Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Crow

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Sunt nou aici si imi pare rau daca discutia asta mai e pe undeva (desi am cautat si nu am gasit).
Marea dilema e urmatoarea: ca majoritatea de aici, caut o masina SH pana in 5500E si cu cat citesc mai multe, cu atat ma zapacesc.
Prima optiune e un Corsa de prin 2001,2002 (un 1.0 sau 1.2) dar am citit tot felul de chestii pro si contra incat nu mai stiu ce sa cred. Timonerie, directie, probleme bord, electrice etc.
Alta varianta ar fi un Punto tot de prin 2002, care e un pic mai ieftin ca pret, insa despre care am auzit ca intretinerea ar fi mai scumpa + piesele mai 'proaste'. Asta pe langa faptul ca NU e masina nemteasca, desi... s-a cam dus mitul asta cu masini germane vs. restul.
Ma cam sperie gandul ca o sa iau o masina care-mi place si dupa aia incep sa bag la bani in ea de incep sa-mi vand din organe Smile
Eu tot spre Corsa inclin, dar as aprecia niste pareri de la posesori (si de Opel, si de Fiat). Am gasit unele la niste parcuri auto, care chiar imi plac, azi ma duc sa vad ce si cum, mai pe larg. E mai 'sigur' daca o iau din parc decat de la targ? Astia cica ofera si o garantie, masina e 'aranjata', sunt aduse de afara, macar ideile astea ma fac sa ma indrept spre un parc auto.
Astept sugestiile voastre. Multumesc mult si sper sa ma lamuresc. Numai bine.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Off topic (doar un pic)
In RO problema nu e ce masina sa-ti iei, Fiat sau Opel.
Trebuie sa gasesti metoda cea mai buna astfel ca probabilitatea sa iei tzeapa sa fie minima. Din pacate asta e si situatia se generalizeaza si in restul EU.
Am fost acum vreo 4 ani cu banii in buzunar intr-un targ de masini, si am lasat-o balta. M-am speriat binishor
1. Cumpara de la cunostinte sau cunostinte ale cunostintelor.
2. Cumpara de la cei care iti mai ofera garantie (6-12 luni)
3. Cumpara de la particulari din Germania. Olanda (ceva mai greu)
  • Crow

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de informatii. Asa e. Asta caut si eu, sa minimizez posibilitatea de a lua teapa. Din cauza serviciului, imi e destul de greu sa plec afara cum si cand vreau eu, asa ca imi ramane varianta de a ma descurca pe plaiul mioritic. Apropo de garantie, de-asta intrebam daca e de preferat un parc auto, pentru ca ei ofera si o garantie (e si normal). In targ nici nu ma gandesc sa ma duc , sincer. Am auzit si am vazut prea multe.
  • Crow

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Haideti mai, chiar toti sunt ocupati? Smile Eu stiu ca e in timpul programului, dar... un sfat acolo nu strica. Pliz
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Totusi esti pe un forum Opel Smile
Urmeaza sfaturile date de calfianu,daca poti si inca ceva,intereseaza-te de consumabile si alte piese care se schimba la un anumit interval de timp,si compara preturile,daca nu te intereseaza pretul consumabilelor si etc,si mergi numai pe care e mai frumoasa e alegerea ta,eu iti dau un sfat : Corsa.Nu mergeam neaparat pe vorba ,,numai nemtii stiu sa faca masini,, dar Opel,e peste Fiat,la orice capitol,parerea mea.
Noroc in ceea ce cauti.
  • Crow

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Y-greK, stiu ca e forum Opel:) Asa cum ziceam, eu Corsa vreau. Fiatul e asa, ca varianta de rezerva, desi nu ma trage inima sa iau unul. Singura chestie e ca la banii de care dispun (aprox. 5500E) e destul de dificil sa gasesc ceva si nou, si km putini, si cu optiuni. Sunt constient de asta. Si asa cum spuneam, jobul nu imi permite sa ies asa usor si cand vreau eu din tara, deci raman la a lua ceva de aici. De-asta ma interesez de toate ce tin de preturi, consumabile, intretinere etc. Mersi oricum de sfat. Sper sa intru in forum 'legal', cu tot cu masina:D Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR