Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se poate demonta bratul din imagine fara a da jos tot cadru de spate? In TIS nu se specifica demontarea cadrului, dar mi se pare prea ingust spatiul si cursa prea scurta pentru a folosit tubulara sau fixa.

Mersi.


Skip ads

  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca incerci sa ridici masina pe elevator si ai trusa priceputa o sa reusesti eu am schimbat la un atelier si baietii tot asa ziceau ca sa dea tot spatele jos si apoi au vazut ca se poate si fara oricum fugi de repr ca te costa aprox 6 ore de manopera si piesa costa de te ustura (~500ron)
  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pana acum am stat o zi sa ajung in punctul ala. fug de reper, stiu ca-i scump, dar si bate in ultimul hal. vreau sa ii refac bucsile, nu sa-l schimb complet.
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sa stii ca pretul la bucsile alea nu il stiu dar eu am dat pe el aftermarchet 200 ron si pana acum nu am avut probleme
Skip ads

  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand m-am interesat eu acu cateva luni, nu se gaseau decat pe original, cel putin pe unde am cautat eu. De la ce magazin le-ai procurat? Le-ai schimbat pe cele superioare si cele inferioare? Am inteles ca in general astea pica, desi acolo am vazut ca mai e un brat auxiliar si unul stabilizator. Stii ceva de ele?
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
in ce zona stai sau esti din buc
  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bucuresti, Bd. Timisoara
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pe dezrobirii cand vii de la gorjului pe parte stanga volksparts
Skip ads

  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
stiu magazinul, dar ma gandeam ca e specializat doar pe vwag
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E corect, pana cum cateva luni se gaseau numai pe original si era peste 5 mil. unul nou (eu am dat vreo 11 mil. pe amandoua, originale GM). Bratul se poate schimba pe elevator, dar trebuie sa fie 2 oameni la pus. In alta ordine de idei, bucsele nu se pot repara, deoarece una este de teflon (si daca s-a spart teflonul, aleluia) iar la celalata cauciucul este turnat direct in brat. Si eu am vrut sa le reconditionez, insa mecanicul mi-a spus ca fiind una din piesele de baza ale masinii, exista riscul sa cedeze cauciucul. Dupa ce-l dai o jos o sa vezi ca nu se prea poate. Bafta!
P.S. Nu-ti fa probleme, se schimba bratele astea in draci la Vectra C.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine NATS. Recomandarea mea este sa nu te bagi la acele bucse si sa schimbi tot bratul. Bucsele le vei schimba degeaba si vei avea aceleasi troncaneli iti garantez eu pt ca o bucsa e de teflon si una de cauciuc si am impresia ca cea de teflon e turnata in brat. Bratul este ieftin. \Ambele 4 mil productie germania(nu GM). Eu le-am schimbat si sunt foarte multumit, nu a durat decat 3 ore si un singur mecanic putin ajutat de mine la tinut contra la desfacut si strans pentru ca este foarte important sa fie bine stranse si neaparat sa fie pe rampa masina ca sa ai pozitie buna. Sunt cam dificil de schimbat dar nu dureaza 6 ore....ci maxim 2-3 ore ! Eu am dat 600.000 manopera. Succes...
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
P.S. Ma refer la bratele superioare spate....boala vectra c !
Skip ads

  • california

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 3.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ca fapt divers bucsile de teflon nu prea pica, partea de cauciuc e cu problema. Voi ati avut probleme doar cu bratele superioare pana acum?
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu da, dar tot mai trancane incet asa...cateodata...sau sunt eu maniam si mi-am format un tic Smile
  • valyp67

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine face pe fata TANG,TANG ca un sunet de arc doar la balansarea mai puternica a masinii cand intru prin gropi mai mari si chiar nu-mi dau seama ce-o fi,avand in vedere ca abia am adus-o de o saptamana din Germania de fabricatie 2002 benzina 1,8 cu 76000km la bord. In rest daca nu se balanseaza masina prea tare si nu sunt gropi mari nu face nici un zgomot.
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema dupa ce am cumparat-o, am fost la reprez. ca era in garantie si mi-au curatat farfuria de la arc si au pus un pic de vaselina. Arcul raminea blocat cind se rotea si scapa citeodata de zici ca imi zbura roata. Dupa ce mi-au facut-o in service nu am mai avut probleme. Incerca si tu.
  • danyel_22

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nydu2007 imi poti spune de unde ai cumparat bratele cu 4 mil?
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
http://www.bizoo.ro/firma/florirolf
intra aici, acesta este magazinul, si au si service. Intrebi la ei, eu am dat pe brate 4 mil ambele productie germania, si sunt multumit si de serviciile lor.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa-mi face si mie aproape de noua, trosneste pe fata din cand in cand, cica ar fi de la oalele arcurilor pe fata, mi-au zis ca unele masini nu au din fabrica niste mansoane de plastic pe ultima spira a arcului si de aceea fac zgomotul ala. Oricum nu e nici un pericol asa ca nu dau importanta, face destul de rar tot asa la denivelrai mar.
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la o Vectra c GTS 1,9,imi troncanea pe spate,tot de la bratul ala in forma de bumerang,stie cineva cat mai costa?Ca de schimbat bucsele nu se poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR