Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am problema din subj.
Cand depasesc viteza de 120, dupa cam un minut, incepe sa tremure usor intai masina, apoi tremuratul se transmite in volan, care imi joaca in mana. Shocked

Am echilibrat rotile de 3 ori, am facut geometria, am schimbat jantele, degeaba Crying or Very sad
Unii au spus ca poate fi de la anvelope - dar am Michelin, schimbate acu' 15.000 km. ...

Please HELP !
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme cu vibratiile la diferite viteze.

1) Am schimbat rulmentul stanga fatza (facea joc la roata.. verifica)
2) Am schimbat cauciucurile fatza (tragea masina intr-o parte, depinde cum puneam cauciucurile)

Dupa ce am facut asta chiar si la 180 nu se simte nici o vibratie...
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ia imprumut de la prieteni daca poti 4 cauciucuri care sunt OK.vezi daca vibreaza.macar te convingi daca e sau nu e de la cauciucuri
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La anvelope o sa fie buba......la rulment mai putzin probabil daca nu auzi nici un harait .
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema.Masina din semnatura, inainte sa le echilibrez vibra intre 130-140 acuma la peste 120 tremura volanul la 130 incepe sa huruie masina ....iar apoi peste 140 nu mai tremura volanul dar se transmite vibratia in caroserie si imi joaca pedala de acceleratie....am ajuns doar la 170 cand am zis sa o las mai moale.....

Am echilibrat rotile, jantele au fost indreptate si roluite...deci care e problema????? Shocked
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@florinike: no offence dar cum reusit 170km/h? mi se pare cam mult pt c14nz, poate ma insel...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
offtopic: il impingeam eu Twisted Evil inainte de a ma lasa fara piele Evil or Very Mad
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Simplu-am urcat pana la 110 ce a 4 a iar apoi a 5 a talpa... Laughing .si ultima oara cand m-am uitat pe bord era ~170 ....parca un pic peste sau sub...din pozitia in care ma uitam eu..... Cool Razz
Stiu ca normal e o diferenta intre afisaj si viteza reala dar atat arata....nu glumesc si nici nu ma dau mare....benzina OMV si singur in masina( ca altfel nu ma riscam )... Embarassed ...de ce e mult pentru 1.4??? Shocked
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu exact ce poate c14nz, da' stiu ca la c16nz (75 cp , poate cativa caluti sunt morti ;) ...) in carte e max 176km/h, am reusit un ~170 km/h, cat e un talon viteza maxima la c14nz?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Simplu-am urcat pana la 110 ce a 4 a iar apoi a 5 a talpa... Laughing .si ultima oara cand m-am uitat pe bord era ~170 ....parca un pic peste sau sub...din pozitia in care ma uitam eu..... Cool Razz
Stiu ca normal e o diferenta intre afisaj si viteza reala dar atat arata....nu glumesc si nici nu ma dau mare....benzina OMV si singur in masina( ca altfel nu ma riscam )... Embarassed ...de ce e mult pentru 1.4??? Shocked

*
NU, e limita maxima la o masina in stare "normala" adica 160 KMH reali...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:Am problema din subj.
Cand depasesc viteza de 120, dupa cam un minut, incepe sa tremure usor intai masina, apoi tremuratul se transmite in volan, care imi joaca in mana. Shocked

Am echilibrat rotile de 3 ori, am facut geometria, am schimbat jantele, degeaba Crying or Very sad
Unii au spus ca poate fi de la anvelope - dar am Michelin, schimbate acu' 15.000 km. ...

Please HELP !!!

*
Nu ai jocuri in planetare Question Unele modele au o contragreutate pe planetara, care evita intrarea acesteia in rezonanta, nu ai pierdut-o pe drum ? Discurilor de frana nu le lipseste "o bucatica" Question
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In talon si ca de altfel in carte scrie vit maxima 160. Sincer sa fiu nu cred ca o sa mai ajung vreodata la viteza aia ...insa imi pare bine ca totusi o masina din '93 , intretinuta destul de bine as putea zice (cei ce ma cunosc stiu despre ce vorbesc) inca mai "poate"....
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca ii mai dai de multe ori talpa s-ar putea sa ai surprize... Very Happy
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
neplacute Very Happy
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
a reusit cineva sa dea de cap la problema asta? am schimbat recent gumele (vechi - comet 155/??/R13, noi - pirellii p3000 175/70/R13) si acum intre 120-130 tremura rau, de unde inainte nu aveam probleme. masina e astra f '93/c16nz.

multam.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
imi tremura si mie volanul si am echilibrat rotile (inclusiv cele pe spate) si acu e ok.

trebuie de asemenea sa va indreptati jantele si sa va faceti geometria.
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salutare

si mie imi tremurau rotile fara sa se transmita vibratia in masina de pe la 140 in sus pana pe la 170, o sa incerc o echilibrare in prima faza, tinand cont ca toate cauciucurile sunt noi.

Legat de c14nz eu am avut o astra caravan cu motorul asta cu care am prins mai mult de 170.5 oameni in masina pe autostrada am prins 182 de km/h, recent am fost cu ea pe autobahn si i-am dat 187 usor ajutat de o panta.Masina se ducea constant in 180 de km/h.Am poze si filmulet cu care dovedesc asta Smile

spor!
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu cu Tigra incarcata (eu, prietena, sora-mea + multe bagaje) am ajuns foarte lejer la 150 ... mai aveam pedala pana in fund.

Ieri am mers pana la 140 in a 4-a.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema, rezolvata sambata: schimbat discuri fata. Nici o vibratie la 160km/h, evident in afara celor datorate asfaltului.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, rezolvarea a fost schimbarea gumelor si echilibrarea rotilor dupa cateva sute de km parcursi.
Acum, pe un drum bun, nu se mai simte nimic in volan decat pe la 150 - 160 km/h.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR