ca orice nou posesor am incercat sa rezolv niste lucruri care,in viziunea mea(si datorita documentantarii de pe site) imbunatatesc starea ei tehnica. aveam un senzor de schimbat,si daca tot ajungeam la service,am tinut neaparat sa curat clapeta de acceleratie si valva EGR . duminica trecuta,ma gandeam unde anume sa ma duc..si brusc decid,trebuie sa sun la DanDon sa intreb cam cat m-ar costa aceste 3 lucruri. drept urmare iau numarului sefului de service de pe internet si sun...
a raspuns un tip,Valentin,mi-am cerut politicos scuze,si l-am intrebat in 20 secunde cam cat m-ar costa manopera la schimbat senzor ulei,curatat clapeta acceleratie si valva EGR...
foarte nonsalant mi-a spus ca senzorul ma costa 10 lei sa-l schimb,iar cu tot cu curatarea clapetei si valvei nu are cum sa ma duca la mai mult de 100 lei.
fericit k am gasit rapid un service bun (tot de pe forum stiu de el) si ieftin,ma programez a doua zi dimineata...
am ajuns acolo,am vorbit cu Valentin,am asteptat cca 15-20 min,si intr-un final apare un mecanic care imi schimba radip senzorul nu inainte sa imi vada presiunea de la ulei...apoi scoare capacul negru sub care e clapeta si incepe sa pulverizeze cu un spray in interiorul acesteia.
D-nul Dan Ciucureanu a facut un post legat in totalitate de curatarea clapetei din care eu am inteles ca aceasta clapeta se demonteaza de acolo,nu se curata pe loc.
cand l-am intrebat pe mecanic mi-a spus k nu e cazul ca ea sa fie demontata neaparat pentru curatare...n-am insistat prea mult si l-am lasat sa continue.
dupa circa 5 minute in care m-a pus sa pun contactul si sa apas pe pedala de acceleratie,mesterul isi terminase treaba.
apare si Valentin,ne uitam putin la masina dupa care imi spune ca valva EGR nu se poate curata deoarece nu poate fi demontata...imi arata acolo nu stiu ce piesa de care e prinsa valva si din cauza careia nu poate fi scoasa si inchide capota...
cu nervii intinsi la maxim inca de cand am ajuns acolo pentru ca am reusit sa fac din Berceni pana in cartierul Tei,3 ore in traficul de luni dimineata,si de-a dreptul dezamagit de modul in care puneau problema domnii de la service,l-am rugat pe Valentin sa-mi spuna cat le datorez pentru serviciile prestate:
-100
-100 de mii de lei?
-nu,100 de roni
-pai ieri la telefon ati spus ca nu are cum sa ma duca la mai mult de 100 toata treaba,iar acum plec cu clapeta curatata superficial si cu valva necuratata si tot 100 lei platesc?
-pai stati ca v-am luat si presiunea la ulei
ramanand fara replica,platesc cei 100 si plec,gandindu-ma pe drumul lung de intoarcere ca a trebuit sa conduc in Bucuresti minim 4 ore (dus-intors) doar ca sa fiu expediat in 20 min de un mecanic si un sef de service care m-au taxat dublu cred,in urma unor solicitari zic eu nu majore si intr-un final nerezolvate...

a mai fost cineva pana acum la DanDon Service?
daca da,cu voi cum s-au purtat?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai bine mergeai la Intilniri la Polivalenta, poate gaseai pe cineva sa te ajute? Alta idee ar fi sa vezi care din Bucuresti are scule si a curatat. Il contactezi pm si cu 100lei manopera sigur iti face treaba cum am dat eu in posturi. Tu cumperi cirpe (haine SH), carbusolv, garnituri EGR si el vine cu sculele in miini dibace.
  • georgex

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Trebuia sa ma pun mai bine in tema cu intalnirile,poate asa eram mai castigat,oricum treaba cu service-ul a fost o experientade viata...cand e urmatoarea intalnire la Polivalenta,sau cum aflu?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Joi seara dupa 18 la Polivalenta, saptamanal
Skip ads

  • georgex

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
perfect,voi fii acolo!
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vino tata la intalnire si vei primi sfaturi(nr de tel+recomandari de mecanici seriosi+aprovizionare piese si consumabile opel ieftin)
Pe deasupre vei intalni o serie de oameni prietenosi care stiu cum sa intretina o atmosfera placuta intre opelisti(corsari etc......si eu tot corsar sunt)
  • georgex

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cu siguranta o sa vin,sunt satul de cei care se dau mecanici de lux Smile
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu uita joi incepand cu ora 18:00 la polivalenta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR