Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa vezi daca nu este cumva pe la stopuri sa fie mancata garnitura ca am patit si eu pe la partea dreapta si era varza garnitura....si intra apa cu galeata cand ploua
Skip ads

  • potbal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
deliric a scris:incearca sa vezi daca nu este cumva pe la stopuri sa fie mancata garnitura ca am patit si eu pe la partea dreapta si era varza garnitura....si intra apa cu galeata cand ploua


multam de informatie
O sa incerc sa vad, o sa dau cu silicon. Sau se gasesc garnituri de cumparat?
  • coman marius adrian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la corsa c sigur apa din portbagaj vine pe garnitura de la stopuri. poti verifica cu portbagajul deschis si cu o sticla de apa .
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare la toti membrii club opel

Am nevoie de parerile si ajutorul vostru. Sunt posesorul unui opel corsa c din 2001, benzina, z10xe, 3 usi.

am observat ca de ceva vreme picura apa de sub bord, mai exact la sofer, in partea stanga putin mai la stanga de pedala de ambreiaj. apa se prelinge pana la covoras. Am pus mana sub bord si se simtea cateva picaturi de apa dar nu stiu de unde vin! am observat ca aceste picaturi apar doar pe timp ploios, presupunand initial ca este fisurat radiatorul de incalzire dar nu a fost asa. Am fost intr-un service si mecanicul a zis ca el nu isi poate inchipuii de unde vine apa asta.....
daca a mai patit cineva la fel rog din tot sufletul sa imi spuna si mie ce cauze au fost si cum s-au remediat

cu speranta ca ma veti putea ajuta va MULTUMESC ANTICIPAT!

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sub stergatoare sunt 2 capace (patrate) pe unde curge apa, daca alea sunt infundate de la mizerie atunci apa nu mai curge pe acolo, incearca sa verifici sa nu fie infundate.
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sincer.....eu nu vad acele 2 capace............

daca te rog, poti sa imi explici mai amanuntit?


stima
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat


Cele 2 incercuite cu rosu. Daca sunt infundate pui pe cineva sa toarne apa de sus (in stanga si dreapta de tot) si tu cureti frumos si cu grija ca sa nu le rupi.

O alta posibilitate e sa fi schimbat parbrizul si nu ti l-au lipit cum trebuie.
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
acele locasuri le-am curatat! nu erau foarte murdare dar tot intra apa

parbrizul pare cel original. dupa cum arata chederul nu se pare a fi umblat la el...

am incercat sa vad sub servo frana daca nu cumva este vreo fisura acolo dar nu prea este acces acolo....

chiar nu stiu ce sa ma mai fac......

merci mult bubu....

daca mai ai vreo idee te rog HELP MI
Skip ads

  • lau1970

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
exista un tablou negru unde sun treleele. vezi ca pe acolo intra apa si trebuie sa strangi suruburile si mie imi ploua pe acolo
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tabloul de sigurante si relee din punctul meu de vedere este pozitionat ca sa fie ferit de socuri si umezeala.....nu stiu pe unde zici tu
te rog fi mai explicit!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ala cum te uiti in dreapta recipientului cu lichid de parbriz?
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
acum merg sa verific..revin cu un raspuns in 5 minute

da doamne sa fie ala!

merci muuuult
Skip ads

  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Shocked m-am uitat cu atentie si am bagat mana pana in spate si am scos mal de acolo
es pare ca de acolo este....din cate am observat ii lipseste si un surub
acum nu pot sa fac altceva decat sa astept pt ca nu am acea surubelnita tip tors care imi trebuie la strangerea suruburilor si mai ales ca la noapte plec la cluj
maine cand ma intorc incerc sa rezolv problema si am sa postez din nou ca sa ajutam si alti membrii care intampina problema asta.....
bubu iti multumesc mult.....STIMA
promit ca am sa postez toti pasii care ii urmez pe parcursul remedierii problemei
Smile
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
lau scz........multzam fain si tie!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Fa poze si incearca sa faci ca un fel de tutorial, mult spor la scos malul ala, pune apa multa. Dupa o sa poti schimba si filtrul de habitaclu pentru ca sigur este si ala imbacsit cu apa si cand o sa ploua o sa ti se abureasca mai repede geamurile. Vezi tu cand ai timp cat e de murdar.

Pui pe cineva sa toarne apa si tu tii acolo de acele 2 capace si dai drumul cand e mai multa apa ca sa iasa mizeria, o sa vezi ca iese mult mal.
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Si mie imi curge apa in habitaclu cand ploua si am descoperit de unde e vine.

Urmatoare zi dupa ce a ploua, afara fiind frumos am vrut sa plec undeva cu masina, inainte sa plec de acasa am dat prin balcon de un bidon de 5 l de lichid de parbriz si cum nu stiam daca am sau nu am zis sa fac plinu la rezervorul de lichid.

Am ridicat capota, am pus piswaiserul in rezervor si in timp ce faceam plinul am observat ca pe capacul de la tabloul de sigurante si relee era adunata apa in adancitura aia de pe el dar am zis ca nu e bai ca oricum o sa curga jos la prima groapa.

Am plecat cu masina incet si cand am accelerat-o mai tare am simtit cum se prelinge ceva rece pe piciorul stang prin soson in soseta, am tras pe dreapta si m-am uitat sa vad ce e. Surpriza mare, era apa si nu lichid ca ma gandeam ca am dat pe alaturi si poate a curs pe undeva. Am ridicat capota si am vazut ca apa aia adunata pe capac se prelinsese in spate spre habitaclu.

Pe unde a intrat nu am descoperit inca dar cred ca saracia aia de garnitura de cauciuc care etanseaza tabloul de sigurante de caroserie ori a imbatranit si a crapat ori din cauza drumurilor bune pe care le are tara asta s-a miscat pana a cedat pe undeva.

Cand s-o mai incalzi pe afara o sa desfac tabloul sa vad pe unde e buba, pana atunci cand ploua am grija sa plec incet si apoi sa franez brusc ca sa curga jos apa de pe capac apoi nu mai am treaba.

O sa revin cu poze si tot tacamul.

Drum uscat si vant din spate
  • BAMBUSACHE

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut...daca nu ai rezolvat problema intre timp vezi ca s-ar putea pe acolo pe unde trece cablu care deschide capota din interior....are o garnitura din cauciuc...pe care mie cei care mi-au montat subwoofer-ul au gaurit-o si acum luam apa de fiecare data cand o spalam...
rezolvarea:putin exercitiu de contorsionism si mult silicon...vad ca tine inca
sper sa te ajute.bafta
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu.....
cauta putin mai in urma si ai sa gasesti topicul meu
solutia mi-a dat-o bubufam membru club opel......
daca stai in fata motorului, in partea derapta langa bidonasul in care pui lichidul de parbriz este un compartiment pentru relee, adica o cutie neagra de plastic care face legatura intre tabloul de sigurante si interiorul habitaclului. Aceasta cutie are o garnitura de cauciuc care de obicei se uzeaza si la o plecare putin mai tare de pe loc aapa se prelinge in interior.dar te asigur ca problema este de acolo.
spor la reparat
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@ florinmartoiu spune mi te rog daca de la data ultimului tau post (7 aprilie) ai remediat problema cu scurgerea de apa...am si eu aceasi problema...baga apa pe la pedale in timpul demarajului si e stanjenitor pe timp de ploaie.eu deasemenea banuiesc k se scurge pe la imbinarea cutiei de relee cu caroseria dar nu sunt sigur de acea intreb k sa stiu dak e greu sa ajungi la cutia cea neagra in scopul etansierii cu silicon.multumesc anticipat
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare
din pacate de atunci nu am reusit sa remediez problema.....stiti cum este cu serviciul.......
eu as vrea sa imi rezolv cat mai curand problema pentru ca este chiar stresant......
sunt convins ca pe la acea cutie unde sunt releele se prelinge apa in habitaclu mai ales ca la mine se vede ca ii lipseste capacului un surub si se vede si garnitura ca este "coapta"
cand am sa desfac acolo o sa postez......

Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR