Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florin88849

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut !am o mare problema la corsa mea:cum ploua un pic mai serios afara ,pe locul soferului,jos ,pe pedalier,totul e plin de apa .nu va mai spun ce miros oribil de apa statuta e in masina. in vara nu prea am avut probleme,pt ca se usca repede,dar ce-i fac acum ca a venit frigul? mentionez ca masina e din 2002,are trapa,4 usi.am incercat la recomandarea cuiva sa sa curat scurgerile trapei,dar nu cred ca de acolo ar fi problema pt ca nu era nimic pe scurgere(sirma pe care am introdus-o pe scurgere a mers relativ foarte usor)ma puteti ajuta cu ceva sfaturi,de unde e problema?va multumesc anticipat !
Skip ads

  • grosu29

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine s-a intmplat o data sa-mi curga apa pe la pedalier...dupa ce cu o seara inainte plouase.La mine s-a rezolvat destul de repede...in compartimentul motor sunt doua scurgeri undeva in spatele motorului acoperite cu un capac de cauciuc...dupa ce ridici capacul probabil o sa vezi ca e plin de frunze, crengute..etc...curata bine cele 2 scurgeri si probabil o sa rezolvi problema
  • b99kao

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ai masina de noua daca nu s-ar putea ca fostu propietar sa ii fi schimbat parbrizu si sa nu ii fi pus garnitura la parbriz cum trebuie
  • florin88849

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
masina nu o am de noua,dar daca un aare garnitura pusa ,nu trebuia sa intre apa si in partea pasagerului?
Skip ads

  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
garnitura parbriz = silicon special (de culoare neagra, in general)....
  • FLORIN_F

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu am aceeasi problema.Ieri a plouat toata ziua,cand am vrut sa plec cu masina la demaraj m-a umplut de apa,cursa din.....lampa de iluminare interior!am desfacut lampa si era o groaza de apa in interior sua pe tapiserie.Sa fie oare de la parbriz? Cu respect.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut fratilor!
Aceeasi problema am avut-o si eu...nu era de la gaurile de evacuare a apei,ci de la o gaarnitura ce ducea fix sub pedalier,aia a fost largita de desteptii care au pus inchiderea si alarma pe masina,astfel imi intra apa pe langa fir,se scurgea pe pedala de ambreaj si in masina pe covoras era plina...sfatul meu,deschideti capota,curatati totul sub stergatoare,aici tre sa dati jos motorasele si bidonul cu lichid ptr parbriz,apoi luati o galeata cu apa si turnati acolo...intrati in masina in timp ce se toarna galeata si uitati0va pe unde era de obicei apa.gasiti locul pe unde intri si ..bagati silicon la greu...asta e...nimik nu-i perfect! mult succes!la mine a mers..si tine..inca Wink)
  • mg77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De fiecare data cand duc masina la spalat imi intra apa in portbagaj pe partea dreapta, dar cand ploua, chiar torential, nu intra deloc.
Este destul de enervant.
S-am mai confruntat cineva cu o asemenea problema?
Cineva imi spunea ca este posibil sa-mi intre din cauza presiunii apei de la spalatorie, sa se deformeze chederul.
Masina are trei ani jumatate, exclus cheder imbatranit.
Sugestii?
Skip ads

  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mie imi curge in portbagaj cand ploua, pe partea stanga. se prelinge pana jos, dupa care mocheta absoarbe la greu, si se intinde pe un sfert de portbagaj. nu prea imi pot da seama pe unde sa ma uit; multi ziceau ca ar fi de la geam, da' pe sus nu e ud... masina e in 3 usi.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
topicul asta imi aduce aminte de dacie ..... Smile
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mg77 a scris:Sugestii?


Sunt niste materiale izolante pentru geamuri, tip banda izoliera. Aplica pe hayon, unde "calca" acel cheder.
La mine a mers, si am masina din acelasi an. De la presiunea apei apar stropii de apa.

Mocheta umeda poate insemna condens. Daca o dai jos, sunt niste capacele din cauciuc sau plastic, pentru aerisire.
  • nutz_nutz

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
v4li0 a scris:mie imi curge in portbagaj cand ploua, pe partea stanga. se prelinge pana jos, dupa care mocheta absoarbe la greu, si se intinde pe un sfert de portbagaj. nu prea imi pot da seama pe unde sa ma uit; multi ziceau ca ar fi de la geam, da' pe sus nu e ud... masina e in 3 usi.



salut. am si eu aceeasi problema cu apa. cand ploua gasesc uda tare mocheta in partea stanga. spune-mi te rog daca ai gasit cauza problemei?
Skip ads

  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu am apucat sa o duc in service pentru treaba asta, am avut-o pentru schimbarea portierei, vopsit... alte alea.
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si mie imi intra apa in portbagaj....se prelinge de pe stalpi in interior....cred k este de la turela k pe acolo trece si futunul ala de la tava turelei....furtunul nu e infundat...se poate schimba doar garnitura de la turela?...
  • heni

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si mie imi intra apa pe linga chederul de la gemuletul din spate.cel de linga usa spate.
cum pot remedia?
help! Sad
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pai daca stii pe unde intra... schimba chederul. la noi e problema ca inca nu am depistat pe unde intra apa.
  • heni

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da dar cum demontez geamul?
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mg77 a scris:De fiecare data cand duc masina la spalat imi intra apa in portbagaj pe partea dreapta, dar cand ploua, chiar torential, nu intra deloc.
Este destul de enervant.
S-am mai confruntat cineva cu o asemenea problema?
Cineva imi spunea ca este posibil sa-mi intre din cauza presiunii apei de la spalatorie, sa se deformeze chederul.
Masina are trei ani jumatate, exclus cheder imbatranit.
Sugestii?


Vezi ca am avut si io aceeasi problema si era de la stopuri, am desfacut o gramada de plastice pana sa-mi dau seama, este o garnitura de buret cauciucat care posibil sa nu calce bine pe gaura de trecere a firului, la mine era indoit si se scurgea apa pe fir in portbagaj cand plua afara si era toata partea din dreapta uda in colt jos....
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
imi intra apa in portbagaj cred k pe la turela...ce sa fac cum sa izolez turela ?...nu silicon k nu tine....am incercat....altceva va rog frumos
  • potbal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
De vreo doua luni imi intra apa in portbagaj, pe ambele laterale, dupa o ploaie mocheta din portbagaj este uda. Am pus silicon pe la geamurile mici de pe lateral din spate (mentionez ca este o vectra BII, Hatchback), deoarece am crezut ca pe acolo intra apa, dar intra la fel de multa apa.
Aveti vreo idee pe unde ar mai putea intra apa?
Multam si astept sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR