Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Deci, am fost implicat intr-un accident, nu sunt vinovat, un idiot care parcase pe partea stanga a unui drum ingust a iesit fara sa se asigure, cu scart si a intrat in mine in timp ce treceam pe langa el cu vreo 20 la ora. Am un Corsa C in 3 usi.
Daunele aduse sunt: usa stanga infundata - se schimba; si aripa spate agatata si rupta.
Intrebarea mea este: Cum sa recomand sa se faca reparatia la aripa? sa se taie de la jumatate si sa se inlocuiasca numai partea afectata de la geam in jos, sau sa se inlocuiasca toata bucata, care inseamna de la stalpul din fata pana in spatele masinii? Ideea e ca in al doilea caz trebuie taiata si apoi sudata pe aproximativ un metru jumate sus pe plafon in plus.
Am ales service Radacini - Ferdinand pentru reparatii din cele cateva service-uri ce au contract cu Asiromul; e ok acest service?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Schimba doar parte afectata, cat mai putin preferabil.
Ce tip de sudura folosesc la acel service, numai electrica cu argon sa accepti, daca baga flacara, ia masina in brate si fugi. Si chit cu fibra. Oricum cred ca numai la serviceul lui "peste" sa mai aiba autogen si chit simplu, dar cine stie.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
argonul asta e rar. eu pe la toti am vazut flacara oxiacetilenica.
macar i-ai dat aluia un "scirt" peste nas?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum sa fie rara sudura electrica cu argon? In Pascani, un oras mic si pierdut , la ambele service-uri la care ma mai duc (acolo ii cunoaste tata bine bine pe sefi), au numai asemenea aparate de sudura.
In Iasi nici nu imi inchipui ca mai exista altceva, in Bucuresti ar trebui sa fie sudura cu fotoni si antimaterie deja. Laughing
De la sudura normala, cu flacara, rugina apare sigur in 2-3 ani, la sudura electrica poate rezista si 5-6 ani, este o diferenta foarte mare.

Ah, si da, mergi la service, vorbesti cu seful, etc., dar nu uita sa treci pe la cel care va lucra efectiv la masina, si da-i ceva la inceput (200-500 mii, nu stiu cat se da in B) si da-i de inteles ca sa iasa treaba buna ca vei fi recunoscator. El este cel mai important factor pentru o reparatie de tinichigerie. Eventual daca ai timp, stai si tu pe la service cat se face reparatia, adu-i tigari, eventual un sandwich ceva pe la jumatatea programului, alta va fi atentia lui la detalii.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ar trebui e cuvintul cheie. or avea unii si din asta, dar eu am vazut mai mult flacara.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut,
mentionez si eu ca in zona in care traiesc sunt service-uri numai cu flacara oxy... printre care si unul maricel in Moinesti, la care vin toti stabii cu VW, Audi si alte alea. Cand m-am dus si eu pentru o mica sudura la aripa interioara fata, au folosit flacara si erau sa-mi dea foc la masina...
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pune si tu o poza cu dauna, ca sa ne putem da concret cu parerea !
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu unul am fost multumit de modul cum au lucrat cei care au reparat masina lui Florinike (Astra F), eventual vorbeste cu el sa iti explice ce si cum.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mai bine veniti la Pascani sa faceti lucrari de tinichigerie unde este de lucrat si cu sudura. Laughing
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:De la sudura normala, cu flacara, rugina apare sigur in 2-3 ani


care 6-7 luni ? vorbesc pe verificate Smile
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@lexx -si eu am avut masina busita..tot la fel nu a fost vina mea dar neavand CASCO pe ea, dobitocul avand un RCA de kkt si toti mi-au zis sa ma duc intr-un service cu decontare directa am ales un service necunoscut zic eu ..BILAL MOTORS...

Daca vrei sa vbim despre asta da-mi un PM si o sa-ti explic ce am avut eu si ce mi-au facut mie... Rolling Eyes

Imi pare rau ca ti-ai lovit masina ....shtiu cum e .... Crying or Very sad
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un incident nedorit pt astra mea ieri cand ma intorcewam de la tara. Coloana.....aglomeratie.....unu a uitat sa mai puna frana Mad ....in total 3 masini troznite printre care si a mea ; in spate. La prima vedere nu sunt pagubele prea mari dar sa vedem... Daca stie careva un service mai bun care are decontare directa cu asiromu sami spuna si mie Wink


P.S. Cel care a provocat accidentul avea categoriile B si C si evident ca avea un cazan de dacie
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi, si scuze ca am neglijat un pic forumul, am fost plecat din Bucuresti de Paste (ghiciti cu ce... un Matiz de la firma... ca sa-mi fac si mai multi draci).
Deci problema sta asa... am vorbit la Radacini pe Ferdinand sa-mi aduca aripa si usa, ca acum chiar nu am bani sa mi-o fac la service-ul obisnuit, si dupa aia sa-mi dea asiromul banii.... si am sa stau cu ochii pe ei ca pe butelie cand mi-o fac.
Sezran, crede-ma imi venea sa-l calc in picioare pe tzaran, dar am reusit sa am o licarire de luciditate si sa nu ma aleg cu dosar penal.
VectraDTI, deseara pun si poze cu masina.... sa va dati si voi cu parerea.... usa mai poate fi indreptata cred, desi am vb sa o inlocuiasca, dar aripa e gaurita.
Kappy, incearca si tu la un service Radacini.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am revenit si cu poza, poate fi vazuta la linkul: http://www.lexxx.lx.ro/ , unde in curand va fi un site simpatic, zic eu.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mi s-a cam luat cu Radacini, stau de doua saptamani sa astept dupa o aripa care numai vine, incerc la Prestige. Cred ca de aia se cheama Radacini, ca faci radacini tot asteptand sa-ti aduca ei piesele...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@lexx-loooool....Mr. Green
Acuma nu ca as fi rau dar mie asta imi miroase a spaga... Wink .....si iti garantez ca daca nu sari la cap o sa mai astepti inca 2 saptamani....Mr. Green

PS-sunt trecut prin astea deci shtiu ce iti zic Laughing
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
in sfarsit ieri m-au sunat si am dus masina, o sa dau si spaga luni cand ma duc sa iau factura sa o vizez ca buna de plata la Asirom (ca sa nu astept o luna dupa aia sa se faca viramentul), ca inca nu stiau care o sa lucreze la ea, si cel mai bine e sa "ungi" tinichigiul ca sa faca treaba buna. O sa-i dau vreo 500k, poate e suficient.
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cand m-am intors din concediu am avut surpriza sa constat ca de la Corsa lipseau un ornament de cauciuc de pe partea dreapta a spoilerului fatza precum si capacul de la proiectorul orb din partea stanga. Ideea e ca o sa o fac pe casco dar de atunci nu imi mai afiseaza temperatura la bord. Sa inteleg ca acolo sub capac a fost senzorul si l-au fiurat? Cam pe unde ar trebui sa fie senzorul sa stiu pe unde sa ma uit (la Vectra senzorul e chiar pe mijlocul grilei).
THX
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica "proiector orb"? Embarassed
Eu, din ce am studiat (ca nici mie nu-mi afiseaza temp) am observat ca senzoru' de temperatura ar fi aproape de proiectorul dreapta (cum te uiti de la volan).
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
"Cum adica "proiector orb"? "
Adica grila de plastic din stanga jos unde ar fi trebuit sa fie montat proiectorul de ceata, dar a mea nu are asa ceva. Ma gandesc ca in spatele acelei grile sa fi fost si senzorul de temperatura pe care l-au luat. Dar tu zici ca la tine ar fi in dreapta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR