Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa continuam OFF TOPIC-ul

Hai ca se exagereaza de ambele parti.
Sau ma rog, fiecare parte sustine numai o extrema!
Am avut parte de doctorite ginecologi (pt. sotie, ca avem 2 copii) de ambele natzii. Si una care ii zicea ca este tanara si nu-i problema daca pierde sarcina, de lene sa-i dea un concediu medical si de oftica pt. ca nu primise nimic in plus fata de consultatiile date la cabinetul particular (Sume destul de importante de altfel), dar am avut parte si de o doctorita (in Buc., la Giulesti) care a venit din concediu, fara nici o spaga/atentie si a consultat-o si a si internat-o in aceeasi zi. Si s-a purtat frumos si a vorbit frumos etc. E, asteia i-am dat eu de placere!

@Sorin
zici ca "Asta e motivul pentru care ei accepta acea atentie pe care majoritatea pacientilor o dau nu pentru a trata (nu exista caz netratat) ci pentru a fi tratat altfel (ma refer aici la atentia acordata, la limbaj...)."
Este normal sa se poarte altfel cu tine daca ii dai sau nu?
Este normal sa faca diferentieri?
NU, NU ESTE!
Daca putem sa o luam asha: Daca nu-i place, sa-si schimbe jobul!
Nu? Asha zicem si mecanicilor care-si bat joc de noi, medicilor de ce nu le-am zice la fel?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si o alta discutie care a luat-o complet pe langa.
Va rog sa va opriti cu off-topic-ul.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
<sorin> a scris:GEORGE PELESCA a scris:ªi nu în ultimul rând, doctorii de exemplu (unii dintre ei), te lasã sã mori pentru cea mai micã suferinþã dacã nu le bagi un teanc de bancnote în buzunar ºi pe ei nu-i vezi discutaþi pe forumuri ºi pe la televizor, cã de! aºa e românul prost al dracului.[marq=up]

Nu stiu ce astfel de experiente ai, nu stiu ce pregatire ai, nu stiu din ce-ti castigi tu existenta dar ai intrecut limitele. Vorbesti doar de dragul amorul artei. Nevasta mea este doctor ginecolog, pentru cultura ta generala voi enumera anii de studii: 12-liceu, 6-facultate, 5-rezidentiat. Cred ca-s mai multi decat varsta ta, nu? Salariul dupa atatia ani de studii este de 1300 RON/luna. Asta e motivul pentru care ei accepta acea atentie pe care majoritatea pacientilor o dau nu pentru a trata (nu exista caz netratat) ci pentru a fi tratat altfel (ma refer aici la atentia acordata, la limbaj...). Exista nenumarate cazuri in care nu accepta aceea atentie pentru ca vede cat de amarat e pacientul care vrea sa i-o dea, exista nenumarate cazuri in care trebuie sa o duc noaptea in spital pentru a opera de urgenta, n cazuri in care pacientii vin la consultatii fara sa plateasca sau fara trimitere si care apoi pleaca dar uita sa treaca pe la registratura sa achite cei 5 ron, n-spe cazuri zi de zi de telefoane date chiar si dupa 11 noaptea pentru programare- nici un doctor nu lucreaza 8 ore pe zi. Peste toate astea 3 garzi pe luna. Ai lucrat vreodata de noapte? Inchipuieti ca incepi la 15 azi si termini la 15 maine iar in timpul asta trebuie sa fi perfect apt sa operezi-pe oameni.
Nu sunt lupul moralist dar stiu ce sacrificii face sotia mea si ma doare cumplit cand un oarecare vorbeste de folclor, de radio sant. Auzi "teanc de bancnote" - ti-a zis medicul ca o bancnota nu-i de ajuns si trebuie sa bagi tot teancul?
Scuze de Offtopic dar nu m-am putut abtine.


Sã ºti dragã "sorin" cã ºi eu am studiat câte ceva pânã acum ºi de fel eu vorbesc din experienþã. Pot sã dau exemple de multe cazuri în care doctorii (nu vreau sã dau nume aici ) au refuzat sã opereze copii care intraserã în peritonitã pânã nu "au dat dreptul" - 1 milion de ROL cât era atunci. Unul dintre copiii aceºtia era handicapat iar tatãl sãu nu avea cu ce sã-l întreþinã (îl îmbrãcau ºi îi dãdeau mâncare niºte rude ºi niºte ciobani). A trebiut sã-ºi facã cineva milã de el ca sã nu moarã pentru o banalã de operaþie de apendicitã. Nu sunt toþi doctorii aºa, adevãrat este. Am întâlnit ºi contrariul. Am dat doar un exemplu de caz în care poliþiºtii sunt mult în urmã în ceea ce priveºte mita.
PS: Aº vrea sã am timp liber cât are soþia ta. Din pãcate dacã prind 4 libere într-o lunã le pup ºi zic merci. ºi nici salariul nu-l am mai mare. În plus cã eu lucrez de la 19 ani pentru cã nu am avut posibilitate sã merg la o facultate deºi am intrat la mai multe foarte bune. Facultatea am fãcut-o abia dupã ce am ajuns pe picioarele mele. Altceva: când tata s-a operat de menisc a trebuit aã dea 1 mil la doctor ºi 500 mii (ROL) la anestezist ºi practica asta existã încã.


Rog moderatorii sã închidã aceastã discuþie pentru am început sã o luãm pe arãturã. Revenind la OPEL - am manualul de reparaþii la Astra G ºi Zafira. cine îl vrea sã mã contacteze (electronicmanno1@yahoo.com) sau pe club. Materialul este în format pdf ºi are vreo 88 Mb; iar dacã ne referim la drepturile de autor, pãrerea mea este cã din moment ce am un Opel ar fi normal sã am ºi un manual la el. Nu?!
Toate cele bune tuturor!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca tot e offtopic, o sa scriu si eu, pina nu se inchide: sorine, esti ... .
pe linga experientele proprii, "argumentul" tau nu sta in picioare absolut deloc, este atit de evident fals incit nici nu merita sa il contrazic. si nici nu o sa imi enumar eu anii de studii aici (poate constati ca sint putin mai multi decit ai sotiei tale). asta nu imi da dreptul sa accept spagi, dimpotriva. mi-ar fi foarte usor sa bag cite ceva in buzunar si sa spun ca merit. as duce-o mult mai bine. din partea mea ai o uriasa bila neagra.
presupusul tau argument arata doar ca esti in favoarea spagii. unul din cei impotriva carora pretindem ca luptam.

apropo de exemplul cu peritonita de mai sus: stiu eu 2 doctori pe care i-as ucide in chinuri si as simti o placere deosebita.
ma opresc aici, ca nu se stie ce mai spun. ai reusit sa me infurii rau de tot. si daca e sa iau vreun ban pentru afirmatia de mai sus ... asta e. tot as face-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR