Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectra kid

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Opel Vectra A
Cand ploua sau spal masina imi intra apa in portbagajul masinii. Am observat ca santul pe care este aplicat kedder-ul se incarca cu apa si da pe afara . Tre sa schimb kedder-ul sau e din alta cauza pt ca eu cred ca nu s-ar schimba cu nimic situatia.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@vectra kid am adaugat aici postul tau,iti recomand sa citesti paginile anterioare din acest subiect si sa fii mai atent la deschiderea noilor subiecte in viitor.
Bine ai venit pe ClubOpel.com! Wink
  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
probleme opel vectra B, hatchback... de-o parte si de alta a portbagajului am o pelicula de apa (in zona stopurilor) de la care mi se umezeste o buna parte din mocheta... In prima faza am crezut ca se infiltreaza pe undeva pe la stopuri, dar le-am dat jos si m-am uitat atent prin jur si nu am descoperit nimic. Ma gandesc sa nu cumva sa se prelinga prin zona gemuletului mic din spate (pe la cheder).

Daca cineva ma poate ajuta, as fi recunoscator.
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut am si eu aceeasi pb ca si florin m
acolo la lampa de iluminare astra g mi s-a umplut de apa
cand demarez ma uda si nu imi place sa fiu umed.
poate maine reusesc sa ma uit mai atent pls helppppppppppp

FLORIN_F a scris:Salut.
Si eu am aceeasi problema.Ieri a plouat toata ziua,cand am vrut sa plec cu masina la demaraj m-a umplut de apa,cursa din.....lampa de iluminare interior!am desfacut lampa si era o groaza de apa in interior sua pe tapiserie.Sa fie oare de la parbriz? Cu respect.

Skip ads

  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema apei in portbagaj la opel vectra B hatchback si sper sa le fie de ajutor si altora solutia mea Very Happy
Se pare ca apa se infiltra pe langa cele 2 gemulete din spate. Acestea sunt prinse in 7 suruburi si au o garnitura care strange pe caroserie si izoleaza. In timp garnitura aceea sa aplatizat, iar apa intra in voie... Am cumparat din supermarket o garnitura ce se pune pe acasa pe la geamuri/usi si am inlocuito pe cea veche, iar acum totul este floare la ureche (trebuie cam 2m de garnitura per geam).

P.S. eu am pus silicon pe garnitura ca sa se lipeasca si de caroserie:D
  • chiselita

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2003 T98DR11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sad(aceeasi problema o am si eu imi intra apa in partea stanga...pana acum nu mi'a intrat apa deloc si de la un timp knd ploaie intra apa foarte multa...dar io cred ca pe la garnitura de la parbriz ca mam uitat eu cata asa si garnitura aia era scoasa si cand mam uitat la ea avea rugina pe ea cred ca, cum curgea apa pe langa ea a ruginit...ce ziceti voi ii posibil sa intre apa pe acolo si sa ajunga pana joc la pedalier:(((?
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru un Opel Corsa D are cineva idee pe unde poate intra apa pe mocheta in spatele soferului? Parca nici nu se mai usuca in ultima vreme, a inceput sa faca si mucegai... Am inceput sa ma gandesc daca nu o intra cumva condensul de la aer conditionat desi nu vad cum.
Am lasat-o sa se prafuiasca si n-am vazut urme pe jos pe la tocul usii. Am fost si la spalatorie si tot nu am vazut nimic...
Multumesc!
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am gasit pe unde intra apa. eu am un parasolar care se pune pe exterior.
datorita lui ramanea spatiu pe la cheder usi. cum vremea e schimbatoare si dupa soare vine ploaie, apa s-a prelins pe parasolar. asta e una din cauze. cred ca mai intra si pe la parbriz
Skip ads

  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra F Caravan...si de vreo luna a inceput sa ma trezesc la fiecare ploaie cu apa in portbagaj sub mocheta...din cate am observat eu mai mult ca sigur mi se infiltreaza pe la chederul de la ultimele doua geamuri laterale care sunt deasupra portbagajului, si se prelinge pana in portbagaj...
Ce solutie imi recomandati...relativ acceptabila ca pret...pentru ca banuiesc ca schimbatul chederului ma ajunge destul de mult cu tot cu manopera...
Cum sa procedez? Nici macar nu stiu cum se pot da jos acele geamuri pentru a rezolva problema... Oare?
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am revenit cu problema mea...s-ar parea ca apa nu intra in masina pe la geamurile laterale spate ci se infiltreaza pe langa acele 2 "bare" de pe cupola masinii, asezate stanga respectiv dreapta cupolei pe exterior(care au model caravan stiu despre care e vorba - nu stiu cu sa le numesc). Intrebarea ramane aceeasi...cum rezolv problema? Se infiltreaza pe la ele, si se prelinge pe sub aparatorile de plastic ce tin tapiteria cupolei, pana imi ajunge apa in portbagaj sub mocheta...deci intra ceva apa...si ma dispera...mocheta prinde un miros urat inclusiv mucegai...
Solutii?
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Demontezi, bagi silicon pentru apa (incolor, transparent cum vrei sa-i spui, folosit la lipirea sticlei, silicon pentru acvarii) ca e cel mai bun si nici nu mucegaieste si apoi montezi la loc smecheria.

Alte solutii nu sunt.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Intrebarea e...cum pot demonta acele bare de portbagaj sa rezolv problema? M-am uitat putin si pare destul de complicat...Oare trebuie sa dau jos plafonul?
Skip ads

  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Problema similara cu Merutzu. Opel Vectra B, caroserie Hatchback, apa in portbagaj la fiecare ploaie serioasa, in zona stopurilor. La spalatorie nu sunt probleme. Am izolat cu chit siliconic garniturile stopurilor, degeaba. In partea stanga intra apa cel mai repede si cea mai multa. O alta nedumerire, gasesc apa si in locasul boltului din mijloc, unde se inchide hayonul. Sa intre pe la garnitura stergatorului, desi a fost siliconata si aceea ? Am verificat si gemuletele mici, triunghiulare si acolo nu sunt probleme. Putin ajutor...
Multumesc anticipat.
  • eolloe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am o Zafira B din 2007.

De doua saptamani, de cand cu ploile astea zilnice si minunate, am observat ca am niste apa pe ruloul de la porbagaj. Intai in stanga. Apoi in dreapta.

Am prins momentul si, in timpul unei ploi sanatoase, am vazut ca picura de pe hayon, exact la imbinarea dintre masca de plastic centrala cu cele doua masti laterale. Am sters mizeria adunata in nervurile chederului, am incercat sa il reasez dar la inca doua ploi dupa a curs iar.

Am senzatia ca hayonul nu mai calca cum trebuie pe chedere si asta din doua motive:

1. Se pare ca are un joc in axul balamalelor.
2. Chederul pare presat in zonele respective mai mult decat in portiunile verticale sau in partea de jos.

Acum, intrebarile mele sunt urmatoarele: A mai patit cineva lucrul asta? A reusit sa il remedieze in vr-un fel?

Trebuie sa va spun ca sunt primul proprietar al masinii si nu a fost lovita niciodata. Spatiul intre hayon si caroserie nu este diferit in partea stanga fata de cel din partea dreapta.

Inainte de a schimba chederul voi incerca sa adaug o banda de cauciuc pe hayon(cum am vazut ca a recomandat cineva la o Vectra) si sa schimb bolturile de la balamale.
  • eolloe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am reusit si mi-am dat seama!

Dupa o ploaie sanatoasa am scos masca din partea de sus a hayonului si am observat pe unde intra: Pe la stopul central de frana.

S-a rezolvat cu niste silicon.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR