Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Are cineva montat un turometru de la Adelaida? Eu mi-amcumparat unul de acum 3 sapt, iar cand sa ilmontez ...imi arata aiurea: la relanti "zice" ca as avea 1600 ture desi,sincer, mai mult de 800 ture nu are.Am vazut ca mai are niste jumperi pt setari. I-am tot schimbat dar fara nici un efect. Ce as putea sa ii fac, in afara de a-l arunca? Am un opel astra caravan 1993 1,4i C14NZ. Turometrul l-am legat labobina de inductie. Se leaga cumva in alta parte?


Ultima modificare facuta de comialarm la Joi 08 Nov, 2007 4:57 pm
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Turometrul nu are carte tehnica (ca orice echipament electric)? Functioneaza si la tensiune de alimentare de 12V?

In cazul in care se ia semnal de la senzorul hall de rotatie a coroanei (krankshaft), trebuie sa imparti numarul de impulsuri primit la numarul dintilor de pe coroana ca sa obti numarul de ture la arborele motor. Daca iei semnal de la bobina trebuie sa imparti la 2 numarul de impulsuri (Bobina da 4 impulsuri pe un ciclu motor, iar la un ciclu motor, arborele face 2 ture, adica imparti la 4 si inmultesti cu 2).


Ultima modificare facuta de LDivora la Vin 02 Nov, 2007 3:30 am, modificat de 2 ori in total
  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Are carte tehnica. L-am instalat cum spune ea - pe bobina de inductie. Indicatia este aiurea 1220-1400 1600 ture. Nu arata corect deloc. Indica o turatie care ' i se pare' buna. Ce as putea sa ii fac?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Un divizor cu 2 al numarului de impulsuri la intrare, adica un adaptor. Incearca sa pui si un condensator de 22-100nF intre punctul de unde iei semnal si masa, pentru a evita sa ia impulsuri false (mustati). De asemeni pune un filtraj suplimentar 1000uF + 100nF pe alimentarea de 12V. Condensatorii pe care i-am recomandat aici nu fac decat, ca afisajul tau sa nu mai fluctueze intre 1200 si 1600rot/min., adica sa ai o valoare relativ stabila. De-abia pe urma trebuie sa imparti numarul de impulsuri la 2.


Ultima modificare facuta de LDivora la Vin 02 Nov, 2007 9:46 am
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Leaga-i intrarea pe firul verde din bordu de instrumente. Daca nu arata bine nici atunci, trebuie modificat. Am si eu unul dar il folosesc numai pe post de voltmetru Smile

CristianTM.
  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfaturi. Maine,sambata, am sa vad ce reusesc sa fac si ce a iesit. Multumesc. Bafta tuturor
  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Un divizor cu 2 al numarului de impulsuri la intrare, adica un adaptor. Incearca sa pui si un condensator de 22-100nF intre punctul de unde iei semnal si masa, pentru a evita sa ia impulsuri false (mustati). De asemeni pune un filtraj suplimentar 1000uF + 100nF pe alimentarea de 12V. Condensatorii pe care i-am recomandat aici nu fac decat, ca afisajul tau sa nu mai fluctueze intre 1200 si 1600rot/min., adica sa ai o valoare relativ stabila. De-abia pe urma trebuie sa imparti numarul de impulsuri la 2.


S-a rezolvat. Mersi de sfaturi. Esti meserias Smile
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR