Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihay23

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut am un opel astra h din 2005 (1.9 CDTi, motor Z19DTH) gri de 150 cai si am o problema mi se opreste motorul in mers....am fost la tester si mi-a dat " eroare P0190 engine " cikca ar fi senzorul de consum...simt ca masina nu mai trage...in bord nu mi se aprinde nici un bec din cele care ar trebui sa imi indice .... ajutati-ma cu niste sfaturi va rog mult.....(si inca ceva daca merge schimbat senzorul de consum...fara pompa de injectie...) Sad Sad Sad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stii ce ma dispera pe mine? userii noi care cred ca lectura regulamentului e optionala.
Cat de sugestiv ti se poate parea tie titlul "ma dispera..."? Chiar crezi ca cineva e curios sa citeasca un topic cu un asemenea titlu? Primul impuls al meu a fost sa il sterg
P0190 e "Fuel Rail Pressure (FPR) sensor - circuit malfunction. Probable cause: Wiring, FRP sensor, ECM"
  • mihay23

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ce inseamna FPR si ECM da-mi cuvintele intregi plzz si spunemi unde este situat acest senzor plzzz
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mihay23, FRP - Fuel Rail Pressure, iar ECM - Engine Control Module (probabil cu referire la ECU).
Problema ta pare sa fie senzorul FRP, posibil doar contact prost pe undeva. Oricum asta e de verificat prima oara, fire, contacte, dat cu spray de contacte pe lamelele din conector. In cel mai rau caz ai senzorul bulit. Mai e posibil sa fie si de la ECU problema, dar mai bine elimini intii toate chestiile enumerate pina acum. Asta e pozitionarea senzorului conform TIS:

Skip ads

  • mihay23

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ai ideie daca e bulit senzorul....daca gasesc sa il schimb fara sa schimb pompa cu totul? si ce inseamna " ECU "? oricum mms mult maine ma duc la service
  • mihay23

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ms mult " murzick " pare ca sfatul tau a dat roade cand ajungi in galati anunta-ma sa fac o cinste.....
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut, adica cum ai rezolvat? ai curatat mufa si gata sau ai schimbat senzorul...?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR