Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
as vrea sa schimb distributia : curea , rola intinzatoare + cele 2 role de ghidaj + pompa de apa la astra mea. Z16XE.

am gasit tot la 5 mil, si nu stiu cat e manopera si unde sa o fac.

voi ce imi recomandati?
Skip ads

  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pretul e corect, in Bacau tot atat costa, cat despre locatii...doar cei din Bucuresti pot spune.
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ok,merci ... stie cineva cat e manopera pt schimbare distributie + pompa de apa?
  • serbanescu ionut

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat la omega 2000 16v pompa + role+ curea 150 ron la un prieten
Skip ads

  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pompa apa - 100 ron AIRTEX

curea distributie - 70 ron contitech

rola intinzatoare - 90 ron INA

rola ghidaj 1 - 70 ron INA

rola ghidaj 2 - 60 lei INA

curea transmisie/alternator - 35 lei CONTITECH

MANOPERA - 150 ron


preturi pt astra G 1.6 16v , Z16XE , 74 kw , 2001.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am intalnit un tip din bucuresti care venise in targoviste la un service sa-si schimbe consumabilele le o vectra C 1.8
si-a schimbat distributia, uleiul+filtre si parca l-a costat 1.5 mil, spunea ca e mai bine ca in buc..........
anterior isi schimbase caseta de directie cu vreo 7 mil+ 3 manopera, tot in targoviste
PM me pt adresa serviceului
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pun si eu o intrebare aici ca sa nu deschi alt subiect.

Opelul meu are 41.000 de kilometri. Mecanicul zice ca distributia la C12NZ se schimba la 80.000 km. Alt mecanic de la inspectia tehnica mi-a zis ca deoarece a lucrat multi ani la Opel ma sfatuieste sa schimb distributia deoarece masina are 12 ani vechime si cureaua trebuie schimbata indiferent de numarul de kilometri la maxim 5 ani.

Voi ce ziceti? Merita sa schimb cureaua la jumatatea numarului de kilometri specificati de producator avand in vedere ca are 12 ani?

Kilometri din bord sunt reali.
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca esti 100 % sigur ca acei km sunt reali , poti schimba doar cureaua.

daca ai in jur de 500 ron dispusi sa ii bagi in masina , bineinteles vei sta linistit , nu te vei mai gandi la distributie ceva timp de acum incolo.

este adevarat ca odata la 5 ani ESTE OBLIGATORIU VERIFICAREA intinderii curelei , etc . daca ai ceva cunostinte de mecanica si timp si chef , te poti uita singur in ce stare este.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dragon Warrior a scris:Voi ce ziceti? Merita sa schimb cureaua la jumatatea numarului de kilometri specificati de producator avand in vedere ca are 12 ani?


din cate stiu eu cureaua are un termen de garantie de 5 ani, poate mai mult sau mai putin
materialul din care e facuta a imbatranit, s-a uzat
nu cred ca la vremea respectiva se schimbau curelele la 80.000 km, poate la 60.000
nu am unde sa ma uit acum dar maine o sa incerc sa revin cu un termen exact la cat trebuie schimbata

ca sa "dormi linistit" schimba cureaua/role/pompa de apa ca nu costa asa mult, cred ca max 100 euro
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma costa exact 68,4 euro Very Happy

Deci o sa schimb distributia cu totul. Oricum, as aprecia un numar de kilometri declarat de producator la care se schimba distributia pentru C12NZ.

P.S. Cunostinte de mecanica am numai despre dacii 1300. Nu ma tine cureaua sa ma bag la alta masina. Mai ales la distributie. Plus de asta, sunt de conceptia ca fiecare om trebuie sa stie o singura meserie pe care trebuie sa o faca bine (nu multe si prost). Deci intotdeauna o sa platesc un mecanic ca sa umble la masina mea.
  • kathar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma, poate cineva sa recomande un service in Bucuresti unde se poate schimba distributia, si sa garanteze lucrarea ?

Ca nu vreau sa dau 12 milioane la reprezentanta, in ideea in care setul de distributie e 4 milioane la magazin.

Apropo, stie cineva daca la Astra G, cu motor Y17DT trebuie schimbata si pompa de apa odata cu distributia ?

Multumesc,
Doru
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Incearca la Augsburg Militari. Daca ai noroc si au piesele si o rampa libera, ti-l poate face pe loc... dar mai trebuie sa ajungi si devreme... cam 8:30-9:00, ca sa nu iti intre altul in fata. Altfel, din cate stiu eu, te programeaza in 1-2 saptamani (ceea ce e ok, pentru ca daca trebuie sa-ti aduca piesele de afara, curierul ajunge in 4-5 zile). Eu am schimbat distributie, transmisie, filtre si uleiul, piese produse de Contitech, Ina, Bosch si GM. In total 1.850 de RON, manopera inclusa, dar am stat o zi intreaga la ei in service (motor pe cric, roata data jos, masina pe elevator, cateodata chiar doi mecanici). Rolling Eyes Da-le un telefon la call center, sa-ti faca o oferta si o programare; la dealerul din Militari nu m-as duce nici daca s-ar inchide toate service-urile din Bucuresti... THEY STINK! Evil or Very Mad
Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat distributia + pompa apa la Vectra mea. M-a costat vreo 5-5.5 milioane piesele, dar manopera mi s-a parut cam umflata (2.5 milioane). Nu vi se pare mult?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu la ce am povestit mai sus am dat cam 350 de ron manopera, din cate imi aduc aminte.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu distributia. M-a costat 550 RON cu piese si manopera.

La mine au costat fix 50% piesele, 50% manopera.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
kathar a scris:
Apropo, stie cineva daca la Astra G, cu motor Y17DT trebuie schimbata si pompa de apa odata cu distributia ?
Doru


La Astra G motor Y17DT nu trebuie schimbata pompa de apa impreuna cu distributia. Eu am o pompa de apa in cutie pt. ca mesterul mi-a spus altceva.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Imi dau si eu cu parerea: la Z19DT, pompa de apa e actionata de aceeasi curea cu restul agregatelor, adica este dotata la exterior cu o rola; deci, mergand pe firul logic, schimbi si pompa de apa. Mesterul isi da cu parerea, mai ales atunci cand s-a plictisit sa-ti mestereasca la masina. Gandeste-te ca daca tot ai desfacut masina si ti-ai pierdut o zi in service, faci reparatia pana la capat, nu o carpesti conform principiului: "Lasa, dom'le, ca merge si asa...".
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
imi poate recomanda cineva un service in Bucuresti unde sa schimb distributia pentru Y17DT. Piesele sunt cumparate de mine.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai multi bani si nu te intereseaza ce faci cu ei poti sa te duci la dealer (nu stiu daca lucreaza cu piesele clientului, de ce sa vorbesc aiurea), altfel citeste mai sus. Cool
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca vreau sa schimb cureaua trebuie sa schimb si pompa de apa?
Am o Astra 1.6 16V 2001
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR