Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la mine masina ( Opel Astra 93 1,6i - C16NZ ) a urcat lejer la 130km/h, cu toate ca eram 4 persoane in masina. Masina are 178.000km, motor de 1,6, si mai urca lejer - da' mi-a fost mila de ea.
Cu o persoana in masina sigur prinde 150KM/h, neforjata - lejer
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Marian79 Si vibratiile cand apar ??
Sau la tine stabilitate .. tata si viteza in roata ?
Nu vibreaza de loc ?
Ca la mine intre 110-125 si apoi pe la 150-160 ..
Mai sus ... pe la 170 nu mai vibra asa rau. Mai sus de 170 nu am mai fortat-o.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
verifica directia ,pivoti, capete de bara, etc.daca defectul apare la frinare usoara de la viteze mari e clar ca ceva este slab in coloana de directie(pivot cap de bara bascula fata .daca esti sigur ca nu este de la echilibrare defectuasa.eventual schimba rotile cu cele de pe spate si vezi ce se intimpla.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la 120-130km/h am simtit vibratii in volan, dar cred ca din cauza rotilor. Nu cred ca sunt echilibrate. Am cumparat-o de putina vreme si nu am fost sa le echilibrez. Peste 130 nu se mai simt.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu mi-am rezolvat problema - era de la inelele de centrare care lipseau.

m-au costat 1 mil si le-a facut un strungar.

Acum am 0 vibratii!!
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mai exista o situatie, pe care am si patit-o, in urma socurilor puternice (gropi, linii de tramvai, borduri) jantele se deformeaza axial, si trebuiesc roluite, practic se indreapta perfect taloanele jantei, cu o presa speciala. Nu sunt multe service-uri care au asa ceva si de obicei costa 20-25 lei/janta de tabla (la aluminiu nu cred ca se face.)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bzzzzz.. wrong answer!
lexxx, exista si firme care fac roluire pt jenti aliaj... si am vazut jenti de 18 date jos de pe beemveuri bengoase si facute bec... (cit am stat p-acolo sa imi schimbe caucioacele si sa le echilibreze...)
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am zis ca "nu cred", deci nu eram sigur, a fost o supozitie, nu o afirmatie, cu atat mai putin un raspuns. Very Happy . Ma gandeam ca la aluminiul ala masiv e ceva mai dificil, plus ca nu stiu cat de indicat e... aluminiul imbatraneste usor si formeaza microfisuri, din cauza torsionarii, care pot duce la craparea sau spargerea jantei ulterior.
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvata de mult problema ....
Era de la jante .... le-am schimbat si trepidatiile au disparut instant.
In ceea ce priveste roluirile (indreptari) de jante de Al, stiam ca la Sama de pe Plevnei se poate face asa ceva, parca pe la 75-80 RON/buc.
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
specifik k am cauciucurii de 195 si masina are si servo...si am probleme la planetara stanga..
mi a zis lumea k poate sa fie de la discuri...cine poate sa mi dea un rasp mai sigur..precizez k este o astra in 4 usi cu motor d 1.8i cu arcuri sport pe fata si normale pe spate
  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sal.
Pot fi mai multe, dar eu prima data as verifica Jantele daca sunt rotunde si apoi as arunca o privire la cauciucuri.# Cool
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
k dak dadeai matale KAUTARE c erea?
https://www.clubopel.com/vie...t=tremura+volanul
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Am si eu aceeasi problema.Masina din semnatura, inainte sa le echilibrez vibra intre 130-140 acuma la peste 120 tremura volanul la 130 incepe sa huruie masina ....iar apoi peste 140 nu mai tremura volanul dar se transmite vibratia in caroserie si imi joaca pedala de acceleratie....am ajuns doar la 170 cand am zis sa o las mai moale.....

Am echilibrat rotile, jantele au fost indreptate si roluite...deci care e problema????? Shocked

Asa am patit eu la fel era problema CAUCIUCURILE si am schimbat altele noi marca BARUM si acum nu mai vibreaza deloc,este problema cauciucurile depinde stareaa de fabrica,incercati sa iei la un amic imprumut si bagi la masina ta si ai sa vezi care are problema..sigur era problema CAUCIUCURILE Idea
  • dannny

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare,planetarele fata de la o vectra a,93,4x4,sunt identice cu planetarele de la o vectra cu tractiune fata?tre sa l-e schimb si nu stiu de care sa-mi iau..
  • Mihai Popescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Schimba bucse bari stabilizatoare fata spate, eu aveam o mica trepidatie in volan si in caroserie, am probat 3 seturi de genti si cauciucuri si pana nu am schimbat bucsele respective nu a disparut
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
SI eu am avut probleme asemanatoare, la vectra-ul meu. Solutia a fost sa duc la "calit" discurile de frana de pe fatza, iar acum vibratia e aproape insesizabila. Cand zic calire, ma refer ca discurile au fost bagate la strung, ca se pare ca au fost uzate neuniform. Macanicul mi-a zis asta. Am mai si schimbat cauciucurile intretimp.. acuma am Fulda (2,5 milioane bucata) 195/65 R14 pe fata iar in spate am niste NOKIAN de aceeasi dimensiune. Vibratiile din volan aproape ca sunt inexistente. Mai ai grija si la capace ca daca is de proasta calitate sunt deformate si pot produce vibraii.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Vin si eu cu o problema cu vibratiile in volan. Am cumparat recent 2 cauciucuri Michellin Pilot Primacy, 195/60/15, pe care le-am montat pe masina. Mentionez ca ele au fost puse pe fata, iar cele care le aveam pe fata, aceeasi marca si dimensiune, au fost trecute pe spate, cu tot cu janta (cele care le aveam deja pe masina au un an vechime). Am echilibrat jantele cu noile anvelope dar, in jurul vitezei de 120 km/h volanul incepe sa vibreze. Inainte, cu aceleasi profiluri de cauciucuri nu avea nici o vibratie, chiar si la viteze peste 140-150 km/h.

Acum, am vazut ce s-a discutat pana acum pe forum pe tema asta dar nu s-a ajuns inca la un rezultat concret. Sa te apuci sa faci articulatia fata toata pentru o vibratie de genul asta......nu cred ca ar fi cazul. Deci cam ce ar fi de facut, respectiv verificat.

Multumesc
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@axl666
1. Echilibrat rotile !
2. Mers cu ele cateva sute de km, sa se aseze gumele pe jante
3. Reechilibrarea rotilor.
4. Daca tot vibreaza, ori jantele sunt strambe, ori gumele sunt de slaba calitate (sunt turnate inegal)

Ca loc de echilibrare recomand (cui ajunge prin zona) atelierul situat la intersectia DN1 cu drumul care duce (in dreapta) spre CORNU (Smile), dupa ce treci de Campina. Imediat dupa intersectie este o benzinarie f. mica, si imediat dupa ea, pana la restaurant, este atelierul cu pricina.
Baiatul de acolo lucreaza EXEMPLAR (repede, bine si ieftin). Nici eu nu am crezut pana nu am ajuns la el, dupa ce am incercat multe alte ateliere din Buc.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
axl666 a scris:Salut,

Vin si eu cu o problema cu vibratiile in volan. Am cumparat recent 2 cauciucuri Michellin Pilot Primacy, 195/60/15, pe care le-am montat pe masina. [...]
Acum, am vazut ce s-a discutat pana acum pe forum pe tema asta dar nu s-a ajuns inca la un rezultat concret. Sa te apuci sa faci articulatia fata toata pentru o vibratie de genul asta......nu cred ca ar fi cazul. Deci cam ce ar fi de facut, respectiv verificat.

Multumesc



s-a ajuns la un rezultat destul de concret: gumele sunt de vina, mai ales daca le-ai schimbat recent si sunt second, din ce am citit au patit si cu pirelli noi aceeasi treaba (turnate prost sau descentrate in timp, sarme rupte etc). La cele de iarna as spune ca e o vibratie si un zgomot infernal.

Chestia cu bucsaraia este doar o smecherie a magazinului sa te faca sa crezi altceva, ele probabil accentueaza rezonanta dar sunt convins ca nu elimina cauza.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca pana la urma am rezolvat problema. Am fost la o vulcanizare sa imi re-echilibrez rotile. Intradevar trebuiau din nou echilibrate, dar partea cea mai tare era ca una din jantele mele de pe fata era putin cam stramba. Am indreptat-o la vulcanizare (cu o scula/aparat super tare), mi-am re-echilibrat rotile si s-a rezolvat problema. Am facut o tura cu ea pe A1 si merge super; nu se mai simt vibratii, am ajuns pana la 160 km/h si mergea bine. Oricum in plaja aia de la 120 - 130 km/h nu se simte nici o vibratie, masina merge singura, nu trebuie sa tin mana pe volan.

Bafta tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR