Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ajutor oameni buni! astazi, dupa o ploaie de 2 zile, am constatat ca la picioarele soferului este o balta sanatoasa! De unde sa fie? Stie cineva cam de unde poate picura? Chederul e in stare buna!


Ultima modificare facuta de andei la Sam 07 Mai, 2005 9:00 pm
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vezi pe la aerisire. poate pe acolo
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
poate a curs pe filtru de polen??
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
verifica poate s-au infundat scurgerile compartimentului de aerisire (se mai depun tot felul de mizerii-frunze...), ca sa iti faci o idee la ce ma refer compartimentul cu pricina este situat intre compartimentul motor si cel interior sub grila de aerisire din dreptul stergatorului de parbriz...
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
and(r)ei: vezi ca mai sint topicuri pe tema asta. prima data verifici scurgerea compartimentului de aerisire, cum s-a spus mai sus. daca e in regula verifici si locul in care trec prin peretele frontal tevile caloriferelor. garniturile pot fi mincate de timp si caldura si sa intre apa pe acolo.
daca a fost o ploaie crunta, e posibil ca scurgerea pur si simplu sa nu faca faca debitului apei strinse si atunci sa intre pe la ventilator (aerisire), fara ca masina sa aiba vreo problema.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Daca nici asta nu e si cumva ai mai trecut si prin lacuri urc-o pe o rampa si vezi daca nu cumva ai ceva gaurele in pedalier Smile
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sezran>> sincer am mai cautat topicuri pe tema asta dar nu am gasit! te rog sa-mi dai un link spre aceasta discutie!
Arthurro>> masina nu a circulat pe timpul asta ploios care sper ca a trecut!

Intr-adevar in acel compartiment de aerisire erau ceva frunze si mal iar furtunul ala mai gros de cauciuc (din mijlocul compartimentului) era plin de gunoaie. Am curatat totul, inclusiv acel furtun de cauciuc.
Am observat de asemenea ca la imbinarea dintre parbriz si acel plastic (cel cu stergatoarele) este un cheder care nu este intr-o stare foarte buna si mi se pare ca este un pic desprins. Dar analizand traseul apei prin acel loc, am vazut ca apa urmeaza un traseu normal adica ajunge in compartiment si prin acea gaura laterala da in final afara. Este posibil sa aiba totusi o legatura cu apa care intra in intrior??
Precizez ca s-a strans o cantitate impresionabila de apa si nici pana la aceasta data nu s-a uscat tinand cont ca am ridicat mocheta si acel burete si am introdus un obiect sub ele pentru a avea aerisire.
Voi face astazi cateva poze cu acel loc desprins despre care vorbeam!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in masina nu o sa se usuce niciodata. scoate mocheta si buretele si lasa-le 3 zile la soare (asta dupa ce storci buretii cit poti tu de bine). la mine atit a durat sa usuc buretii. numai gasesc topicurile vechi. si au fost mai multe..... or fi sterse/arhivate.
Skip ads

  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Azi dimineata am avut din nou aceeasi surpriza neplacuta! Era apa de 4 cm in masina!!!! NU INTELEG!!!! pe unde curge??????
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Oare pe aici curge??
http://www.angelfire.com/on3/onyx20
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Merita sa incerci sa stropesti masina cu apa si sa incerci sa te uti in masina sa vezi pe unde intra apa, din cate observ in poza portiunea este cea de la baza parbrizului insa nu im dau seama daca este perforata...
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
chederul pare dezlipit, deci si pe acolo intra ceva apa
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai verificat furtunul de scurgere, verifica si oala in care sta ventilatorul. s-ar putea sa nu mai fie etansa "imbinarea" dintre ea si compartimentul in care se stringe apa. toarna apa cu sticla in compartimentul de colectare si vezi daca intra la ventilator. daca da, putin silicon rezolva problema asta. merita sa verifici si tevile caloriferului. tot cu silicon rezolvi si acolo (ceva mai mult, chin mai mult - pozitie incomoda).
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
virgil a scris:chederul pare dezlipit, deci si pe acolo intra ceva apa


daca este asa cum zici tu, parerea mea este ca pe unde patrundea apa ar fi trebuit sa fie aburita zona chiar langa cheder
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am desfacut astazi cele doua plastice adica cel de sub capota si cel de langa parbriz care se vede in imagine! Tot nu mi-am dat seama pe unde intra apa! Daca intra pe langa chederul ala dezlipit, ajunge in final tot in zona de colectare si apoi afara. Pe la aeroterma nu vad urme de apa si nu vad cum ar ajunge apa acolo decat daca a curs pe filtru de polen.
Tevile caloriferului sunt mult prea jos (sub caseta de directie)si nu prea cred ca pe acolo intra apa pt. ca masina nu a circulat pe ploaie!
Sezran> maine o sa fac proba despre care ai zis!

E posibil totusi ca apa sa ajunga in masina dupa ce a parasit compartimentul de colectare? Adica printr-o spartura (daca exista) dintre habitaclu si aparatoarea aripii?... adica exact pe traseul apei evacuate sa fie o gaura ce da in interior????
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si la mine tot sub caseta de directie sint tevile de la calorifer. si totusi pe acolo imi intra o gramada de apa. tot ce se scurgea pe furtunul ala gros cobora pe perete si intra pe la tevi. ma rog, nu chiar tot, dar o mare parte. cind faci testul ala, baga capul sub bord si pune pe altcineva sa toarne apa. sa te uiti cu atentie daca nu intra apa prin zona tevilor. eventual baga mina acolo sa vezi daca simti umezeala. e o pozitie grea si o sa te chinui ceva.
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am scos si buretele ala si am fost uimit de cata apa a putut sa adune. L-am lasat la uscat.
Sunt curios de data asta cata apa se aduna (azi ploua)! Si nu e o ploaie torentiala!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
incearca sa storci cit poti de mult din el, altfel o sa astepti mult si bine sa se usuce.
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Lumeeeee am scapat de apaaaa!!! Am gasit unde era problema!! Pe unde credeti?? Era ultimul loc la care ma puteam astepta!! Noroc de un baiat de aici de pe forum care mi-a zis: "Ma dar pe la trapa te-ai uitat??" "pe la trapa???" zic eu foarte mirat!
Uite ca pe la trapa curgea nenorocita aia de apa! Eu n-am stiut ca si trapa are o zona de colectare care bine-nteles ca se mai si infunda. Am luat o sarmulita, asa pe ploaie (ca m-am udat tot) si am bagat-o in orificiul cu pricina si sa vezi minune... flioshc!! a disparut apa din acea zona!
Sunt curios maine daca mai vad picior de picatura de apa.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai daca ti-a intrat pe la trapa nu ti-a udat si scaunele????
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR