Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe aici si imi cer scuze ca am facut un topic nou. Am cateva intrebari pentru cei ce ma pot ajuta. Se aude un "harshcait / huruit " la franare pe partea dreapta spate, e de la placutele de frana nu-i asha? Ma intreb si daca discurile pot fi afectate cumva de la treaba asta pentru ca am nevoie urgent de masina si nu am avut timp sa o bag in service. E vorba de un Vectra C 2.2dti 2003. Pentru cei ce-mi pot da informatii in legatura cu pretul pentru ambele seturi de placute (fata/spate) si daca va fi cazul si pretul discurilor de frana. Si daca este vre-o problema cu computerul de bord sa nu le recunoasca in caz ca o sa le schimb singur. Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
schimba-le pe spate cel putin, altfel poti supraincalzi discul si implicit ovalizare
pretul este de la 1 mil in sus si daca nu ma insel nu au senzori de uzura pe ele
  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sonny ti-am dat mesaj pe privat cu preturile.
tks.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri Smile o sa le schimb pe toate.
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pe fata aftermarket discurile sunt 220 ron pe spate probabil mai ieftine nefiind ventilate, placutele habar n-am dar ai grija ce cumperi ca sunt mai multe tipuri, moi medii si dure, cele dure iti cam distrug discurile. As mai adauga si senzorul de placute inca 50 ron.
Cat despre schimbat singur pe spate n-ai nici-o sansa, sau una mica daca ai rampa si o cheie potrivita, ideea e ca pe acolo sunt cablurile de la frana de mana si n-ai loc pentru nimic, cheia o sa ajunga undeva in mijlocul arcului iar de acolo sa impingi de ea pe sub masina insa daca nu e priza buna strici capatul surubului si te uiti ca mutu la el sa vina primavara (ca mine).
pistonul pe spate am inteles ca nu se apasa ca si pe fata ci cumva se roteste si se apasa, fa si tu un search, explicau niste baieti pe aici cum se face.
Poate ai noroc sa harscaie tablita de siguranta, oricum daca dai roata jos evaluezi usor situatia.

cam tarziu raspunsul insa e bine de stiut pentru ceilalti
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns. Am comandat deja placute pe fata si pe spate Roadhouse. De schimbat am sa le schimb la service...mai bine rup o bucata de timp si fac treaba klumea decat sa imi bat joc de masina.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revin la vechiul meu post. As vrea sa intreb daca e normal ca dupa nici 15.000km placutele de frana schimbate, cele de care vorbeam mai sus, pe aceeasi parte (dreapta spate) sunt din nou tocite pana la fier si fac un zgomot metalic. Auzisem ca placutele trebuie sa tina undeva la 30.000 - 40.000km la un mers normal. Eu merg ceva mai sportiv dar totusi nu in asa hal incat sa schimb placutele la fiecare jumate de an in conditiile in care masina a ramas acasa mai mereu cat am fost la facultate. Sa fie oare problema de la etrier? Am desfacut roata de curiozitate, inainte sa comand placutele sa vad in ce situatie sunt. Discurile sunt inca in regula insa placuta de pe interior e tocita pana la partea metalica iar putin din coltul din stanga e "polizat". Placuta de pe exterior e destul de buna, aproximativ jumatate tocita.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa se toceasca uniform, si interiorul si exteriorul, esti sigur ca au fost schimbate cele pe interior? daca etrierul ramane blocat roata respectiva ar trebui sa fie foarte incinsa comparativ cu cealalta parte
Skip ads

  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Au fost schimbate toate cele 8 placute ( fata, spate). Am stat langa cei de la service si le-am si vazut pe cele anterioare. Treaba e ca nu mai tin minte exact atunci pe partea dreapta care dintre placute a cauzat huruitul.( cea de pe interior sau cea de pe exterior) Cat de incinsa a fost roata dupa ce am mers hmz... nu am stat sa verific nici dupa distante lungi. Nu am simtit miros de incins iar jantele nu le-am incercat pentru ca am capace la roti si daca incerc sa pun mana ma murdaresc. Poate si praful acela negru de tot era pe marginea capacelor sa fie de la placutele de frana? Cam la 2 zile dupa ce spalam masina iar aparea un praf negru pe capace...
  • laurica

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da , acel praf negru este de la tocirea placutelor .
  • VectrAn

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Placutele Roadhouse se incadreaza probabil la categoria placutelor "moi", de preferat sa schimbi mai des placutele decat discurile de frana
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pun si imaginile cu placutele. Le-am desfacut astazi la tara in curte.


Stanga spate, Exterior

Stanga spate, Interior

Dreapta spate, Exterior

Dreapta spate, Interior

Mentionez ca toate placutele au fost schimbate in acelasi timp. Se vede clar diferenta dintre partea stanga si partea dreapta. Inclusiv diferenta intre cea de pe interior si cea de pe exterior de pe partea dreapta. Problema e de ce este presiune mai mare in etrier sau daca e blocat. Stiu ca trebuie schimbate mai repede decat discurile, dar am ajuns sa le schimb mai repede decat uleiul. Smile)
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum arata etrierul la vectra c, dar as avea cateva sfaturi:
asigura-te ca placutele culiseaza pe canturile suportului de etrier. dupa cum vad in ultima poza urechea placutei dinspre partea mai tocita ramane blocata la eliberarea franei - verifica cantul pe care culiseaza ea sa nu aiba noroi, rugina etc. curata canturile cu perie de sarma, smirghel.
asigura-te ca bolturile de ghidare sa nu aiba praf noroi in interior, eventual unge-le cu ceva. prin intermediul acestor bolturi se prinde etrierul de suportul de etrier. baga un ochi aici: https://www.clubopel.com/pos...reply&t=20145 si du-te la mesajul lui @kata care a facut un pdf dupa tutorialul meu. are si poze sugestive urmareste tot ce scrie legat schimbarea placutelor frana.
p.s. din comoditate, cei din serviceuri nu curata acele canturi de pe suportul de etrier, eu unul cred ca la tine de acolo vine problema.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merci ktapet . Smile Daca nu e un deranj mai da-mi linkul odata ca acela ma trimite sa dau raspuns. Am sa verific si canturile acelea. Le am vazut si cel putin pe partea dreapta placuta parca ramane lipita de etrier iar cele doua canturi din capatul etrierului (sper ca de ele zici) sunt ruginite si da...par sa fie astupate.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
inarmeaza-te cu perie de sarma si smirghel si apuca-te de treaba!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6298 - masina din poza este astra g deci sunt posibile diferente intre aia si a ta.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Pai ce sa zic... acum astept placutele. Trebuie sa-mi vina maine. Am presa pentru departarea cilindrilor, am imbusuri (nu trebuie curatate suruburile ca se desfac destul de usor), smirghel si perie de sarma da Smile sper doar sa ma descurc cu pozitionarea celei de pe interior pe etrier in canturile speciale. La taica miu la ford m-am cam chinuit putin.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pot sa va recomand eu ceva Smile

placute de frana ATE, ca nu de tampiti majoritatea opelurilor sunt echipate de nemti cu asa ceva, pentru ca exista un fel de "simbioza" intre tipul de placuta si tipul de disc , incercati sa puneti placute Ferodo pe discuri de fabrica sa vedeti cum se fac discurile cat foaia de ceapa in 10000 km


Uitati-va pe pompa de frana sau pe etrier
daca scrie ATE, puneti placute ATE, daca scrie LUCAS puneti tot ATE, am avut Lucas pe un opel si testat cu placute Lucas si ATE, cu ATE franeaza mult mai bine si NU scartaie

M-am dus la un magazin si ii zic vanzatorului placute ATE pt astra g turbo aveti ? nu ca ajung la un pret astronomic si nu aducem decat d-astea: si imi pune in fata niste noname-uri de 130 ron setul ,atentie magazinul e dealer METEOR !

plec la altul de unde iau eu piese mai mereu, doar ca e ceva mai departe si surpriza! placute originale ATE, 180 ron setul pe fata, 200 pe spate, intr-adevar, pret astronomic

Ca sa nu mai aveti surprize cu discuri distruse si probleme de franare, stiti bine ca frana e FOARTE importanta, puneti ce placute recomanda fabricantul si nu gunoaie ecologice, si cu firme facute ieri,ca totusi sunt FRANE
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
turculetz a scris:pe fata aftermarket discurile sunt 220 ron pe spate probabil mai ieftine nefiind ventilate, placutele habar n-am dar ai grija ce cumperi ca sunt mai multe tipuri, moi medii si dure, cele dure iti cam distrug discurile.


poate la GM

am gasit eu discuri Zimmerman ventilate dublu fata (dublate si pe interior si pe suprata de franare cu gauri) iar pe spate doar cu gauri
260 ron x 2 pt fatza
190 ron x 2 pt spate

si preturile astea sunt pt discuri de 308mm pe fatza si 296mm pt spate daca nu ma insel, la vectra nu stiu ce marimi au discurile. probabil in functie de motorizare.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merci mult pentru informatii. Am comandat deja placute Road House din nou pentru ca dupa cat am mers cu ea cele pe stanga sunt ok iar discurile pe ambele parti sunt aproape intacte de la ultimul schimb. Franele tin foarte bine, pana acum am scapat din vre-o 3 accidente (Doamne ajuta!) deci pana la rezolvarea problemei cu etrierul nu are rost sa dau banii pe cine stie ce placute si discuri. Topicul asta e inceput de prin 2007 deci ce ai dat acolo ca quote era scris de mult. Eu doar revenisem pe el in legatura cu problema etrierului ca-mi toceste inegal placutele. Smile Merci oricum pentru informatii. Am sa tin cont. Cat mai repede schimb etrierul si am sa verific si starea placutelor pe fata si a discurilor. Daca le schimb, le schimb pe toate odata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR