Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mde
  • *
  • 16 mesaje
  • din 30 Oct 2007
  • Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Braila
  • mde

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
se despagubess si cauciucurile si oglinzile si chiar antena radio cu conditia sa te duci la firma la care ai casco cu dovada ca ai facut plangere la politie. intra toate la vandalism!
Skip ads

  • Fiend

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Problema este ca la 6 luni sau cat are perioada de livrare corsa nu prea ma intereseaza, mai bine pierd niste bani decat sa astept atat fara masina. Deci ramane varianta sa-mi dea bani (sper ca o suma decenta) si ma orientez spre alte modele de masini. Va multumesc de ajutor.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu dispera! Te duci si faci scandal la asigurari si ei trebuie sa te rezolve. Atata timp cat platesti trebuie sa ai si pt ce plati. Asigurarea e obligata sa-ti rezolve tot in timp util. 6 luni nu e timp util, e mizerie. Sunt multe reprezentante care pot livra mai repede, sunt convins. Sa-i caute asigurarea. Am vazut multe corsa noi in fata reprezentantelor Opel din tara...de asta zic ca doar la unii dureaza 6 luni. Dc nu mai vrei Corsa asta-i partea a doua, insa dc vrei tot o Corsa mergi si fa-le scandal la asigurari! Bafta!
  • ibis00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.3CDTI 75CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am facut-o de oaie in seara aceasta. Mi-am parcat masina in timpul zilei pe o straduta intre Universitate si Piata Rosetti, care pe carosabil avea plantati stalpi din aceia de parcare din metal (la 75-100 cm de bordura). Pentru ca atunci cand am parcat era loc doar langa acesti stalpi, am parcat cu fata la unul. De la volan nu il vedeam (vizibilitatea la Corsa noua lasa de dorit). Asa ca pe seara, cand m-am dus la masina din cauza intunericului nu l-am vazut. Dupa ce m-am urcat in masina iar nu l-am vazut. Din cauza ca ma gandeam la altele nici nu mi-am adus aminte de el (nu stiu la ce mi-o fi fost mintea).

Asa ca am plecat de pe loc cu vitejie direct in el. Bara frajuri si, mai nasol, radiator spart. Deci masina nu poate fi luata decat pe platforma.

Tinand cont ca nu am mai avut parte de astfel de probleme, am cateva intrebari: care sunt etapele in aceasta faza, cum ar trebui sa porcedez?

1. chemat platforma, mers la Politie cu platforma, luat dovada? Care politie - Candiano?
2. cu dovada mers la asigurator, care e BCR Asigurari?
3. dus in service. care service? masina e luata de la Radacini.

Oare, tinand cont ca e diesel, credeti ca as putea sa merg la politie cu ea fara lichid de racire. Adica poti merge cativa km cu un diesel fara sa ai lichid de racire? Cred ca nu?

Dati-mi va rog neste sfaturi.

Multumesc.
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
in mare cam cum ai spus tu
dar mai bine incearca sa faci poza ca la politie vrea doar desem pe o hirtie sa reiasa ce s-a intimplat=nu vrea sa vada masina
te descurci cu nea de la asigurari ca -el plateste
NU MERE FARA APA CA DISTRUGI MOTORUL
nu se merita
  • Raiden28

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am masina de vreo 6 luni, si vreo 5000km la bord, mi-am gasit-o busita in parcare, de fapt nu chiar busita, mi-a sters cineva aparatoarea fata dreapta, farurile, radiatorul totul e ok, dar s-a luat serios vopseaua de pe aparatoarea aia de plastic......acuma, spuneti-mi si mie cum procedez, ma duc la dealerul de unde am luat-o si mi-o rezolva acolo? banuiesc ca, casco acopera toata treaba, nu? ce altceva ar mai trebui sa stiu? multumesc anticipat
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa mergi la politie sa dai declaratie si ei sa iti dea autorizatie de reparatie. De acolo mergi la firma de asigurari cu autorizatia pt a-ti intocmi un dosar de dauna.
  • Raiden28

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mai am o intrebare, la politie trebuie sa ma duc cu masina, sau cu poze sau pot sa ma duc fara nimic (evident cu actele masinii)
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
mashina trebuie sa ajunga la sediul politiei obligatoriu
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La politie o sa-ti faca constatare si apoi cu copia constatarii de la politie mergi la firma de asigurare. La fel si acolo tot cu masina ca or sa-i faca poze etc. Apoi te trimit la un service cu care lucreaza ei si dupa ce ti-o rezolva la service mergi inapoi la asigurare sa-ti inchida dosarul. Suna la asigurare sa fi sigur de ce acte au ei nevoie. Apoi da fuga la politie. Bafta!
  • bogdaniel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e in topic dar intrebarii asteia nu-i gasesc raspuns:ai masina in garantie,esti lovit de altul si conform a ceea ce stiu eu reparatiile se vor face in service-ul agreat de societatea de asigurare la care individul de te-a lovit are RCA.Asa e?Si cu garantia masinii tale cum ramane,daca lucreaza o alta firma?O pierzi?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
bogdaniel a scris:Nu stiu daca e in topic dar intrebarii asteia nu-i gasesc raspuns:ai masina in garantie,esti lovit de altul si conform a ceea ce stiu eu reparatiile se vor face in service-ul agreat de societatea de asigurare la care individul de te-a lovit are RCA.Asa e?Si cu garantia masinii tale cum ramane,daca lucreaza o alta firma?O pierzi?


asiguratorul te intreaba unde faci mashina:

daca vrei in reprezentanta o potzi face linistit
sau poti face reparatia pe casco in reprezentanta urmand ca firma unde ai casco sa ishi recupereze banii de la asiguratorul vinovatului
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bogdaniel cel care ti-a lovit masina a venit si ti-a spus? In cazul asta mergi cu el la politie si faci masina pe asigurarea lui. Suna si la Opel, suna si la reprezentanta si vezi ce vrea si ce-ti ofera fiecare si dc iti pierzi garabntia dc ti-o face alt service(probabil o sa zica da). Dc cel care ti-a lovit masina a fugit de la locul accidentului n-ai ce face trebuie sa o faci pe asigurarea casco a ta. Dc masina e luata in rate sau leasing probabil ca service-ul aprobat va fi reprezentanta Opel. Dc ai luat masina cu banii jos, in functie de asigurator lucra cu diverse service-uri. Probabil ca tre sa dai tu bani din buzunar la Opel si apoi cu factura mergi la asigurator sa ti-o deconteze...E cam naspa dar asta-i Romania. In multe tari pt accidente minore nu trebuie macar sa mergi la politie. Totul e rezolvat de asigurare si se cam face la reprezentante...Va mai dura pana se schimba si la noi ceva.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista infractiunea vandalism, se numeste distrugere. Si nu cred ca se despagubesc pe casco cauciucuri intepate, dar il rugam pe initiatorul topicului sa ne spuna si noua cum a rezolvat.
  • Fiend

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dar asa ca idee stiti cam cat dureaza pana se recupereaza bani pe o dauna totala la leasing? Ca la mine abia maine se baga devizul la asigurator, cica de acolo mai dureaza vreo 2 sapt pana ajunge pe la unicredit. De acolo nici nu stiu cat mai dureaza, am inteles ca in jur de 3-4 sapt.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dureaza destul de mult. Totusi zi-ne si noua cum ai facut pana la urma? Poate mai e cineva interesat...
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
am patit ca tine
da eu am dat cu spatele
ploaie +vizibilitate redusa si am luat un copac
pagube=tripla stinga de inlocuit
aripa spare de reparat
naspa
sa vad luni cum fac cu asiguratorul
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca este cam naspa cu distrugerea bunurilor publice. Mia- zis cineva ca trebuie sa te duci la Politie cu dovada ca nu ai distrus stalpul sau ca l-ai platit.
Succes. Nu cred ca este necesar sa te plimbi cu masina pe platforma la Politie, apoi la asigurator si dupa aia la service. La Politie trebuie sa te duci sigur dupa care suna la asigurator si vezi ce trebuie sa faci.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Vedeti si aici ceva info care poate va ajuta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2029 5. Politia cam trebuie sa vada masina din pacate...nu stiu dc doar o poza ti-e suficient. Poti sa incerci.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai Casco ar trebui sa vorbesti cu ei sa ti-o remorcheze,la mine asigurarea include si asa ceva si tind sa cred ca si la tine..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR