Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru kit de distributie contitech
Skip ads

  • supercata18

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Opel Astra G : X16XEL
In Craiova - service Marius Berceanu
curea GATES+role INA+poama apa GRAF = 505 Ron
Manopera = 180 Ron
  • dragos1985

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
Intentionez sa schimb distributia la masina, insa nu ma pot hotara la ce service sa apelez...Imi puteti recomanda ceva, eventual niste preturi actuale pentru manopera....(in Brasov)
Am o oferta de la ASV Auto-Avram Iancu, 340 Ron Manopera pentru Schimb distributie+Capetele de bara+Geometrie roti ?
Ar fi ok pretul? Intreb pentru ca m-a ferit D-zeu de service-uri si in care am fost mai demult..........doar zilieri angajati!
Ms anticipat de raspunsuri!
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
supercata18 a scris:Opel Astra G : X16XEL
In Craiova - service Marius Berceanu
curea GATES+role INA+poama apa GRAF = 505 Ron
Manopera = 180 Ron


Data viitoare cand am sa schimb kit-ul de distributie am sa vin in craiova Smile
Scarbele de spanioli... mi-au luat 100 de euro manopera. Evil or Very Mad
Skip ads

  • Cristy2008

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, cu ce curele si cu ce pompa de apa este echipat motorul Z16xep din fabrica?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
de ce, vrei sa verifici daca nu ti le-au schimbat cumva cu altele la sevice?
Cel mai probabil pe ele scrie GM. Acuma ca GM le produce sau i le produce un tert (si le branduieste GM) aia e alta discutie.
Daca vrei pune originale, insa pe partea de curea eu itir ecomand cu caldura Contitech.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe cureaua mea de accesorii scrie si GM, si Gates. Probabil e unul din furnizori.
  • Bethlen

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cam in doua saptamani vreau sa schimb distributia si consumabilele (toate filtrele si uleiul) - niste oferte rezonabile, inclusiv cu manopera as vrea sa aflu, in Bucuresti
Skip ads

  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
O intrebare am dragi colegi. La ce interval de timp/km se schimba kitul de distributie la Astra G Z17DTL, an fabricatie 2008 ? Masina mea are 5 ani jumate si 63400 km parcuri pana acuma, iar de la doua reprezentante din cluj, am auzit doua pareri diferite in legatura cu schimbul distributiei, din punct de vedere al timpului sau a numarului de km. Ce este si mai interesant, este faptul ca manualul de service spune ca trebuie schimbata distributia la 10 ani/150.000 km. De ce trag reprezentantele de mine, venind cu argumentul ca in Romania se schimba la alte intervale? Astept pareri si argumente pentru sfaturile date. Multumesc!
  • blondw

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa schimb si eu distibutia + pompa de apa la un astra g si daca se poate va rog sa ma indrumati ce sa cumpar si de unde la preturi rezonabile?!
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau si eu un sfat de la cunoscatori. am opel astra g motor z16se ,an 2001 ,l-am cumparat anul acesta si masina are 156.000 km. masina este din 2001 si se aude ca ,multi schimba chilometrajul la vanzare. cum fac sa stiu cand a fost schimbata distributia, starea actuala a acesteea ,cand va trebui schimbata? am frica sa nu fi fost schimbata distributia sau sa fi fost dat inapoi chilometrajul si distributia sa aiba prea multi km si nu as vrea sa ma trezesc ca se strica.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai din acest considerent , in secunda 2 dupa achizitionarea unu autoturism second , se schimba kitul distributie, filtre si ulei. Evident, toate masinile SH au kilometrii reali (?!) si distributia+ filtre+ulei recent schimbate(?!).
Nu te increzi in nimeni , nici frate sa-ti fie, decat daca ai asistat personal la schimbarea lor la un moment anterior intamplator.
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
uleiul si filtrele le-am schimbat cum am cumparat masina dar am facut prostia de a baga 15w40 (mobil super) si acum trebui sa-i fac iar schimbul de ulei sa-i bag ceva mai subtire 5w40 (tinand cont ca-i iarna). si ma gandesc sa-i schimb kitul de distributie, aveti idee cat costa kitul?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Da, e nevoie de un ulei mai subtire.
Eu am schimbat kitul distributie acum vreo 1 luna (1.7 diesel si la mine pompa de apa e separata de distributie / nu stiu la motorizarea ta) si cei de la service mi-au oferit 2 variante:
- ori vin cu piesele care le vreau eu , cumparate de mine dar ei nu acorda garantie pentru ele.
- ori cumpara ei piesele si raspund de ceea ce fac.
Am mers pe a doua varianta si kitul distributie m-a costat 512 lei si manopera 230 lei - cu facturi, chitante si prostii.
Am primit oferte de la mecanici de cartier pentru manopera 200-250 lei dar am preferat service.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
bh13ncu mersi pentru disponibilitate. z16se e un motor mai simplu si mai eftin la piese, oricum mar ajunge aproximativ 150 euro kitu de distributie. cunosc mecanici care lucreaza acasa si cica-s buni dar din cate am inteles imi recomanzi sa ma duc la service auto.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ce inseamna acel ,,cica-s buni ,, ? Asa circula vorba prin targ ? Asa se aude ? ........ discutam despre un kit distributie care nu-l schimbi in fiecare Joi. Ce sa zic, tu faci cum consideri ...... mecanici idioti exista si-n service-uri la fel cum mecanici buni exista si la coltul blocului.
Eu am optat pentru service in primul rand ca m-au scutit de ore de stat pe forum sa ma documentez exact de tipul de curea si role intinzator + drumuri pe la magazine unde tot felul de ciudati iti ofera tot felul de produse. Am intrebat intamplator intr-un magazin si am gasit kit distributie pentru modelul meu cu vreo 60 lei mai ieftin. Apoi am preferat service si din considerentul ca mecanicul de la coltul blocului mi-a cerut fix aceeasi suma pentru manopera daca nu cumva usor mai mare. M-am gandit si la garantia oferita de service ......nu ca mi-as pune mari sperante in termenul de garantie vorbind de Romania dar macar , la o adica, duc masina pachet pe platforma si le-o vars in fata service-ului cu indicatia sa ma sune cind e gata. Cu nenea de la coltul blocului e ceva mai riscant - acum pune cureaua si bei 2 beri langa el , maine crapa supapele si nu-l mai gasesti sau te injura.
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
M-am interesat si eu la Opel Radacini Brasov pt. schimb distributie si am primit urmatoarea oferta:
Kit distributie original GM cod motor Z17DTL - 953.08 lei TVA inclus
Cost manopera (3.5 ore) - 286.44 TVA inclus
Cost total - 1239.52 lei TVA inclus.
Mi se pare totusi aberant sa cumpar kit-ul de distributie de la ei avand in vedere ca pot cumpara kit pe Gates sau Contitech la jumatate de pret.
Am impresia ca oricum cureaua de distributie pe original e Gates.
Asa ca am decis sa cumpar eu kitul si la Radacini sa platesc doar manopera.
Si in final o intrebare: Gates sau Contitech?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
GM
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pe kit-ul GM nu dau aproape 1000 de lei. La 425 lei iau același kit fãcut de Gates dar care nu are si sigla GM pe el. Rãmâne intrebarea: Gates sau Contitech?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
amindoua is bune. eu am contitech.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR