Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut!Observ ca nu sunteti prea incantati de vectra C de 120 CP...Eu am 2 vectra de 120 CP si sunt super multumit de masina!Spuneti ca nu se observa cei 120 de CP,cred ca va inselati,masina fiind grea nu se simte viteza in ea, dar daca o compari cu o masina asemanatoare ca putere se simt caii sigur;singura problema ca demaraj este ca nu se poate decupla CT si la fiecare schimbare de viteza masina "da in nas".Vectra mea are 103.000km iar a fratelui meu 22.000km(sunt cumpararte in aceeasi zii si sunt identice)Pot sa va spun ca am ceva idee de masini eu participand la toate tipurile de competitii automobilistice desfasurate in Romania chiar si Campionatul National.
Masina este foarte fiabila,confortabila,are un consum super bun(110-120km/h 4,3-4,5pe pilot automat; la 180-220km/h 14.000km consum 6.2)foarte stabila pe asfalt bun dar foarte instabila pe drum prost denivelat.Eu am parcurs in 10luni de cand am masina 103.000km , 90% in regim de rally(nu cred ca exista vectra mai alergata ca a mea, derapaje controlate zilnic si multe alte chesti)Ca si consum cel mai mare consum care am putut sa-l realizez este 10.5 pe 220km Craiova-Bucuresti,dar cu masina asta pe acest traseu mai tare foarte greu se poate merge.Craiova-Bucuresti 220km-1h22min.
Ca si fiabilitate po sa spun ca este indestructibila...
Am schimbat la ea in 100.000km urmatoarele :
- 20000km - placute de frana fata
- 22000km - pompa de presiun(pierdea motorina)
- 27000km- placute frana spate
- 48000km - pompa de presiune(ierdea motorina)
- 60000km- placute frana fata+spate
- 90000km - Bielete directiex2,bieleta bara stab.x1,rulmenti spatex2,placute frana fata+spate,amortizoare spate
- 103.000km - acum trebuie sa schimb bratele spate
nu am mai trcut 4 randuri de cauciucuri,becuri faruri,triple,proiectoare(se ard cam' des?????)
Fratele meu nu a schimbat nimic, nimic in 22.000km(are foarte mare grija de masina).
Precizez ca cei 103.000km sunt facuti intr-un regim mai mult decat sportiv...
Probleme:
- cand cumperi masina cei de la reprezentanta spun 2 ani fara limita de km------Suspensia nu spun ca de la 35.000km nu mai are garantie,asta aflii cand deja masina e comandata
- la motoarele de 1.9 difera tot fata de celelalte modele asa ca momentan nu se gasesc piese(nici in Germania).pot sa va spun ca am lovit usor radiatorul de apa si s-a spart o ureche de prindere,am mers cu el lipit 6luni pentru ca nu se gaseau piese
- rulmentii pina la urma i-am gasit eu ca la reprezentanta am stat 2 luni si nimic
- acum astept sa schimb cureaua de distributie si e comandata din Ianuarie (inca nu au gasit;saptamana viitoare ma duc la revizie sa vedem ce zic....NU MA LASA SA MAI MERG CU MASINA?????ca depasesc nr de km...???
Mi-au spus de la service ca din martie se vor gasii piese dar e mai si tot asa se gasesca(daca loveam masina si faceam toata fata praf, stateam 6luni pe dreapta).
- revizia- cand o cumperi spun ca se face la 30.000km si costa cam' 6.000.000lei dar cand ajungi la service la revizia de 1000km afli ca decat in Europa se face revizia la 30.000km la noi se face la 15.000km si costa 8.500.000km(pina la 100.000km te costa reviziile ~ 1500 euro fata de 450euro cat ar fik trebuit dupa spusele celor de la vanzari
Nu e vina servicelui de la noi cum am crezut, am fost si in alte orase si situatia e aceeasi.

Una peste alta sunt foarte multumit de masina si o recomand oricui mai ales celor care au de facut multi km!Eu in 2 ani cat are garantie cred ca o sa am cam 300.000km nu cred ca rezista motorul atat in regimul meu de mers dar daca e garantie asta e...face bum se schimba...
Dupa 2 ani oricum o vand si acum zic ca tot Vectra C vreau dar cu motorul de 3.0 diesel(are un prieten si e foarte multumit,dar are 30.000km pana atunci cine stie ce mai e...
Consum super!
Fiabilitate super!
Confort merge.
suspensie merge.
frane bune
manevrabilitate super
Acceleratie/viteza maxima buna ( 0-100km/h ~9s-10s in tara maxim 225km/h,afara am atins 235km/h)
Spatiu interior bun
Crash test(nu am facut si nici nu vreau sa fac)
Pret/Calitate super!super! (1.9 120Cp,clima,airbaguri,geamuri electrice,full fara piele si xenoane- 14700euro cip cu reducere)
Revizia costa 8.500.000lei la 15000km

Daca doreste cineva relatii mai multe despre masina dati-mi un mail
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
vad ca esti incantat de masina, mai ales ca la fiecare 20 k km schimbi placutele de frana si pompa de presiune... Laughing

btw : am avut un tico la care la 45 k nu am schimbat placutele de frana si nu erau nici pe departe tocite....
  • _Dragos_

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai chestia cu placutele de frana nu tine de masina!Tine de stilul fiecaruia de condus.Normal ca daca el conduce mai sportiv(ca si mine) schimba placutele des.

Dar eu am o mica nedumerire:de ce ai facut revizie la 1000km?
  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La 1000km nu e revizie , decat o verificare
Skip ads

  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am pus si ceva poze in galerie
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
virgil a scris:vad ca esti incantat de masina, mai ales ca la fiecare 20 k km schimbi placutele de frana si pompa de presiune... Laughing

btw : am avut un tico la care la 45 k nu am schimbat placutele de frana si nu erau nici pe departe tocite....

Depine si de materialul din care sunt confectionate placutele, daca sunt pe carbon efectul de franare este mai puternic, iar placutele se uzeaza mai repede 20000 de km este ok.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mai bine se uzeaza placutele decat sa se duca discul Smile

si intr-adevar tine de stilul de condus, nu e f. relevant ca au tinut "doar 20.000". La o dacia break au tinut placutele fix 4200km Razz

Masina nu avea nici un pachet deosebit de intaltare, probabil ca asa e standard.

Cioara - vad ca esti multumit de masina mai ales ca mergi sportiv. Mie mi s-a parut tare proasta suspensia, f. moale.

In fine..tu ai mers 103.000 km eu doar 200 km Smile Oricum a fost de ajuns sa ma convinga ca NU e masina pt mine

Daca e ok pt tine iti urez sa ajungi la 300.000 Smile
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy pai cred ca ideea era sa nu ...
Skip ads

  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
4est>Cand ajung prin Brasov poate ne vedem sa-ti dau sa mergi cu a mea la100--- km sa vezi cum merge poate te razgandesti.
Balansul de care zici din cauza suspensiei este mult mai nasol la Vectra B,chiar face urat(am avut si B).Nu esti obisnuit cu suspensia si mie cand am cumparat masina mi-a dat o senzatie de nesiguranta, ba mai mult in seara cand am cumparat-o am si plecat la mare si la o denivelare m-am speriat foarte tare.
  • _Dragos_

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut pozele din galerie.Ti-am vazut masina live pe Antena 1 la cursele de la constanta.Am si eu o intrebare:cat te-a costat sa iti pui spolilerul spate tip GTS?Si nu vad exact in poza,dar cum ai facut cu toba,ca vine ceva mai scurta parca nu?
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
moooama, cioara te-ai speriat?!?! Shocked Shocked tu? la cat de nebuni suntem noi, astia de pe aici?! asta nu cred Laughing Laughing apropos, eu sunt lkv-ul
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cioara: chiar sunt f. curios daca se comporta la fel masina cu cea care am testat-o. Asta, de exemplu, la franare violenta, spatele se misca stanga-dreapta pe suspensii. Trebuia sa corectez din volan sa pastrez masina pe linie dreapta in franare. Si nu fugea doar in stanga sau dreapta, fugea cand stanga, cand dreapta.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Unde-s pozele?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
aici https://www.clubopel.com/album_cat.php?cat_id=3
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum de nu are jante de AL?
Dupa look pare ca ar avea V6 de 300 cai, sau cel putin asa ar trebui.
  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dragos>jante nu are, pentru ce mi-a trebuit mie masina pana acum nu puteam sa-i pun sa risc sa se sparga...o sa-i pun
>bara de spate am schimbato pe asigurare,e acelasi pret si la toba nu am umblat
  • Cioara

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
4est>orice masina se comporta asa la o franare violenta pe un drum denivelat...Vectra pe asfalt bun pot sa garantez ca franez la 200 si tin volanul cu 2 degete,nu schiteaza nimic
>are decat 120 cp
  • _Dragos_

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si nu arata aiurea toba mai retrasa fata de decuparea din spoiler.Vreau si eu sa imi schimb bara spate dar nu stiu cum va arata!
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
mentzin posturile lui cioara referitoare la vectra c (e ok per ansamblu)
imi place mai mult vectra b la exterior dar 1.9 cdti shi cutia 6+1 de la vectra c se comporta f bine

off topik: lkv-ule nebunule care esti? te mai vede cineva alergand mashina Rolling Eyes
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cioara, vectra care am condus-o era mult mai inalta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR