Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceste informatii sa refera la schimbatul becurilor : faza scurta, faza lunga, proiectoare si becurile din stopuri , becul ce ilumineaza numarul de inmatriculare pe spate si becul din plafoniera.

Recomandat e sa verificati mai intai sigurantele(e munca mai putina), asta daca suspectati un bec ars.

M-am hotarat sa scriu acest topic, deoarece acum ceva vreme am pus pus in situatia de a schimba becurile de pe faza scurta, operatiune oarecum simpa, ce s-a dovedit a fi mai complicata nestiind procedura Smile .

Pentru faza scurta, faza lunga si proiectoare aveti nevoie de becuri H1(12v , 55w) , pentru restul sincer sa fiu nu mai stiu exact ce valori sunt .

Inlocuirea becurilor din faruri:
Pentru a avea acces la partea din spate a farului din stanga(cum priviti din fata masina) , se va desuruba surubul ce prinde acel corp de plastic al admisiei de aer de traversa superioara(vezi poza1) , dupa care se scoate corpul de plastic de pe traversa respectiv din cutia filtrului de aer.


Acum aveti acces la partea din spate a farului unde veti gasi o masca de plastic prinsa in 2 bucati de metal ce culiseaza in exteriorul farului(vezi poza 4) . Pentru a le indeparta aveti nevoie de o surubelnita. Acum se va scoate mufa becului pe care vreti sa-l inlocuiti(vezi poza 5) iar pentru a scoate becul se va apasa si se va trage intr-o parte acea sarma ce apare in poza 5 cu galben .



Acum urmeaza farul din dreapta, aici va fi putina bataie de cap, dupa cum urmeaza . Datorita spatiului mic, accesul la partea din spate a farului este imposibil , necesitand demontarea farului .

Se vor desface cele 2 suruburi ce apar in poza 2 , cel ce prinde bara fata de traversa superioara si cel ce prinde bara de aripa dreapta (ignorati sageata galbena de jos) . Suburubul ce prinde bara de aripa nu trebuie scos de tot, doar putin slabit.
Atentie la desfacerea surubului ce prinde bara de traversa superioara, trebuie bagata o mana prin spate, pe sub traversa pentru a tine acea bucata de tablita pe care fileteaza surubul .


Dupa ce ati desfacut aceste 2 suruburi, trageti putin de bara in jos, cat sa se vada si sa aveti acces la surubul de jos ce prinde farul(vezi poza 3)(si la acest surub, ca si cel de la bara, trebuie bagata mana prin spate si tinuta acea tablita in care intra surubul) . Se vor desface cele 3 suruburi ce tin farul(poza3) , se vor scoate cele 3 mufe ce intra in far(una este pe laterala stanga a farului, celelalte 2 in spate) , dupa care se da farul afara .



Inlocuierea becurilor din proiectoare: Ar fi mai multe variante, dupa posibilitatea si cheful fiecaruia.
Daca aveti mana mai lunga si subtire, bagati-o prin spatele farului pana ajungeti la proiector . Pentru a scoate becul rotiti putin spre stanga. Becul va iesi cu tot cu soclu . Recomand, a nu se scoate mufa din soclu decat dupa ce ati reusit sa scoateti becul sus, deoarece va fi foarte greu de pus la loc din cauza spatiului . Scoateti becul din soclu, va iesi ceva mai greu . Pentru a putea pune bec la loc, va trebui cu o surubelnita dreapta sa strangeti putin lamelele ce tin becul altfel acesta nu va mai sta in soclu .

Alte variante ar fi, sa o ridicati pe cric si sa lucrari pe sub bara, sa o urcati o bordura sau pe rampa .


Inlocuierea becurilor din stopuri :
Se vor scoate cele 2 capace( cel de la trusa medicala respectiv cric, vezi poza 8) .


Pentru a scoate masca de plastic pe care sunt prinse becurile, departati cele 2 clipsuri de plastic(vezi poza 9) . Cu grija scoateti masca din acel locas in portbagaj . Pentru a scoate becurile din locasurile acestora tineti apasat pe ele si rotiti(stanga sau dreapta) . Valorile becurilor sunt trecute pe acea masca de plastic , in dreptul fiecarui bec (asta in cazul in care pe bec nu se mai cunosc inscrisurile) .



Inlocuierea becului din lampa ce ilumineaza numarul spate:
Nu am efectuat aceasta operatiune . Sper ca pozele sa va fie de ajutor (poza 10, poza 11)




Inlocuierea becului din plafoniera:
Nu am efectuat aceasta operatiune . Sper ca pozele sa va fie de ajutor(poza 12,poza 13 )




Sper sa va fie de folos .
Spor la treaba !


Ultima modificare facuta de cozmino la Sam 24 Nov, 2007 10:43 pm
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In definitiv,drumul spre iad e pavat cu intentii bune.
  • malagutif10

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru topic. tocmai mi-am schimbat becurile pe faza lunga si pozitie cu ajutorul tau.
  • giullia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc !
!am reusit singura datorita tie
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR