Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
io nu pot mai devreme de 9 -9:30
sper sa te mai gasesc ca singur nu cred ca ma descurc
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai cred ca ne vedem acolo.
Daca nu te descurci, suna-ma la 0722.238.381

LE (7:30): Plec spre institutul ala. Iata locatia, din cate imi dau eu seama:

Daca am gresit, sa ma corectati.

LLE (8:30): Am nimerit din prima, este ca mai sus, doar ca se intra vreo 20m pe C-tin Caracas.
Am fost la Fisier:
- Vreau sa donez sange, pentru o persoana anume
- Ati avut vreodata boli precum TBC, hepatita...
- Cand eram mic, am avut hepatita A
- Nu puteti dona sange, ne pare rau
- Haideti doamna, pentru hepatita A stiti ca nu este nici un pericol
- Aduceti adeverinta cum ca ati avut hepatita A si nu alta

Deci SE POATE. Peste vreo ora ma duc iar si nu mai declar nimic.
Nu am de unde sa scot acum adeverinta aia, nu sunt bucurestean de origine.
Ne vedem aici.

LLLE (9:30): Am vrut sa fac o romanisma.
Dar cand a trebuit sa dau cu batzul "Declar pe propria raspundere", am zis sa discut cu tanti doctora. Care de data asta mi-a zis ca nu accepta nici o forma de hepatita, testul respectiv costa (3oo lei) si e risc mare ca sangele sa fie refuzat, deci aruncat.
Acum stau pe bancuta, cu stefanLCS.
Mai studiez problema.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
maine merge cineva?
  • proksch

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!

Stiu ca subiectul este off-topic (fata de orientarea forumului), insa vazand anuntul colegului nostru din oct-noi/2007, vreau sa va rog si eu frumos ca, in limita timpului de dinaintea sarbatorilor, sa il ajutati pe tatal meu prin donarea de sange cat mai curand posibil.

Anuntul se adreseaza celor care se vor afla in Bucuresti in perioada imediat urmatoare (nu conteaza localitatea de domiciliu) si doresc sa faca o fapta buna.

Pe 6 decembrie l-am internat de urgenta pe tatal meu la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti (fostul Spitalul Municipal Bucuresti) cu hemoragie interna (digestiva superioara) dublata de atac vascular cerebral cu hemipareza stanga, avand hemoglobina 5 (fata de un minim de 13).

Chiar de a doua zi am donat sange toti membrii familiei si apropiatii (din pacate, nu mai suntem multi la numar, cel putin nu apti pentru a dona) pentru a-i face transfuzie. Din pacate, sangele care i-a fost "transfuzat" s-a pierdut prin hemoragie, astfel incat astazi hemoglobina nu depaseste 5.9, astfel incat mi s-a cerut in continuare sa aduc dovezi de donatori.

De aceea va rog pe cei care aveti posibilitatea de a dona in cursul zilei de 24 decembrie, sa o faceti pentru PROKSCH DANIEL, internal la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, sectia Neurologie.

Reiau aici detaliile pe care trebuie sa le aveti in vedere (scuze pt copy/paste):

- Sangele se doneaza la Institutul de Hematologie (Strada Dr. Felix - in spate la pasajul Victoria)
- Programul pentru donatii este 8 - 11 AM - inclusiv sambata (tot intre 8-11 AM)
- Neaparat cei care donati sa fiti atenti va rog frumos sa se noteze exact in numele cui se face donatia si locul unde este internat - PROKSCH DANIEL - SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA BUCURESTI (este foarte important!)
- Nu trebuie sa consumati alcool cu 48 ore inainte
- DUPA CE SE DONEAZA TREBUIE MERS LA SECRETARIAT SI SCRIS ACOLO IN EVIDENTE CA S-A DONAT PENTRU PROKSCH DANIEL DE LA SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA BUCURESTI

Cei care doresc sa doneze, va rog sa ma anuntati si prin PM (eventual nr de telefon, ca sa va pot contacta luni). Eu voi fi, oricum, acolo in cursul diminetii de luni.

Va multumesc anticipat si va doresc tuturor Sarbatori Fericite!

Sebastian
Skip ads

  • vali_iacov

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sallutare !
Din pacate e foarte adevarata ideea cu criza de sange. Am fost si sunt in continuare membru al Fundatiei Donatorilor Benevoli de Sange ... practic sunt, sa zicem, membru de cand s-a infiintat aceasta fundatie. Am lucrat si in cadrul Institului pentru aceasta fundatie.
Nu este cazul sa fie cineva speriat/a de donare. E ceva simplu iar sangele care il dati (450ml) se regenereaza in mai putin de o ora. Donarea chiar face bine organismului. Analizele oricum se fac imediat dupa donare, altfel nu se trimite sangele mai departe.
M=as alatura cu cea mai mare placere colegilor de pe forum dar nu am voie sa donez. Oricum, cei care o vor face, respectele mele, sa va dea D-zeu sanatate, toti ar trebui sa faca la fel.
O sa incerc sa dau si eu maine un tel presedintei Fundatiei poate reusesc sa fac ceva pentru rezolvarea problemei doamnei Panait. Nu promit nimic deosebit dar o sa-mi dau silinta.
Sanatate multe tuturor !
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca se doneaza 450ml? Eu la scoala am invatat ca la o pierdere de sange de peste 500 ml intri in hipotensiune ortostatica, si, crede-ma, nu e chiar bine pt donator....
  • vali_iacov

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
http://www.doneazasange.ro/donatori.html
Cam tot site-ul va sta la dispozitie cu informatii detaliate, in special in categoria specificata de link.
Bafta
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am pimit pe mail:
grupa AB pozitiv...Daca cineva e dispus sa doneze sânge...pentru o fetita cu aplazie medulara ... Este la spitalul Fundeni (Bucuresti) , sectia de Pediatrie , are 11 ani , se numeste Tudor Alexandra Mihaela si pâna la operatie face transfuzii zilnice. Altfel moare. Macar da mai departe



Tatal fetitei- TUDOR GHEORGHE - 0745.406.098
Skip ads

  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am exact AB4 pozitiv, numai ca am donat acum o luna si ceva si nu pot sa donez asa de des, iar cererea d-v e destul de veche. Daca mai e nevoie peste 2 saptamani - o luna, eu sunt dispus sa trec pe hartie ca e pentru cine doriti. Eu o sa donez oricum.
Doresc sa informez colegii care citesc acest post ca o donare nu doare foarte tare, e ca o injectie intravenoasa si nu e deranjanta din cale-afara. Merge sa mentionati pentru cine donati si nu e obligatoriu sa fie aceeasi grupa de sange, ca nu il iau pe acelasi pentru transfuzie. Primiti bonuri de masa intr-un total de aprox. 50 sau 60 RON. Pentru mine nu a contat suma, am donat pentru mama unui bun prieten care se opera pe creier. mentionez ca e obligatoriu sa mancati inainte de donare, nu mergeti pe stomacul gol ca vi se face rau, si sunt de evitat cafeaua si tutunul. Eu nu am mancat, am fumat si am baut cafea. Nu mi s-a facut rau.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aveti idee in Ploiesti daca tot acolo pe soseaua Vestului se doneaza ? ar fii frumos daca ne-am strange cei din Ploiesti sa facem o donare de sange nu credeti ?
  • danamaitec

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pfenning a scris:Am exact AB4 pozitiv, numai ca am donat acum o luna si ceva si nu pot sa donez asa de des, iar cererea d-v e destul de veche. Daca mai e nevoie peste 2 saptamani - o luna, eu sunt dispus sa trec pe hartie ca e pentru cine doriti. Eu o sa donez oricum.
Doresc sa informez colegii care citesc acest post ca o donare nu doare foarte tare, e ca o injectie intravenoasa si nu e deranjanta din cale-afara. Merge sa mentionati pentru cine donati si nu e obligatoriu sa fie aceeasi grupa de sange, ca nu il iau pe acelasi pentru transfuzie. Primiti bonuri de masa intr-un total de aprox. 50 sau 60 RON. Pentru mine nu a contat suma, am donat pentru mama unui bun prieten care se opera pe creier. mentionez ca e obligatoriu sa mancati inainte de donare, nu mergeti pe stomacul gol ca vi se face rau, si sunt de evitat cafeaua si tutunul. Eu nu am mancat, am fumat si am baut cafea. Nu mi s-a facut rau.


pfenning,
este nevoie urgenta de grupa ta sanguina.
pun aici mesajul pe care l-am primit si eu:

Urgent: este nevoie in continuare de sange grupa AB4 pozitiv pt Luiza Papp. centrul de hematologie, str Dr felix, intre 7.30-12.00am. Daca nu sunteti din Bucuresti, puteti dona pt Luiza la centrul din orasul vostru. pt cine nu stie, Luiza a nascut prematur si este intr-o stare grava.
42 minutes ago · Comment · Like
  • danamaitec

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
danamaitec a scris:
Pfenning a scris:Am exact AB4 pozitiv, numai ca am donat acum o luna si ceva si nu pot sa donez asa de des, iar cererea d-v e destul de veche. Daca mai e nevoie peste 2 saptamani - o luna, eu sunt dispus sa trec pe hartie ca e pentru cine doriti. Eu o sa donez oricum.
Doresc sa informez colegii care citesc acest post ca o donare nu doare foarte tare, e ca o injectie intravenoasa si nu e deranjanta din cale-afara. Merge sa mentionati pentru cine donati si nu e obligatoriu sa fie aceeasi grupa de sange, ca nu il iau pe acelasi pentru transfuzie. Primiti bonuri de masa intr-un total de aprox. 50 sau 60 RON. Pentru mine nu a contat suma, am donat pentru mama unui bun prieten care se opera pe creier. mentionez ca e obligatoriu sa mancati inainte de donare, nu mergeti pe stomacul gol ca vi se face rau, si sunt de evitat cafeaua si tutunul. Eu nu am mancat, am fumat si am baut cafea. Nu mi s-a facut rau.


pfenning,
este nevoie urgenta de grupa ta sanguina.
pun aici mesajul pe care l-am primit si eu:

Urgent: este nevoie in continuare de sange grupa AB4 pozitiv pt Luiza Papp. centrul de hematologie, str Dr felix, intre 7.30-12.00am. Daca nu sunteti din Bucuresti, puteti dona pt Luiza la centrul din orasul vostru. pt cine nu stie, Luiza a nascut prematur si este intr-o stare grava.
42 minutes ago · Comment · Like


am mai primit un mesaj, pentru cine doreste sa stie mai multe:

Mentionez pentru toata lumea : Luiza are nevoie de AB4 (negativ sau pozitiv) , grupa de sange 01 nu este ok, datorita complicatiilor majore pe care le a facut. De aceea are nevoie doar de donatori cu AB4 ! Recoltarile se fac DOAR pana in ora 12.00 ziua la centrul de care v-a vorbit Tania. Starea Luizei s-a stabilizat in aceasta seara, dupa a doua operatie - insa nu s-a imbunatatit, deci in continuare va avea nevoie de sange grupa AB4! Multumuesc Taniei pentru ca a postat mesajul si tuturor celor care vor putea merge maine. Asa micuta Natalie, are mai multe sanse sa isi vada mamica in viata!
sunati va rog frumos la 0731 999 041 pt programare. multumesc mult

multumim!
Skip ads

  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Primul post din acest topic nu mai este valabil deci nici numerele acelea nu mai sunt. Multumim din suflet tuturor.
Am facut aceasta precizare pentru ca inca am mai primit telefoane si trebuie sunate alte persoane, care au scris ulterior. Va rog cititi cu atentie.
Multumim inca o data pentru ajutorul dat la momentul respectiv.
La multi ani!
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut eu sunt donator de vreo 2 ani, maine cred ca pot da si eu o tura pana acolo asta daca se face bine colegu ca sa ma inlocuiasca. sanatate multa
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR